Korkea BMI

BMI:ni on 37. Olisin tiedustellut, että kuinkahan tavaton noin korkea BMI on odottajilla?

Entä, jos noin korkealla BMI:llä varustettuja odottajia löytyy, miten olette pärjänneet raskauden kanssa?
7680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei mitenkään tavatonta. Mulla on BMI 43 ja olen kyllä äitipolilla nähnyt itseäni isompiakin odottajia. Neuvolassakaan ei asiaa kummasteltu, eli ei nyt ihan tavatonta voi olla. Olen nyt rv 15 5 ja tähän asti kaikki ok, myöhäisempien viikkojen vaivoista en tiedä, mutta kyllä niitä vaivoja on yhtälailla hoikilla, näin ainakin neuvolasta kerrottiin =o) Onnea vaan odotuskeen!

Äänestä

Moi.

Mulla on BMI vielä korkeampi ja ihan hyvin oon pärjäillyt vauvan odotuksessa.

Paino ei raskauden aikana ole noussut ollenkaan. Sokerit on erinomaiset, paineet normaalit ja muutenkin olo on ollut ihan ok. Mitä pientä kolotusta siellä sun täällä, mutta se kuuluu asiaan ihan jokaisella odottajalla.

Sitä en tiedä kuinka tavatonta korkea painoindeksisi on, mutta kyllä sen kans elämään pystyy raskauden aikanakin.

Äänestä

ja silti kaikki meni ihan ok. Liitoskipuja oli jonkin verran ja lievä raskausdiabetes diagnosoitiin (yhdessä aamumittauksessa kohollaan oleva arvo, 24h tarkkailussa kaikki kunnossa). Vauva syntyi normaalisti vkolla 38 terveenä ja reippaana. Imetys ok. Raskauden aikana yksi terkkari rupesi neuvolassa "tylyttämään" painoni takia ja kysyin häneltä että pitäisikö minun hänen mielestään ruveta laihduttamaan rankastikin raskaana ollessani vai mikä hänen motiivinsa oli siihen arvosteluun. Eipä sitten osannut sanoa mitään siihen.

Joten nauttikaa raskauksistanne ja nukkukaa kunnolla...kohta sitä saa sitten valvoa :-)

Äänestä

Olen pohtinut ihan samaa. BMI:ni on 36 ja olen raskaudessa aivan alussa. Ekaan neuvolaan pitäisi mennä kohta, ja pelottaa aivan kamalasti, että mitä sanovat siellä. Alkaako heti kamala paasaus ja valistus...??

Minua on koko ikäni haukuttu läskiksi (jo neuvolatäti haukkui, kun oli 5v.). Ei tunnu kivalta, kun pelottaa niin kovasti...!!!

Äänestä
  • Minä siis olin 5v, kun neuvolatäti päätti haukkua minut läskiksi.

    Äänestä

  • ihan suoraan heti kättelyssä,että paineita ylipainon ja siitä moittimisen suhteen on. Ymmärtävät todennäköisesti,että sinua on asialla turhaa enempää stressata ja kertovat asiallisesti ruokavalio-ohjeet yms. Niiden kun kuuluu se tehdä,vaikka mitkään saarnat eivät kuulukaan asiaan.
    Minulla bmi31 ja kerroin stressin aiheena olevan yletön painon nousu raskausaikana. Asiasta keskusteltiin asiallisesti. Nyt rv 27 menossa ja paino ei ole yhtään noussut:)
    Tsemppiä.

    Äänestä

  • neuvolassa kirjoitti:

    ihan suoraan heti kättelyssä,että paineita ylipainon ja siitä moittimisen suhteen on. Ymmärtävät todennäköisesti,että sinua on asialla turhaa enempää stressata ja kertovat asiallisesti ruokavalio-ohjeet yms. Niiden kun kuuluu se tehdä,vaikka mitkään saarnat eivät kuulukaan asiaan.
    Minulla bmi31 ja kerroin stressin aiheena olevan yletön painon nousu raskausaikana. Asiasta keskusteltiin asiallisesti. Nyt rv 27 menossa ja paino ei ole yhtään noussut:)
    Tsemppiä.

    Siis mulle ei ainakaan ole neuvolassa saarnattu eikä haukuttu. Ei lääkärit, eikä terkat ja mä olen välillä muuttanut joten neuvolakin on vaihtunut. Kuten aikaisemmin kirjoitin, paino ei ole vielä noussut ollenkaan ja tänään alkoi rv33.

    Tottahan siellä tulee neuvoja ruoansuhteen, mutta se on ihan normaalia, koska kaikkia raskaana olevia neuvotaan ja valistetaan asian suhteen.

    Ja sanovat, että hyvä olis jos paino ei nousis kauheasti tai ollenkaan.

    Mutta mun mielestä ei kyllä kannata antaa terkan pahoittaa mieltään. Jos se on idiootti, niin sitten se on ja siltä voi kysyä suoraan, että haluaako se sun stressaavan neuvolassa käymistäkin kaiken muun lisäksi?

    Kyllähän ne yleensä tajuaa, että me lihavina tiedetään asioista varsinkin laihduttamisesta yms. aika paljon. Harva meistä on sellainen joka ei koskaan ole edes yrittänyt laihduttaa..

    Niin ja multa jäi kouluun meno 6v, kun terkka alkoi mesostaa mun painosta ja mä lähdin neuvolasta ovet paukkuen.. Jätin äidin keskustelemaan asiasta yksin :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outolintuko? kirjoitti:

BMI:ni on 37. Olisin tiedustellut, että kuinkahan tavaton noin korkea BMI on odottajilla?

Entä, jos noin korkealla BMI:llä varustettuja odottajia löytyy, miten olette pärjänneet raskauden kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu