Nenäsyöpä??

Minulla on aina ollut todella hankala "räkänokka" ja olen kaivanut nenääni pienestä lapsesta lähtien (yleensä veren tuloon asti). Nyt 27 vuoden ikäisenä nenäontelo tuntuu olevan ärtynyt jatkuvasti ja tuntuu että kipu säteilee joka puolelle päätä. Iltaisin kipu tuntuu erityisen voimakkaana. Voiko nenään/limakalvoille tulla syöpää jatkuvan kaivelun ja niiskuttelun tuloksena?
611293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

27-vuotias, ja noin idioottimaiset jutut. tajuatko, että täällä on paljon ihmisiä, jotka oikeasti kamppailevat oman tai lähimmäisen syövän kanssa!

Äänestä
  • nenänkin takia käydä lääkärissä!

    Äänestä

Viruksia ja bakteereita pääsee käsiesi kautta jatkuvasti nenäonteloon. Olen lukenut jostain tietystä virus-tyypistä, joka saattaa altistaa nenäontelon syövälle. Kyllä tuo säteilevä pääkipu on ehdottomasti sellainen oire, että lääkärissäkäynti olisi aiheellista.

Äänestä

...lääkärissä. Ja juuri tuon takia, että sinulla on päänsärkyä. Jos kaikki on ok, niin kokeile sellaista ainetta, kuin MSM. Minulla oli ns. karstaa nenässä ja siihen auttoi. Googleta ja lue lisää, mihin se auttaa.
Tsemppiä sinulle!
Tiedoksi tuolle moittijalle. Turhia kysymyksiä ei ole olemassakaan.

Äänestä

Minä olen myös kaivanut nenää pienestä asti ja usein limakalvot nenässä kovin kipeät. Välillä ihan päänsärkyyn asti. Mietin ja välillä pelkäänkin syövän mahdollisuutta. Vertaisin kuitenkin (vaikka hassulta ehkä kuulostaa) nenänkaivamista vaikka siihen kun toiset syö kynsiään tms. Ikävä tapa mistä hankala päästä eroon.

Äänestä
  • päästöt altistavat nenäsyövälle. Muun muassa kankaiden pintakäsittelyaineissa (ja ennen lastulevyissä) käytetään formaldehydiä.

    Myös palonestoaineita erittyy huoneilmaan etenkin uusista tietokoneista ja muista teknisistä vehkeistä. Ovat haitallisia.

    Miksi yleensä nenästä erittyy limaa, jota sitten kaivelette? Epäilen, että huoneilma ei ole puhdasta. On joko hometta tai em. palonestoaineiden ym. kaltaisia epäpuhtauksia.

    Itse asuin pari vuotta kerrostalossa, jossa luultavasti oli hometta, koska jatkuvasti oli nokka tukossa ja sai kaivella sieltä kovettuneita räkätappeja.

    Muutin puutaloon ja räkätapit ovat täyttä historiaa!

    Olen myös saneerannut ympäristöni kaikesta kemiallisia ärsykkeitä tuottavasta, pesen esim. uudet teksiilit heti kaupasta tuotua, huonekaluni ovat niin vnahoja että katkut on häipyneet toppauksista, samoin tietokoneet jne.

    Tärkeä asia on myös välttää kaikkia hajusteita kosmetiikassa ja pyykinpesuaineissa!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko mahdollista? kirjoitti:

Minulla on aina ollut todella hankala "räkänokka" ja olen kaivanut nenääni pienestä lapsesta lähtien (yleensä veren tuloon asti). Nyt 27 vuoden ikäisenä nenäontelo tuntuu olevan ärtynyt jatkuvasti ja tuntuu että kipu säteilee joka puolelle päätä. Iltaisin kipu tuntuu erityisen voimakkaana. Voiko nenään/limakalvoille tulla syöpää jatkuvan kaivelun ja niiskuttelun tuloksena?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu