Suomessa tuntuu olevan vain yksi ainoa oikea tapa ruokkia lasta: imettää. Onhan siinä paljon hyviä puolia, mutta kaikiltahan se ei onnistu vaikka kuinka haluaisivat. Kuulemma sellaisia syyllistetään kovasti. Miksiköhän niissä maissa joissa ei ole "imetyspakkoa" lapset ovat yhtä terveitä ja hyvinvoivia kuin täälläkin. Taitaa olla ihan kulttuurinen juttu tuo imetyskorostus. Kaikkein ihmeellisin väite on yhdistää imettäminen läheisyyteen lapsen kanssa - läheisyyttähän voi olla vaikka kuinka vaikkei lasta imettäisi, ja toisaalta vastentahtoinen imettäminen ei ehkä tunnu vauvastakaan niin ihanalta.
Suomessa imetysmafia
Ei ole yhtä totuutta
171192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Miksiköhän niissä maissa joissa ei ole "imetyspakkoa" lapset ovat yhtä terveitä ja hyvinvoivia kuin täälläkin."
Tiesitkö että imetyksen vaikutukset kestää koko loppuelämän ajan.(esim. sydän-ja verisuonitaudit) Ja kyllähän se imetys tavallaan on se oikea tie. Ihminenhän on nisäkäs ja luotu imettämään. (en halua kuitenkaan loukata näitä harvoja joilta maitoa ei oikeasti tule) Minun mielestä ihmiset sortuu liian helposti korvikkeisiin, eikä taistele tarpeeksi että lapsi saisi parasta mahdollista ravintoa. Lehmän maito tarkoitettu lehmille ei pienille lapsille. Voisin jatkaa "saarnaa" loputtomiin mutta on muutakin tekemistä, esim imetys. Ja eihän täällä korvike palstalla ketään imetyksen hyödyt kiinnosta vaan oma napa.
Se on se oma napa joka minuakin kiinnostaa. Kyllä, ehdottomasti. Se napa kun alkoi olla jo hälyttävän likellä selkärankaa, kun imetys ja kuukausien valvominen veivät veronsa. Lopetin imetyksen poikani ollessa 5kk, ja kas kummaa. Jatkuva laihtuminen lakkasi, vaikka syön paljon vähemmän kuin silloin kun imetin. Ja ihana vauvani alkoi nukkua yöllä, kun sai korviketta eikä enää myrkkymaitoani. Tiesimme kyllä, että vauvalla oli maitoallergia, ja olinkin maidottomalla dieetillä, mutta emme todellakaan tienneet, että vauva on allerginen myös mm. perunalle. Jota minä söin joka päivä. Rintamaito oli vain itkun ja mahavaivojen aiheuttava pikkuiselleni, kunnes oma kuntoni pakotti minut lopettamaan imetyksen. Ja sen jälkeen on elämä alkanut sujumaan meillä molemmilla, äidillä ja vauvalla.
Ja vauvani on ihminen, vaikka saakin lehmän maidosta muunneltua korviketta. Myös soijakorviketta hän juo, onko hän siis kasvis jonkun mielestä?
olet aivan oikeassa. Kyllä äiti on hyvä äiti vaikka ei jostain syystä, on se syy sitten mikä tahansa, niin imetä. Varsinkin jos se ei hyödytä enää ei äitiä, eikä vauvaa. Imetys on loistava asia, oikeastikin, mutta kauhean helposti syyllistetään äitejä, jotka ilkeästi antavat vauvoillensa korviketta. Ei imetys ole äitiyden mitta!
itse en ole saanut mitään sellaista vaikutelmaa, että imetys olisi jotenkin ainoa oikea tapa, vaikka itse imetänkin. neuvolasta ja sairaalasta saamissani oppaissa kerrotaan toki laajasti imetyksestä, mutta todetaan selväsanaisesti myös, että jos imetys ei suju tai tuntuu työläältä tai et halua imettää, anna vauvalle korviketta ilman syyllisyydentunteita. vaihtoehto siis annetaan ilman sarvia ja hampaita.
Taidatkin olla äiti Teresa tai itse Gandhi kun täällä saarnaat miten ja vain ainoastaan miten ihmisenlapsesta kehittyy normaali ihminen...
Kukakohan sitä napaansa tuijottaa, kun kokee syyllistävänä hyökkäilynä kaikki eriävät mielipiteet... Yrittääkö täällä kukaan käännyttää sinua omasta tavastasi pois? Oletko niin heikko äidin itsetunnoltasi, että kaikki omastasi poikkeava on uhkaavaa? Kerro toki suurta tietouttasi imetyksen hyödyistä, mutta älä unohda että jokainen äiti on paras omalle lapselleen, ja tekee valintansa omista syistään. Eikä sinun tehtäväsi ole häntä siitä syystä ruoskia.
Tee sinä omalla tavallasi ja kerro tarinasi ilman paatosta jos sen koet tärkeäksi, niin muutkin äidit tekevät. Ihan omalla tavallaan. Piditpä siitä tai et.
Yksi toisensa jälkeen on kumottu esim. imetyksen myönteinen vaikutus verenpainetautiin ja viimeksi väite siitä, että täysimetys ehkäisisi myös aikuisiän ylipainoa on osoittautunut flopiksi.
Eli ota todellakin selvää, ennen kuin uskot kaiken, mitä Imetyksentuki ry:n sivuilla sekoillaan.
oletko itse jäänyt niin vailla rakkautta ja läheisyyttä lapsena, että et suo kenellekään vauvalle imetystä? mikäs tää tällanen juttu on, vai ootko yksi näitä avohoitopotilaita jotka viihdyttävät itseään täällä?
tiedoksi kaikille : imetyksen on kiistatta, tieteellisesti osoitettu olevan vauvalle parasta ja KORVAAMATONTA ravintoa, syitä on tälläkin poalstalla lueteltu lukemattomin joka toisessa keskustelussa.
tämä tyyppi taas jyrkästi on sitä mieltä ettei imettäminen ole vauvalle niin hyväksi, eikä TAASKAAN PERUSTELE!
Minusta tälläkin palstalla oikeasti on enemmän niitä, jotka haluavat tulla katkerasti tai muuten vihamielisesti kuittailemaan kuvittelemalleen imetysmafialle kuin niitä, jotka fanaattisesti olisivat sitä mieltä, että kaikkien pitää täysimettää väen vängällä ja jatkaa osittaisimetystä vuosia. Se on aika omituista, kun ottaa huomioon, että kyseessä on nimenomaan IMETYSpalsta.
Jokin aika sitten eräs taaperoimettäjä olisi halunnut keskustella muiden taaperoimettäjien kanssa ja vaihtaa kokemuksia. Tulos oli, että ketjun pilasivat fanaattiset ja ilkeät taaperoimetyksen vastustajat.
Mikä hinku se on tulla tänne, jos ei kiinnosta:O Ja miksi pilata toisten ketjut, vaikka asia ei omaan elämään mitenkään liity? Täällä keskustellaan imetyksestä. Jos se ei kiinnosta, surffailkaa jossain muualla. Pakko ei ole sen enempää imettää kuin täällä marista imettämättömyydestään.
Täysin samaa mieltä edellisen kanssa! Tämä on nimenomaan Imetys-palsta ja on se kumma jos ei saa imetystä täällä puolustaa
Täysin samaa mieltä.
tukahdutettua tältä palstalta, jonka on tarkoitus rohkaista ja informoida muutenkin epävarmoja ja mahdollisesti tietämättömiä äitejä!
suomi on jo pohjoismaiden imetyskehitysmaa! ei pahenneta tilannetta. koko ajan syntyy lisää vauvoja joita päätetään olla imettämättä, mietitään sitä kaikki me jotka olemme kokeneet imetyksen ihanuuden ja korvaamattomuuden...
Olen kokoamassa nettisivustoa imetyshurmoksesta. Saanko lainata viestiäsi sinne?
:-)
levittämään tollasta tietämätöntä soopaa? tämähän on tarkoitettu metyksen tukemiseen. vaikuttaa siltä eyyä teitä imetyksen vastustajia on muutenkin ihan tarpeeksi. en tajuu miksi niin monet kokevat imetyksen noin negatiivisena, onko se jonkunlainen uhka teille jotka ette imetä? onko huono omatunto? ei se tolla parane!
Jos sua rassaa se että et pysty/halua imettää niin mitä tänne tulet ihmettelemään? Ei se ole muiden imettävien äitien vika! Imettäjät imettäkööt rauhassa ja korviketta antavat antakoot rauhassa, mitä siitä tappelemaan, pääasia että lapsi saa ruokaa! Tottakai imetystä suositellaan, sehän on päivänselvää ja jos et sitä voi sulattaa niin anna olla! Jokainen äiti tekee päätöksensä imetyksestä/korvikkeista kuitenkin itse oman tilanteensa mukaan. Ja mitä läheisyyteen tulee, olet oikeassa siinä asiassa.
jos kaupoissa ei olisi minkäänlaisia korvikkeita tarjolla,niin kummasti se maito riittäisi...
...lapsille juotettiin puhdasta lehmänmaitoa, vedellä penslattuna. Sitten viisaat kehittelivät korvikkeen, jossa on mahdollisimman paljon kaikkea vauvan tarvitsemaa, joka muistuttaa mahdollisimman paljon äidin maitoa. Äidinmaitoa se ei tietenkään silti ole, mutta heti seuraavaksi parasta kuitenkin. Joten te jotka olette joutuneet turvautumaan syystä tai toisesta korvikkeeseen, älkää murehtiko, kasvoi tuo meidän vanhempienkin sukupolvi kovaksi työväeksi ihan vaan vesimaidollakin...
JA sinä joka meinaat älähtää, tämä ei siis tarkoita, ettenkö ajattelisi äidinmaidon olevan parasta vauvalle, mutta lohduttaisin niitä jotka eivät pysty sitä antamaan, että ei se lapsen elämä siihen kaadu.
Luin otsikon: Suomessa imetysfarmia ja ihmettelin että mitäääh??!! :D