Löytyykö hyviä neuvoja

moottorisahan säätämiseen. Kone ei tahdo käynnistyä kylmänä millään. Tulppa on uusi ja ilmanpuhdistaja juuri vaihdettu, mutta en vain tahdo saada säätöjä millään paikoilleen. Huoltoon en viitsisi taas viedä, kun veloittavat joka kerta mutta eivät kerro mitä ovat tehneet.
61529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

noissa malleissa ohjekirjan antamat säädöt ei riitä. L- suutinta on syytä kiertää reilusti auki, jopa 2 kierrosta tai ylikin (ohjekirja sanoo 1 kierros).
Kyseessä on polttoaineen saantiongelma, tarkista myös bensasuodin tankista.
Jos sulla ei ole peukalo aivan keskellä kämmentä, eikä noilla ohjeilla kone ala pelittää, niin ota kaasari auki ja tarkista pumppukalvon alla oleva sihti, keinuvivun asento ja kalvojen kunto.

Äänestä

tarkista tiivisteet ja imukaula.ettei ole murtunut.
ylennsä jos kaasarin säädöt ei pysy kohdallaan ,niin syynä ilmansaanti väärästä paikasta.tarkista myös suodatin tankista joka on siinä bensaletkun päässä,
nousee ylös rautalanganpätkällä koukkaamalla .
joskus stefat saattaa vuotaa.
onko vanha saha ?.

Äänestä
  • tarkkaan 10v. vanha, mutta käyttötunteja hyvin vähän.

    Äänestä

  • on melko kirjoitti:

    tarkkaan 10v. vanha, mutta käyttötunteja hyvin vähän.

    Oli uusi tai vanha niin tuo on tyyppivika Jonseredissa. Korjautuu kun ostat Stihlin.

    Äänestä

  • huoltovinkki kirjoitti:

    Oli uusi tai vanha niin tuo on tyyppivika Jonseredissa. Korjautuu kun ostat Stihlin.

    Olen juuri tänään aikeissa tehdä niin, ja ostan stihlin sahan mallia 250. Hintaa sahassa on 430€, mutta lupasi vanhasta jonseredistä 100€, niin eipä jäänyt paljon mietittävää.

    Äänestä

Muistaakseni Tillotson kalvokaasuttimelle peruasento, jolla pitäis lähteä käyntiin:
varovasti L ja H ruuvi kiinni myötäpäivään, muttei tiukalle ja sitten molemmat 1,5 kierrosta auki. Käyntiin ja sitten varovasti L-ruuvia suuntaan ja toiseen, kunnes käy nopeimmilla kierroksilla. Jos tällöin terä alkaa pyöriä, käännä siitä kolmannesta ruuvista, joka vaikuttaa kaasuläppään, kunnes terä ei pyöri. sitten pinat kaasua, ja säädät samalla H-ruuvia, että ottaa hyvin sahauskierroksia. Jos käännät liian isolle, saha alkaa niinsanotusti nelistää, eli sytytys ei enää ehdi - pienennä vähän.
Sitten kokeilet sahailla, toimiiko hyvin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonsered 2036 kirjoitti:

moottorisahan säätämiseen. Kone ei tahdo käynnistyä kylmänä millään. Tulppa on uusi ja ilmanpuhdistaja juuri vaihdettu, mutta en vain tahdo saada säätöjä millään paikoilleen. Huoltoon en viitsisi taas viedä, kun veloittavat joka kerta mutta eivät kerro mitä ovat tehneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu