kuuluuko naisen olla ainoostaan ravintolatiskaaja, siivooja, kondiittori, pesulatyöntekijä, vai saako se olla johtavassa asemassa? Mitä miehet ovat tästä mieltä? Ahistaako nainen pomona?
Mikä on naisen paikka työelämässä?
työelämä
611521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
päälle, vai repesikö aloituspussin pohja?
en ymmärrä? Kuulutko sinä hellan ja nyrkin väliin? Olin niin tänään lukevinani tuolta jostain aloituksesta sinun sanoneen.
, "nyrkki" puuttuu.
naisen kuuluu olla sairaanhoitaja, kotiäiti ja siivooja. Kuin myös rakastajatar. Muuhun ei naisesta ole ja muuhun sitä ei tarvita. Lisättäköön sukkien parsiminen listaan, niin se on täydellinen.
parsi sukkia.., nyt käyvvään ostamassa uudet sukat vain :)
Parsitko sie vielä :)
eläissäni en ole lankaan ja neulaan koskenut, enkä koske! Meillä akka parsii villasukat, ne kuluvat jostain syystä saappaissa.
on iäkkäitä miehiä jotka ei anna naiselle mitään arvoa mutta he ovat perineet mallin ja nainen tottuu kaikkeen.
Itsekkin aikoinani lyhensin housunlahkeita mutta tajusin että ajoissa pois sillä iän mukana ei ainakaan mies kasva.
lankaan ja neulaan?Taidat sitten olla aseista kieltäytyjä?Meinaan vaan että ainakin ennen intissä piti hallita sekin asia!;;;;;))))
nyt tähän, enkä muista intissäkään neulaan ja lankaan koskeneeni.
itsestään selvänä, että naiset tekevät nämä työt!
Ottaisivat jukulauta ees joskus itsekin osaa huushollin hoitoon ja vaatteittensa huoltoon.
Eikä varmaankaa olla olemassa vaan siks,että ukkojen sukkia parsitaan,vaan siks,ettei elämästä tulis mitään ilman naisia!!!
ainakaan moista väittänyt milloinkaan.en sinulle enkä kenellekkään muullekkaan muistaakseni,vai kuinka ?))Uskallan kylläkin olla vähän vastaankin
minä ainakin hallitsen niin kutsutut arki rutiinit
siinä kuin nainenkin.Ei kaikki ole ihan musta valkoista,enkä myöskään ajattele että nainen on vain
palvelija niin kuin jotkut ihmiset uskonnon varjolla väittävät.
NAINEN ON IHANA OLENTO JOTA PITÄÄ KUNNIOITAA AINA.
keittää tuollaset jutut,missä sanotaan et nainen on jotain tiettyä varten esim.tuota sukan parsimista..!!
Mä voisin räjähtää...:/
Eihän kaikki miehet tietenkää noin aattele...onneksi..:)
Älä ystävä kallis sitä tee,jos sinä poksahdat,niin kelle minä sitten tekisin "kiusaa"ei vaisinkaan,minä en ainakaan arvosta koskaan ihmistä joka ei anna muille arvoa.
muuhun tarttittais kuin edellä mainitsemiini pariin asiaan? No, ok, lisätään se lasten maailmaan saattaminen ja hoito siihen vielä, ni eiköhä se ole siinä kaikki sit. ;)
ja kiitos kunnioituksesta siis. ;)
raivosi. ;))
Kyllä se kuules on niin,että miehet ois suurimmaks osaks hukassa,jos naiset ei pyörittäis tätä maailmaa....
Vieläkö saatais nuo isot johtajat naispuolisiks,niin sodatki loppuis maailmasta..:)
nii lutunen...;)
sodat kaikki loppuis ,jos naiset tekis lakon ja herkiäs antamasta johtajille
isoiksi kihoiksi ylimmille palleille niin koko maailmassa vallitsisi täysi kaaos ja maailman sota! Kun kattoo tätäkin palstaa.. ;)
miehiä sitten johonkin, ja jos, niin mihin?
..........hihi kiitos ystävä kallis pelastit mun päivän.
kyllä näin on juttu! Ilman miehiä ei mistään tulis niin yhtään mitään!
pelastuuuuuuuuuuuuu - niinkö?
moi pirre. ;)
siis johtamaan toisiaan. Huvittavaa.
johtaa heikompiaan, näin se on ollut aina ja näin se tulee aina olemaan. Polvenkorkuisesta asti!
Miehet kun laumasieluina aina tarvitsevat johtajan joka sanoo mitä tehdään. Joskus se vain saa karmeita muotoja (Hitler, Stalin ym.)
siinäkin nähtiin kuinka vahvoja persoonia ne miehet olivat, että saivat mammanpojat ja mammantytöt tekemään just niinku halusivat.
Tämä ei tarkoita sitten, että mitenkään tai millään tavalla hyväksyisin näiden johtajien tekoja!
kuuluu tähän sakkiin, kuten myös Elisabet I. Kaikki mammanpojat ja "tosimiehet" totteli.
nämä historian sivut ovat menneet kaikessa johtajuuden kiireessäni ohi silmieni. Mutta.. jos tämä paikkansa pitää, niin Katariina suurella on ollut tosi suuri suu, kuten naisilla yleensä ja valehdellut kirjoihin, minkä naiset myös osaavat, eli niistä ei ole johtajiksi!
Tosimiehet eivät tottele alempiaan!! Ugh ugh! ;)
taitaa olla aika alhainen? En kyllä missään vaiheessa ole sinua miksikään johtajaksi uskonutkaan.
sinun uskostasi ole ollut kysekkään, sama se meille johtajille, mihin lahkoon tollaset pikku vikisijät kuuluvat. ;D
mielenkiintoinen kysymyksen asettelu :)
Ei kai nykyään tarvitse edes kysyä, voiko nainen olla johtavassa asemassa. Ainut mikä on vielä vähän huonolla mallilla, on naisten osuus ylimmässä johdossa. Onko se meidän naisten oma vika, ettei hakeuduta huipulle? Vai onko se tää hyvä-veli-systeemi, joka estää naista etenemästä urallaan?
Joku on joskus sanonut, et naiset ovat jopa parempia johtajia kuin miehet :))
Itse olen johtavassa asemassa, enkä ole huomannut, et alaisiani ahdistaisi tämä asetelma. Suurin osa heistä on miehiä.
jos ei kimppaudu toisten naisten kanssa.
Eli pitää osaa alaisistaan tyhmänä!
se pomo tai esimies, miksi häntä sit kutsutaankin, nainen tai mies - on hän huono hommassaan, jos alkaa veljeillä alaistensa kanssa.
Kyllä pitää pystyä erottamaan ystävät ja työkaverit toisistaan. Ja tasapuolinen kohtelu kaikille, muutoin alkaa työpaikan ilmapiiri kärsiä, eikä kenelläkään ole enää kivaa.
Työ maallani oli tilaajan puolelta kaksi vuotta nais dipins päällikkö.
Paremmin sujuvaa ja hoidettua työmaata en ole senjälkeen enkä sitä aikaisemminkaan nähnyt.
Oli ilo tehdä yhteistyötä hänen kanssaan.
korreeta naista, ei siinä sen kummenpaa taatust ole ollu!
Korree oli nainen,mut mielistelijät sai pian passituksen muihin tehtäviin.
Piti osata muutakin kuin mielistellä.
Luja ja oikeuden mukainen,sekä arvosti työnsä hyvin hoitavaa työläistäkin.
arvostaisi, mutta oliko siitä muka johtajaksi, en usko sitten millään en.
takana on nainen:)
varjossa ja pysyy. ;)
miehestä ole mihinkään.
on kuollut ihminen, siinä ei enää mitkään varjot auta, kaikkein vähiten naisen varjo, jota miehet eivät tarvitse kuin sukan kutomiseen tms mihin me emme käsiämme sotke.
Totuus on kuitenkin, että yksikään mies ei maailmassa ole menestynyt ilman naista. Ilman naista miehestä ei ole mihinkään.
ommella meille tosimiehille jääkarhuntaljasukkia, ei ole niilläkään kynsi keskellä peukaloa! Naista ei tarvita kuin siittämään lisää eskimoja, kyllä näin on näppylät! ;)
niitä eskimoita alistamaan. Ilman naista mies on surkimus.
eipä haukuta siellä luomakunnan kruunuja! Eskimoita ei tartte alistaa, eskimot ovat tosi miesten palvojia ja niitten siipat ovat jääkarhun kumminkaimoja, jotka tekevät meille sukkia, naista ei siinäkään tarvita! Ilman miestä ei olis naistakaan, ilman TOSIMIESTÄ naisia ei edes oliskaan! ;) Mietippä tätä. hheheh
mitään miettimisen aihetta ole. Mulla kun ei satu olemaan pakkomiellettä naisten olemassaolosta.
Se kuitenkin näyttää olevan luonnonlaki etteivät miehet pärjää ilman naista.
ei kysytty! ;)
Taitaa olla aika?
viestissäni oli tahallisina virheinä:
jääkarhuntaljasukat, kynsi keskellä peukaloa ja naisten eskimoiden SIITTÄMINEN, millos naiset ovat siittämään alkaneet? ;DD
EI tietenkään SE saa olla johtavassa asemassa!
(suora lainaus)
miesten töissä ja miesten kanssa samalla "viivalla", nainen pärjää työssä kuin työssä niinkuin mieskin.
Varsinkin sitten kun lapset on isoja.
Mulla ei ole enää lapsia kotona ja nyt voin keskittyä täysin työhöni.
sinulla jopa lapsetkin on esteenä pärjätäksesi miesten mailmassa, enkä usko että pärjäisit muutenkaan. Naiset ei yksinkertaisesti pärjää meille miehille missään, paitsi synnytyksessä.
niin miehet, kuin naisetkin menevät mielummin naislääkärin vastaanotolle kuin mieslääkärin. Miksikö? Koska naislääkäriltä saa parempaa hoitoa. (Oli joku kysely ollut tuossa syssymmällä.)
ovatkin miehille vain hoitoja, sama se kumpi sitä kädessään pitelee. ;)
nyt sitten sitä, että käyt lääkärissä jormaasi nylkyttämässä, eikä ole väliä tekeekö sen mies vai nainen?
ymmärretä siellä tahalleen väärin. Tarkoitan tietenkin, että se on sama onko se minun kädessäni vai naislääkärin, hoito kuin hoito.
että niin korkeassa virassa nainen on miestä parempi.
myönnä mitään, ennenkuin sille annetaan hunajaa, ollaan katos karhujen sukua, suuria ja mahtavia!
En myönnä, kun se ei niin ole.