patti kaulassa

malawi

Onkohan akvaario-kalallani joku sairaus, kun se ei ole syönyt kahteen päivään, ja sillä on kaulassa jonkinlainen patti. Kala on Malawin-ahven. Akvaariossa on myös yksi aika agressiivinen yksilö, joka jahtaa muita. Joudumme varmaan poistamaan sen. Olen ajatellut että syömishaluttomuus voi johtua myös tuosta ahdistelusta. Voisko joku jolla on enmmän kokemusta noista kaloista kertoa mielipiteensä asiasta?

7

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ddfdsdfdsf

      1: akvaarion koko:

      2: vesiarvot

      3: lämpötila

      4: ruokinta

      5 akvaarion koko

      6: oletko kypsyttänyt

      7: kalaseura

    • fish KING

      Kerro lisää... akvaarion koko ja vesiarvot ainakin sekä kala seura lajeittain ja määrineen!

      Minkä lajin edustaja kiusaa ketä?

      Kauanko jatkunut?

      Stressin voi kyllä laukaista toisen kalan agressiivisuus ja se johtaa myös useimmiten syömättömyyteen.
      Kuvaile myös pattia? Väri, koko, muoto, ...

      • malawi

        On muuten lähinnä tuollainen pussi kaulan alla, ei kovin iso.


    • malawi

      Akvaarion tilavuus n.120l, lämpö 25-26 astetta,kyseessä on Malawi-akvaario kaikki kalat Malaweja. kaksi n.8cm, yksi n.5cm, neljä n.2cm ja 4 n.1cm pitkiä. Toinen isommista kultakalan värinen ja muut sinipohjaisia juovituksella. Sinisistä isoin jahtas eka tuota kultakalan näköistä ja sen jälkeen myös alkoi hieman tuota vähän pienempää sinistä jahdata. Sen jälkeen se sitten lopettikin tuon syömisen. Akvaario on ollut meillä n.3 vikkoa. Syömisenä joku perushiutale.

    • malawi

      olevan jompiakumpia noista ylemmistä. Toi selkäevä on sininen yläosastaan. Pohja värin sininen ei ole kovin tumma. Keltanen taas on koko keltainen, ilman mitään mustia pilkkuja.
      Voiskohan toi yx olla naaras joka olis hautomispuuhissa kun ei paljon koloista ulos tule,eikä siis nyt kolmeen päivään jo, ole syönyt?

      • fish KING

        Ees kalojen nimet ainakin suomeksi käännetyt, tiet. nimet auttavat etsimään tietoa kalan käyttäytymisestä.

        Miten pidät akvan veden malaweille asiallisena?

        Ihan perus juttuja voisit hieman valoittaa niin vois osata auttaakin paremmin.

        Lue tuolta hoito osastolta juttu, jos kalasi on sairas/kipeä ja vastaile tarkasti kysymyksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7971
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      82
      7890
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      169
      6134
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      10
      5370
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5128
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4211
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3940
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3739
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3730
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      38
      3570
    Aihe