Olen pyrkimässä liiketalouden koulutukseen. Mitä kirjoja suosittelette minun lukevan pääsykokeita varten. Kirjotin v. 2004, ja englanti ja etenkin matikan (lyhyen) taidot ovat ruostuneet...jotain kertausoppaita??
Mitä kirjoja kannattaa lukea?
tradenomiksi aikova
2358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirjoitin myöskin v. 2004 kaiken muun paitsi matikan ja taisi matikan keskiarvo olla 5 tai 6 lukiossa. Liiketalouden pääsykokeisiin en lukenut lainkaan, en avannut kirjan kirjaa yo-kirjoitusten jälkeen. Pääsykokeisiin menin lähinnä kokeilemaan miltä tuntuu, en kuvitellutkaan hakevani edes tosissaan.
Kuitenkin pääsin hyvin läpi pääsykokeista ja aloitin opiskelut syksyllä 2004 ja kohta olen valmis tradenomi.
Mutta tietenkään joka vuonna ei ole niin helppoja pääsykokeita, luulisin. Koskaan en ole kuullut kenenkään lukevan liiketalouden pääsykokeisiin, mutta suosittelen tsemppaamista henk.koht. haastatteluun ja mahdolliseen ryhmätilanteeseen..
Muista että tämä on vain yhden opiskelijan kokemus, kaikki valmistelevat itseään eri tavoin..
Tsemppiä!!
En lukenut mitään. Kun itse hain vuonna 2004, ei pääsykokeissa ollut kieliä eikä haastattelua.
Logikkatehtäviä oli muutama (niitä sanallisia matikan tehtäviä, jossa Liisalla on kaksi kertaa enemmän omenoita kuin Jussilla. Matilla taas on kolme kertaa vähemmän kuin Liisalla mutta puolet enemmän kuin Jussilla ja sitten pitää vastata, ettö montako omenaa kullakin on...). Sitten oli pitkä, monisivuinen talousalan artikkeli (käsitteli muistaakseni rahoitusta), joka piti lukea. Sen pohjalta piti sitten muistinvaraisesti vastata monivalintakysymyksiin.
Jos nyt jotain luet, niin keskity matikan sanallisiin tehtäviin. Se on kai lähinnä vaan yhtälönmuodostusta (kirjoitat tiedot käyttäen 1. asteen yhtälöitä ja sitten ratkaiset). Muuta en osaa sanoa.