mitä mieltä ollaan

jos laitetaan maksut ajomäärien ja saastuttavuuden mukaaan ja alennetaan uusien ladojen hintoja.pelastuuko maailma,ei tarvi viiituilijoiden vastata
18819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Koita pitää ajatus mielessä koko kirjoittamisen ajan. Mitä siis yritit kysyä?

Ennen kuin jatkat muista että Lada ei ole vähäpäästöisimpien autojen joukossa.

Äänestä
  • aika yleinen teidän porukassa

    Äänestä

  • että mikä olisi Hessun ajatuksen pointti. Hessun ajatuksessa oli hiukan myös oikeaa ajatusta. Päästöjen mukaan verotus pitäisi olla ja sidottuna ajetuihin kilometreihin. Eli saastuttaja maksaa.

    Äänestä

  • jäi epäselväksi kirjoitti:

    että mikä olisi Hessun ajatuksen pointti. Hessun ajatuksessa oli hiukan myös oikeaa ajatusta. Päästöjen mukaan verotus pitäisi olla ja sidottuna ajetuihin kilometreihin. Eli saastuttaja maksaa.

    ettei tarvinnut vääntää rautalangasta.homma pitäis olla siten että se maksaa kuka saastuttaa ajaa vaikka millä keksinöllä

    Äänestä

varaa edes uuteen ladaan, saatikka johonkin muun merkkiseen, vanhalla vaan joutuu ajamaan(19v). Verotus varmaankin aijotaan siten että vanhan kulkuneuvon omistaja maksaa enemmän kuin uuden.
Seuraus: taas lyödään köyhää, rikas vaihtaa taas useammin uuteen peliin.
Onko tämä oikein?

Äänestä
  • se etu,että poistuu,vanhat teinicorollat,ja liikaa syövät katumaasturit

    Äänestä

  • esityksessä kirjoitti:

    se etu,että poistuu,vanhat teinicorollat,ja liikaa syövät katumaasturit

    Saadaan nekin pois kuleksimasta liikenteen jalaoista.

    Äänestä

  • esityksessä kirjoitti:

    se etu,että poistuu,vanhat teinicorollat,ja liikaa syövät katumaasturit

    saastuttaa. Mitä jääpi jäljelle? Lada 1200L.

    Äänestä

  • ne vasta kirjoitti:

    saastuttaa. Mitä jääpi jäljelle? Lada 1200L.

    Tuo mallihan on kaikkien saastuttajien äiti. Jo nyt niiden liikkuminen pitäisi kieltää lailla.

    Äänestä

Tottakai jo valmistus säästäisi paljon ,samoilla jigeillä suuri määrä.Varaosat olisi lähes ilmaisia kun ei suurta valikoimaa tarvittaisi.Mainontaa ei ollenkaan.Yhden laatumerkin maailmassa auton käyttö ei enää merkittävästi lisäisi päästöjä.Varmasti olsi kaikkien etu tämä idea

Äänestä

Täällä vielä on Lada melkein yleisin automerkki.Ei näillä kylmillä aavoilla voi edes ajatella jotakin riisastiaa tai Keskieuroopan autotehtaiden huonosti suunniteltua ylihinnoiltua ja turvatonta kulkuneuvoa kylmiin keleihin.Kyllä se Lada taitaa pysyä tämän alueen takuuvarmana ykkösmerkkinä

Äänestä
  • Oulun seudulla ehkä yksi sadasta autosta on lada, joten todellinen valtamerkkihän se siellä on. Kemin suunnalla varmaankin se on hieman suositumpi.

    Äänestä

Näinhän se jatkossa muuttuu. Autovero pienenee, ja mhdollisesti tietyn siirtymäajan jälkeen (useita vuosia) kokonaan poistuu, ja painopiste siirtyy käytön verottamiseen. Ajomäärä ei tule olemaan peruste, koska sen valvonta ja seuranta on mahdotonta ja ainakin liian vaikeaa ja monimutkaista. Käytön verotus ilmeisesti perustuu uudemmille autoille normi kulutukseen ja hiilidioksidipäästöihin. Dieselvero todennäköisesti myös poistuu.

verotuksella ohjataan käyttäjiä uusiin, pienikulutuksisiin ja vähäpäästöisiin - ja nykyaikaisiin diesel autoihin.
Ei tämä ainakaan Lada-autoilijoita suosi, koska halpisauton hinnassa autoveron osuus on merkityksettömämpi, ja lisäksi Lada kannan keski-ikä on vielä koko Suomalaista autokantaakin vanhempaa.
Myöskään uusi Lada 110 -sarja ei kuulu vertailuryhmänsä pienikulutuksisempiin ja päästöisiin - eikä täytä EURO Step IV päästöluokkaa. Lisäksi tuolle ei ole edes ilmoitettu/laskettu normin mukaista hiilidioksidipäästöarvoa, joten todennäköisesti tippuu johonkin vanhojen autojen kalliimpaan veroluokkaan tämän takia.

Äänestä
  • co2 päästöt on Ladan maahantuojan mukaan 169. Se on kilpailukykyinen minkä tahansa vastaavan kokoisen bensamoottorin kanssa. Esimerkiksi Volvo S40 (2002 malli) 1.6 vaastaava arvo on 184. Moottorin iskutilavuus sama.

    Äänestä

  • Lada 110 kirjoitti:

    co2 päästöt on Ladan maahantuojan mukaan 169. Se on kilpailukykyinen minkä tahansa vastaavan kokoisen bensamoottorin kanssa. Esimerkiksi Volvo S40 (2002 malli) 1.6 vaastaava arvo on 184. Moottorin iskutilavuus sama.

    älkää uskoko noita jotka kirjoittaa aivan paskaa.ajatelkaa omilla aivoillanne,älkää uskoko ladavihollisten vittuilevaan propagandaaan

    Äänestä

  • Lada 110 kirjoitti:

    co2 päästöt on Ladan maahantuojan mukaan 169. Se on kilpailukykyinen minkä tahansa vastaavan kokoisen bensamoottorin kanssa. Esimerkiksi Volvo S40 (2002 malli) 1.6 vaastaava arvo on 184. Moottorin iskutilavuus sama.

    http://www.motiva.fi/fi/autotietokanta/
    Volvon päästölukema on 171 (1.6-koneella). Mutta ei tuo Ladan päästölukema ole mikään kamalan huono.

    Äänestä

  • Egon kirjoitti:

    http://www.motiva.fi/fi/autotietokanta/
    Volvon päästölukema on 171 (1.6-koneella). Mutta ei tuo Ladan päästölukema ole mikään kamalan huono.

    Kirjoitin aiemmin Volvo S40 1.6 koneen CO2 arvosta ja kuten aiemmin kirjoitin, niin se oli vuosimallille 2002. Siitä syystä, että tällä palstalla moni vertaa uutta Ladaa vähään käytettyyn "länsiräppänään". Se oli ikään kuin vertaus. Muuten Egon kirjoitti ihan asiallisesti. Hyvä.Lisää asiallisia kirjoituksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7617889 kirjoitti:

jos laitetaan maksut ajomäärien ja saastuttavuuden mukaaan ja alennetaan uusien ladojen hintoja.pelastuuko maailma,ei tarvi viiituilijoiden vastata

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu