Tämän päiväisessä Iltalehdessä aprikoidaan lööpissä ja etusivulla, ettei Tony Halme palaa enää töihin eduskuntaan. Sairasloma jatkuu. Nyt on kuulemma "jalka kipeänä".
Oliko Halmeen parlamenttaarikon urasta enemmän haittaa vai hyötyä?
Oliko Halmeen parlamenttaarikon urasta enemmän haittaa vai hyötyä?
Vastaukset 41
Vanhimmat
Ei Halme ole ilmoittanut sairasloman syyksi jalkakipua,vaan valmentaja epäilee näin. Älä muuta tekstin sisältöä ja samalla sen tarkoitusta!!!
sama kuka ilmoittaa ja mitä.kaikki tietää,missä vika on.ja kun se on siellä,niin sen ei tarvitse olla iso,kun se vaikuttaa.
olla kateellinen pelle kirjoittanut tämän tekstin. Ennenkuin alat muita parjaamaan, mene koulunpenkille itse opettelemaan kirjoittamaan tekstisi oikein.Tai voisit vaikka hankkia itsellesi työpaikan. BUUUAAAHHHHHH LOOSER!!!!!
Ihan täyspelle koko jätkä lupaukset oli hyviä mitä piti tehdä mutta mitä sai aikaa ha ha hah...
Halluaa mielenterveys eläkkeelle Luuseriksi ,kansan elätiksi.
Uhos aikoinaan, elättejä vastaa,nyt tahtoo elätinpaikalle elätiksi.
Vielä vuonna 2003, nyt on pahasti hiipunut pois politiikan kuvioista.
Vauhtia oli ainakin sen verran, että tämä pummien kauhu hommas ittensä yhteiskunnan elätiksi alle 4 vuoden.
vasta kahden kauden jälkeen saa eduskunnasta eläkkeen.
ei senpuoleen täys pellehän se halme on. kyllä silläkin vielä äitiä tulee ikävä, kun homopojat hoitelee sen.
vauhtia on ikinään ainakaan eduskunta työhön ollut, kaikkeen muuhun paskaan kylläkin, vittu mikä ääliö se on !
siellä tarvitaan kuulema lisää vihanneksia.
saa eläkettä jo ekankin kauden jälkeen. Täyden eläkkeen saa vasta 2 kauden jälkeen.
sopiva bussikuskiks töihi vaan!
kyytiin viikonloppuisin? ;D
Metsään vesakkoa raivaamaan vesurilla saakelin kloppi.Äijällä kauhiat lihakset ja itkee kuin ämmä.Hamekangaskeräys Halmeelle.Varmaan vanhemmat ja sukulaiset häpeävät idiotiin keskittymää.Lisää vaan hormoneja ja pistooli seikkailuja saatana...
olis kirveellä todellakin nyt töitä...
Halmeen eläke veteraaneille lyhentämättömänä
kyllä siellä tyhjäpäitä riittää vaikka halme sieltä lähteekin.
jätkä koko Halme helpolla se rahansa sai kun melken koko ajan ollu sairaslomalla,minkäs sille voi kun pääs on vikaa niinkun niilläkin ketkä sitä hullua ihannoi ja äänesti,onnex Soini ei sitä mulkkua enää porukoihinsa hyväksyny.
Uusi puole haalii kokoon uusia ääniharavia, vaikka maaseudunpuolueen nimi on kuollut on toki ideolokia jäljellä. on sääli rttä halme pelleilyllään vesittää koko uuden puolueen, aikanaan komsi ei pystynyt vesittämään kumisaappaillaan vihreää liittoa myöhempää puoluetta samaten kuin pyörätuolillaan joku karvainen valittaja jonka NIMEÄ EN EDES MUISTA.
Toivon kuitenkin puolueelle onnea vaikka pele halme väistyisikin.
Kaikki voima Tonylle!!
TE kaikki SUOMALAISET!!!VETERAANIT!
Lukekaa ihmeessä Tonyn kirjoja!
viisastutte!
ihanko Toni osaa kirjoja kirjoittaa...epäilen pikkaisen...
oliko niissä joku pointtikin?
Eipä ole tullut vastaan Halmeen kirjoja. Ja jos
hän on joskus sellaisen kirjoittanut, niin
varmasti entisessä elämässä, ei tässä nykyisessä.
Ei huolta vaikka Halme " sairastaa", sehän on hänessä valuvika. Eduskunnassakin aina riittää hölmöjä. Nythän sinne on varamiehenä tulossa tämä kaikkien pääkaupungin puolueitten yhteinen pelle ja turhimo Jörkkä "sateenkaari" Donner, myös bättre folketin pelle. Kyllä tätä ehtymätöntä hesalaista varantoa riittää. Vaaleissa hesalaiset äänestäjät pitävät siitä huolen, katsotaan vain.
Tony Halme on törttöillyt niinkuin myös moni muu ihminen..ihminen tekee virheitä ja niistä oppii!!
Hyvää ja onnekasta vuotta 2007 Tonylle!
TONYSSA ON MIESTÄ!!
Sitä minäkin pelkään, että tommonen on sitä miästä
niistä mitään opi (ehkä hetkiseksi rauhoittuu?)
Palaako lainkaan mihinkään töihin, eli ei mihinkään vai ei vain eduskuntaan?
Hampaattomaksi jääneen poliittisen uransa opetus?
Mitä Juice opetti? Mitä Tony opetti?
Vaikka Halme nyt kaikkea törttöilikin niin miehessä oli enemmän ainesta kansanedustajaksi, kuin Teosto/Gramex/Rahankiskonta Ry-munanlutkuttaja Tarja Kar-, eiku Saar- , Taviaivossa koskaan.
"hyvä hyvä", sano mummo.
Kyllä Tony palaa ei hän voi tehdä niin suurta pahaa suomalaisille että jäisi pois tärkeältä paikalta ????????????????
Onneksi!
toivottavasti ihmiset oppivat erehdyksistään: älkäää äänestäkö muukalaisvihallla ratsastavia tonyhölmöjä sun muita hallanpanemia populisteja, ne eivät aja kuin omaa asiaansa. Oikein huvittaa kun se meuhkasi aikanaan ihmisistä joita me elätämmme verorahoillamme, ja on nyt itse sellainen.
kaikkien pellejen pelle
munakoiso ja palsternakka...
munaroisto ja palsta-akka
Halme on mukamas hullun kova äijä, mut ei tule töihin kun jalka on pipinä. Ei perkele nauran sille :::D No tosin hyvä juttu vaan kun ei palaa takaisin eduskuntaan. Olkoon vaikka sormessa haava, ettei se tulis töihin
Halme on tyypillinen tämän päivän luusis. Montakohan päivää Tony oikeisti istui eduskunnassa.
Häntä äänestäneet ovat juuri tuota joukkoa, joka valitettavasti Suomessa on suuri. Änestäkää vastuullisia ehdokkaita. Vaalit ei ole mikään valtakunnan hölmöin valintatilaisuus.
Tony Halme on aina uhonnut voimillaan ja koollaan. Naista se pystyy riepottamaan pyssyn avulla, mutta oikeesti se on pahanen suuri vellihousu, jolla on pää umpiluuta. Olen hieman pienempi kokoinen, mutta 100%sti timanttia. Pystyisin milloin vaan pyörittämään Tonya mielin määrin. On se senverran löpöti luusis. Voi tuota SUURTA Tonyä. Ei tuosta olis edes sikasiittolaan.
"Halme voi saada täyden eläkkeen"
Torstai, 30. Marraskuuta, 2006 klo 13:16
iltasanomien sivuilla tänään:
"Jos Tony Halme hakee ja pääsee työkyvyttömyyseläkkeelle, hän saisi täyttä kansanedustajaeläkettä, vaikka takana on vain yksi kausi kansanedustajana.
Halmeen sairausloma eduskunnasta jatkuu tammikuun loppuun, eikä hän asetu enää ehdolle.
Jos lääkäri toteaa hänen työkyvyttömyytensä pysyväksi, hän voi hakea työkyvyttömyyseläkettä. Mahdollisuutta on tiettävästi harkittu perussuomalaisten piirissä.
IS:n laskelman mukaan hän voisi saada heti täyttä kansanedustajaeläkettä, joka on noin 60 prosenttia kansanedustajan palkkiosta. Kun kansanedustajan kuukausiansio on 5400 euroa, karkea eläkkeen taso olisi noin 3240 euroa kuussa.
Yleensä täysi kansanedustajan eläke karttuu 15 vuodessa."
ei saatana ku alkaa taas verenpaine nousta!!! pärisee paskaa pari vuotta, vetää piriä, pieksee vaimoa jne jne. ja se mitä tästä paskasta jää jäljelle: vitullinen eläke!
toinen juttu olis jos hamlet ois hoitanu jopinsa asiallisesti ja ilman mitää perseilyja. kunnollinen kansanedustaja, mikäs siinä... mut ei.
ei voi saatana taas käsittää. vetää aika hiljaseks.
Kirjoittanut E E M O 1 @ Torstai, Marraskuu 30, 2006
http://www.basso.fi/blog.php?nick=E%20E%20M%20O%201&blo g_id=1915
---------------------------------------------
Työkyvyttömyyseläkkeelle pääsemisen vaiheista
- Klikkaamalla kaaviota , saat sen ruudullesi isompana näkyviin-
taulukko ei näy tässä:: katso sivulta
Viime aikoina tiedotusvälineissä on spekuloitu kansanedustaja Halmeen jatkosta paljonkin.
Yhtenä vaihtoehtona väläyteltiin siirtymistä suoraan pitkältä sairauslomalta täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle.
Mikäli siirtyminen tapahtuu näin nopeassa marssijärjestyksessä, niin kansanedustaja Halmeen terveydellisessä tilanteessa on pakko olla jotain todella pahasti pielessä.
Tämän hetkisten julkisuudessa olleiden tietojen mukaan kansanedustaja Halme on tällä hetkellä uuden kuuden (6) kohdan ”Saattaen vaihdettava” – toimintamallin kohdassa numero 1.
Toivottavasti hänen kuntoutumisensa etenee parhaalla mahdollisella tavalla ja sisua taistelua varten kyllä siinä miehessä riittää. Siitä on varmasti näyttöä ja hänen tietotaidoillaan olisi huono-osaisempien kansalaisten asioiden hoitamisessa paljonkin käyttöä.
- - - - - - - - - - - - - - - -
Halme voi saada täyden eläkkeen
Tony Halmeen sairausloma eduskunnasta jatkuu tammikuun loppuun.
Jos Tony Halme hakee ja pääsee työkyvyttömyyseläkkeelle, hän saisi täyttä kansanedustajaeläkettä, vaikka takana on vain yksi kausi kansanedustajana.
Halmeen sairausloma eduskunnasta jatkuu tammikuun loppuun, eikä hän asetu enää ehdolle.
Jos lääkäri toteaa hänen työkyvyttömyytensä pysyväksi, hän voi hakea työkyvyttömyyseläkettä.
Mahdollisuutta on tiettävästi harkittu perussuomalaisten piirissä.
IS:n laskelman mukaan hän voisi saada heti täyttä kansanedustajaeläkettä, joka on noin 60 prosenttia kansanedustajan palkkiosta.
Kun kansanedustajan kuukausiansio on 5400 euroa, karkea eläkkeen taso olisi noin 3240 euroa kuussa.
Yleensä täysi kansanedustajan eläke karttuu 15 vuodessa.
lähde: ILTASANOMAT TORSTAINA 30.11.2006
- - - - - - - - - - - - - - - -
Toivottavasti terveydelliset asiat eivät ole kansanedustaja Halmeella, niin huonosti, vaan hän pystyy palaamaan työelämään pitkänkin lääketieteellisen ja ammatillisen kuntoutusvaiheen jälkeen.
Käytettävissä olevaa keinovalikoimaa on jäljellä paljonkin. Kelan, työeläkeyhtiön tai työvoimatoimiston tarjoamilla keinovalikoimilla.
Toivomme, että kansanedustaja Halme saa yksityiset elämänsä perusasiat kuntoon ja etenee mahdolliselle täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle vasta kokeiltuaan ja saatuaan kuntoutusta voimassa olevien lakien ja mahdollisuuksien mukaisesti.
Kuten kymmenet tuhannet kansalaiset ennen häntä ovat tehneet. Ainakin kuntoutuksen ja ammatillisten selvitysten osalta.
Tosin ajallisesti tuohon prosessiin eri variaatioineen saattaa kulua 3-15 vuottakin.
Siis ainakin ruohonjuuritason kansalaisilla.
- - - - - - - - - - - - - - - -
Samalla toivotaan, ettei kansanedustaja Halme joudu kohtamaan Kelan Sosiaalivakuutus-lehden 5/2006 pääkirjoituksessa esiintuotuja kuntoutuksen kauhuja:
Pääkirjoituksessa todetaan mm. seuraavaa:
Henkilökohtainen selvitysmies
Kuntoutusasiakas joutuu nykyisin miettimään, kuuluuko hän työhallinnon, työeläkelaitosten, Kelan, liikennevakuutuksen, tapaturmavakuutuksen, erityisopetuksen, vammaispalvelun vai mahdollisesti jonkin muun tahon järjestämän kuntoutuksen piiriin.
Kelan asiantuntijalääkärin Paavo Rissasen mielestä oikean löytäminen on asiakkaalle täysin mahdoton tehtävä.
Jokainen tarvitsisi hänen mukaansa siihen oman henkilökohtaisenselvitysmiehen.
Yhteistyö. Asiakkaan hyväksi.
Kuulostaa liiankin helpolta ratkaisulta, muttei se vaan käytännössä sitä ole. Yhteistoiminta on osoittautunut äärimmäisen vaikeaksi.
Kukin taho kulkee enimmäkseen tiukasti pitkin omaa reviiriään.
Kuntoutuksen vaikuttavuudesta tiedetään nykyisin jo niin paljon, että voidaan varmuudella sanoa, että ilman asianmukaista kuntoutusta monen työ- ja toimintakyky heikentyvät ennen aikojaan ja elämäkin saattaa jäädä sen vuoksi kesken.
Tasavertaisuuden nimessä täytyy myös sanoa, että monen kuntoutus myös saavuttaa tavoitteensa, työ- ja toimintakyky paranevat tai ainakin säilyvät, eikä elämä sen vuoksi jää kesken.
- - - - - - - - - - - - - - - -
Miten sitten järjestelmän kansanedustaja Halmeenkin tapauksessa pitää toimia 300 päivän Kelan sairauspäivärahajakson jälkeen?
Esittelimme uuden kuuden (6) kohdan ”Saattaen vaihdettava” – toimintamallin kaavion tämän kertaisen pakinan alussa, jonka käyttöönotto voisi tapahtua hyvin helposti vaikka 1.1.2007 alkaen.
Toki tämän mallin voimaan saattamisessa vaadittaisiin hyperhyppysellinen sitä kuuluisaa ja mystistä ”poliittista tahtoa”.
Taustoitus:
* henkilöllä vakava sairaus, työtapaturma, ammattitauti, potilas-, liikenne- tai lääkevahinko.
* henkilöllä tukena useita lääkärinlausuntoja pysyvästä työkyvyttömyydestään.
* uusi kuuden (6) kohdan ”Saattaen vaihdettava”- toimintamalli käyttöön.
* malli tekee suljetun ja kritisoidun erityistuomioistuinjärjestelmän tarpeettomaksi.
Vaiheet ennen työkyvyttömyyseläkkeelle joutumista:
Lääketieteellinen diagnosointi, hoito, kuntoutus ja jälkikontrollit hoidetaan loppuun asti.
Paluumahdollisuus entiseen työhön tai työnantajan palvelukseen muihin työtehtäviin selvitettävä. Ellei ole mahdollista, niin vaihe 3 käyntiin.
Ilmoittautuminen työvoimatoimistoon ja ammatillinen kuntoutus käyntiin (Kela tai työeläkeyhtiö kustantavat ja ohjaavat) – työkokeilu/työkokeiluja, uudelleen koulutus jne. Mikäli eivät tuo tulosta pysyvästi alentuneen työkyvyn takia, niin vaihe 4 kirjallisesti käyntiin.
Todistetun ja pysyvän työkyvyn aleneman takia vaihe 5 kirjallisesti käyntiin.
Kirjallinen päätös 30 päivän kuluessa tapauksen ja lain mukaisesta eläkkeestä
Automaattisesti toimintakykyä ylläpitävä kuntoutus perusterveydenhuollossa käyntiin
Tälle nyt lanseeratulle kuuden (6 )kohdan ”Saattaen vaihdettava” - toimintamallille pitää saada lakiin ajallinen takaraja esimerkiksi viisi (5) vuotta.
Tuona aikana selvittelyssä olevalta kansalaiselta ei saa laittaa toimeentuloturvaa poikki missään vaiheessa, vaan siinä voitaisiin soveltaa mukailtua kansanedustajamallia myös kansalaisille:
”IS:n laskelman mukaan karkea eläkkeen taso olisi noin 3240 euroa kuussa.”
Käsikirjoituksen mukainen töihin paluu pitkältä sairaslomalta
Vaan eipä kiirehditä asioiden edelle.
Lukemiseksi kaikille aihealueesta kiinnostuneille suosittelemme sosiaali- ja terveysministeriön julkaisemaa opasta.
Joka kertoo mielestämme Hollywood-tyyppisen ihannetilannetapauksen, kuinka hommat hoituvat vaikeissakin sairaustapauksissa.
Pitkittyvä sairausloma ja työhön paluu - Opas työntekijälle (STM 2005:21)
Opas löytyy sosiaali- ja terveysministeriön internet – sivujen kautta: http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/documents/600 7/index.htx
Toivottavasti tätäkin opasta jaetaan jatkossa kaikille suomalaisille työtapaturman, ammattitaudin, potilas-, lääke- ja liikennevahingon uhreille. Tai jopa megapainoksena kaikkiin suomalaisiin koteihin.
Toivottavasti ainakin kolmikannan mukaiset työmarkkinaosapuolten etujärjestöt jakavat tätä opasta kerrankin runsain mitoin jäsenkuntaansa päin sekä korostavat, että pitkäaikaissairaan työntekijän, työterveyshuollon ja hänen työnantajansa pitää olla erittäin aktiivisia ja sinnikkäitä.
Varsinkin asioidessaan vakuutusyhtiön kanssa.
Mikäli vakuutusyhtiön päätöksistä joutuu hakemaan ”oikaisua” suljetun erityistuomioistuinjärjestelmän tuomioistuinkäsittelyn kautta, niin ”peli” kyseisen ihmisen tulevaisuuden suhteen on esimerkiksi työtapaturma-/ammattitautitapauksissa menetetty yli 90%:lla varmuudella.
Eikä Suomen perustuslain tai Euroopan ihmisoikeussopimuksen vaatimusten mukaisia perusteluja hylkäävälle päätökselle tarvitse edelleenkään esittää.
Siitähän tämänkin blogin aihepiirissä on loppujen lopuksi kysymys.
* * * * * *
Yksi puute muuten hyvässä oppaassa on mielestämme se, ettei siinä puhuta vakuutuslääkärijärjestelmästä, vakuutuslääketieteestä ja erityistuomioistuimista halaistua sanakaan.
Nehän kuitenkin lopulta sairastunutta henkilöä koskevat loppuelämän toimeentulon ratkaisut tekevät. Ja vieläpä niin sanotun ”maan vakiintuneen oikeuskäytännön mukaisesti” etätyönä papereista käsin. Siis ainakin tavallisten kansalaisten kohdalla.
Siis kaikissa sellaisissa tapauksissa, joissa työelämään paluu ei kaikista hyvää tarkoittavista toimenpiteistä huolimatta onnistukaan pysyvästi heikentyneen terveydentilan ja alentuneen työkyvyn takia.
* * * * * *
Kansanedustaja Halmeen tapausta seuraamme siksi kasvavalla mielenkiinnolla.
Pikaisten parantumisen toivotuksin ja onnistunein kuntoutuksin.
Oikeusturvan VOLF - työryhmä
posted by Oikeusturvan ajankuva at torstai, marraskuu 30, 2006
http://ajankuva.blogspot.com/2006/11/tykyvyttmyyselkkee lle-psemisen.html
Tony Halme on vellihousu smurffiapina joka munaa suomalaisten miesten maineen.Vuonna -42 paskahousu olisi ammuttu aamunkoitteessa tiiliseinää vasten mikä olisi tuolle "saastaiselle koiralle" ihan oikein nykypäivänä.
Kyllä ollaan suomalaiset paskahousuja kun noitten herrojen kaikki touhut menee läpi,ihan hävettää omastakin puolesta..no onneks meitä on monta milj...
Tehkää sama perässä , jos riittää rahkeita.Show-painia.turvamies.raskaansarjanmailmanmestari.näyttelijä/tv-tähti.laulaja.kirjailija.kansanedustaja ym ym...siinä teille kateelliset apinat.Tonylle hyvää jatkoa ja tsemppii.