Olen ajatellut hakea keväällä luokanopettajakoulutukseen! Mieltäni askarruttaa vain se, että pystynkö opiskelemaan OKL:ssa, koska olen kova stressaamaan kouluasioista!
Eli, millaista on opiskella OKL:ssa? Kuinka raskasta siellä on teidän mielestänne?
Eli, millaista on opiskella OKL:ssa? Kuinka raskasta siellä on teidän mielestänne?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mä alotin syksyllä opettajan opinnot. Itekinoon taipuvainen stressaamaan kouluhommia aika paljon. Tosi kivasti on kumminki menny ja oon tykänny tosi paljon! Välillä on tuntunu et on paljon hommaa, tenttejä, esseitä ja oppimispäiväkirjoja. Kyllä niistä kumminkin selviää, jos tekee kaikki ajallaan eikä jätä viime tippaan! Suosittelen kyllä tätä koulua! :)
Itsekin sanon esim. puhelimessa meneväni "kouluun", mutta jos jotain suositellaan, niin ei voi kyllä puhua koulusta.
OKL:iä on Suomessa monta, ja monen tasoistakin ilmeisesti, joten mistään universaalista "koulusta" et voi OKL:ien yhteydessä puhua.
Rankkaa on jos ottaa paljon kursseja. 2 ekaa vuotta ovat aika rankkoja, koska on POM-opinnot ja pitää olla yliopistolla n 8-16, ja siihen päälle esseet, tenttiinluvut yms.
Välillä itkee kun väsyttää, mutta välillä taas helpottaa. Riippuu, miten kursseja tarjotaan ja miten paljon itselleen hommaa haalii!
ei kannata pelätä, opiskelu on todella helppoa ja rentoa. itellä eka vuosi menossa ja appron olin tehnyt jo valmiiksi. ihan omasta asenteesta se riippuu, että millasta se opiskelu on. melko paljonhan sitä pitäisi tehdä kaikkia raportteja ym. mutta jos ei välitä mistään hyvistä arvosanoista niin äkkiäkös nuo hutasee alta pois ja läpi menee varmasti:) ainut asia joka vähän vaikeuttaa hommaa on läsnäolopakot opetettavien aineiden opinnoissa mutta sitten taas luennot on ihan turhanpäivästä paskaa. ne voi ihan hyvin jättää välistä tai sitten sopia jonkun kaverin kanssa että toinen istuu vaikka puolet jonkin kurssin luennoista ja lainaa muistiinpanot sulle ja sit taas loput luennot istut sä. helppoa jos sen vaan haluaa/osaa tehdä helpoksi.
Mä toivon ja rukoilen, että olet provo.
Kerropas ihmeessä, missä tuollainen onnistuu?
Voisitko vastata vielä siihen, että miksi opiskelet opettajaksi?
No mikäs tiukkapipovässykkä sinä olet. OKLn viimenen vuosi menossa ja ite en ole tehnyt pätkääkään ajattelua koulutehtäviä varten. Kaikki menee läpi ku jotain vääntää. En käsitä miten juuri tuollaisista tiukkapipovässyköistä voi tulla opettajia. Tervemenoa burnouttiin ekan työvuoden jälkeen ku stressaat joka asiassa. Pelle.