Mitkä talotehtaat tarjoavat...

...muuta kuin tehdas-asennusta talopaketeille?

Ja keneltä saa vain pelkkää tehdasasennusta?
61259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

valitettavasti, kaikki tehtaat ulkoistaneet alihankkijoille, toki teet sopimuksen talotehtaan kanssa mutta pystytykseen ilmestyy sitten ihan toisen firman miehet

Äänestä
  • joilla on omat asentajansa. Mutta tehdas asennus kai tarkoittaa, että tehdas hankkii asennuksen. Käsittääkseni terillä, kannuksella ja jetalla ainakin on omia asentajia tehtaan palkkalistoilla. Mutta eivät alihankkija-asentajat aina ole huonoja, vastuukysymyksissä tietenkin voivat alkaa tehdas ja asentajat riitelemään, kummanko virheestä mahdollinen vika on johtunut ja kuka korjaa sen.

    Äänestä

  • miten niin valitettavasti. Ymmärtääkseni kysyjä
    hakee vastuunkantajaa, jos jotain ongelmia myöhemmin
    ilmenee. Kun diili rakentamisesta on tehty suoraan
    tehtaan kanssa, ja toimittava tehdas on "hyvämaineinen" ja debetit ja kreditit kondiksessa,
    niin homma ok, yksi stressin aihe on poissuljettu.

    Äänestä

  • no problem kirjoitti:

    miten niin valitettavasti. Ymmärtääkseni kysyjä
    hakee vastuunkantajaa, jos jotain ongelmia myöhemmin
    ilmenee. Kun diili rakentamisesta on tehty suoraan
    tehtaan kanssa, ja toimittava tehdas on "hyvämaineinen" ja debetit ja kreditit kondiksessa,
    niin homma ok, yksi stressin aihe on poissuljettu.

    ei yleensä hirveitä ongelmia ole, kunhan on tehty se perustus oikeilla detaljilla. Tehdas haistattaa aivan samalla lailla pskat kuin suoraan hankittujenkin asennusten tekijät, jos olo on sellainen. "Hyvämaineisuus" on vähintäänkin tulkinnanvarainen käsite rakennusalalla. Ns. tehdasasennus ei siis takaa yhtään mitään, yhtälailla niissä on onnistumisia ja epäonnistumisia, riidat vaan ovat yleensä pitempiä kun tehtailla resurssit kestävät pidempää taistelua.

    Äänestä

...mitä pidetään tehdasasennuksena.

Tehdasasennus-1-tehtaaseen työsuhteessa olevat hemmot tekevät taloja tuntitöinään: tätä tarjoavat etupäässä rakennusliikkeet ja pienet alueelliset talopakettifirmat

Tehdasasennus-2-tehtaan yrittäjäpohjaiset alihankkijat tekevät asennuksen, mutta asiakkaaseen päintehdas vastaa toiminnasta: tällei toimii pääosa talopakettifirmoista

Eitehdasasennus-1-tehdas antaa urakoitsijoitsijoita asiakkaan käyttöön: tällai mutamat yrittävät minimoida vastuitaan

Eitehdasasennus-2-tehdas suosittaa asiakasta pestaamaan itselleen duunareita, jottei tarvis ede työn alvia maksella: tätäkin yrittää jotkut (erityisesti precut toimittajat) käyttää omatoimirakentajien kohdalla.

Firmojen nimet jätin pois, koskapa en yleensä osallistu merkkikohtaiseen arviointiin.

Äänestä

LAPPLILTA saa asennuksen tehtaan asennuksena
sekä suoraan asennusryhmältä, sekä että.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiasta kiinnostunut kirjoitti:

...muuta kuin tehdas-asennusta talopaketeille?

Ja keneltä saa vain pelkkää tehdasasennusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu