Hei!
Ihan mielenkiinnosta kyselen miten on sujunut synnytys jos on odottanut kaksosia tai kolmosia. Onnistuuko normaalisynnytys? Vai tehdäänkö ihan automaattisesti keisarileikkaus?
synnytys?
7
2890
Vastaukset 7
- tuplaäiti jo pian 8 vuotta...
Kyllä kaksossynnytys pyritään hoitamaan ihan normaalisti, jos siihen ei estettä ole. Tavallisimmin vauvat ovat jopa hiukan keskivertoa pienempiä (johtunee monesti hiukan ennenaikaisesta synnytyksestä) ja siinäkin mielessä alatiesynnytys yleensä onnistuu. Itse synnytin molemmat alakautta viikoilla 37 3. Kun ensimmäinen vauva syntyi, kätilö piteli toista vauvaa mahan päältä paikoillaan, ettei se pääse kääntymään tilan lisääntyessä perätilaan. Sieltä sitten pian syntyi toinen perässä, kerta ponnistuksella (oli varmaan reitti jo niin auki ;)). Toipuminen oli tosi nopeaa, pääsin heti hoitelemaan vauveleita! Vauvani painoivat hiukan yli 3 kiloa, eli eivät ihan pieniäkään olleet.
- kävi
Meilläkin kaksoset syntyivät normaalisti alakautta,
vaikka loppuraskaudesta leikkaustakin pohdittiin, koska B-vauva oli pitkään perätilassa.
Onneksi hän kääntyi, ja niinpä synnytys käynnistettiin kaksi viikkoa ennen laskettua aikaa.
Käynnistettiin siksi, että koska vanhin lapsista syntyi keisarileikkauksella, ei haluttu venyttää kohdun arpea enempää.
Kaksosilla on ikäeroa 15 minuuttia, ja toisen synnytys oli huomattavasti työläämpää kuin ensimmäisen, mutta täydet pisteet sai kumpikin vauva.
Molempien syntymäpaino oli kolmen kilon kieppeillä, ettei mitään ihan rääpäleitä :)- assn
Meidän tuplat syntyi kaikin tavoin luonnollisesti,synnytys käynnistyi itsestään viikolla 38,A-vauva syntyi niin helposti etten oikeestaan edes huomannu(tosin mulla oli jo kolme synnytystä takana sillon....)Tyttö painoi 2930g.B-vauva oli ollut perätilassa eikä pää ollut muotoutunut synnytys kanavassa,joten tämän veijarin ulos saanti oli paljon työläämpää.Ikä-eroa tuli 28min.kun vihdoin sain puristettua ulos syntyi komia poika 3990g. Kovin olivat kookkaat kaksoset mutta alatie synnytys on ihan mahdollinen,myös tuplille.
- Tuplat2002
Ihan normaali synnytys, kuten edellisetki kirjottajat on maininneet. 36 3 viikoil syntyivät, A-vauva raivotilas 2030g ja 12min päästä B-vauva perätilas 2365g. B-vauvast pidettiin kiinni, jotta ei valahda poikittain. Ei sillä B:llä ole väliä, kummin päin tulee. 3h kesti synnytys ja vauvat 1,5 viikkoo teholla tarkkailus ja sit kotiin.
- Sain tuplat1999
Synnytin molemmat alateitse, eli ihan normaalisti.
Olivat reilun 2kg,kokoisia ja keskolassa olivat seuraavat kolme viikkoa.
Riippuu sairaalasta mutta TAYS:ssä eivät leikkaa,vaan ottivat mun b-vauvani kohdallakin suuren riskin, sillä hän oli perätilassa ja oli hengittämättä minuutin ajan.
Onneksi molemmat tyttömme ovat terveitä ja reippaita koululaisia.
PALJON VOIMIA JA KAIKKEA HYVÄÄ SINULLE!!!! - täällä_kans
syntyi norm. alakautta. A-vauva norm. ja B-vauva yli kolmen tunnin kuluttua perätilassa. Ihan kelpolapsia ovat molemmat, huolimatta alkuvaikeuksista. Vain B:llä oli happivajausta, A-vauva vain seurana valvontayksikössä puoli vrk, kunnes äiti toipui 33 tunnin synnytyksestä. Hki Naistenklinikka, kyllä osaavat asiansa!
- Tuplikset
alatiesynnytys meilläkin, A tuli ihan normisti ja B perätilassa vartin päästä... olisi tullut nopeamminkin, mutta juuttui vähän kiinni:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701114En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27713Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l203608Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580