Moottoripyöräilyä pitäisi verottaa enemmän, koska näitä ei Suomessa tarvita, onhan kesäkin tähän liian lyhyt. Jotka tätä haluavat harrastaa, pitäisi siitä maksaa reilusti enemmän, koska onhan nämä vaarallisiakin yleisessä liikenteessä.
Verottaa pitäisi enemmän
VL
10503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nimimerkkisi "VL" lienee olevan lyhenne "Vittuilevasta luuserista"...
Etenkin niille, joilla ei ole moottoripyörää tai autoa.
Vero olisi nimeltään autoveron kiertomaksu.
Ajattele, miten paljon veroja kierretään tällä tavalla.
Sitten minä joudun vielä tukemaan julkista liikennettä vaikka vain harvoin käytän sitä.
Asun Helsingissä.
Ajan töihin polkupyörällä n. 7 km /suunta myös talvella. Autoveroni tottakai maksan, käytän autoa enimmäkseen viikonloppuisin.
Ari X.
Kateus tuo maailman perisynneistä suurin, joka muuta väittää ajakoon vaikka kesät autolla.....heh! VL....heh! Mitä liikkuu ihmisellä päässä joka tämänmoisia tyhjänpäiväisyyksiä tänne kirjoittelee, mutta taisi ollakin provo!
...veneistä Suomessa?
Veneillä on vieläkin lyhyempi vuosittainen käyttöaika.
Mielestäni veneet, varsinkin huvikäyttöön tarkoitetut moottoriveneet, ovat Suomessa turhia.
Tämä on totta, ja ihmiset saisivat olla mökeillään ilman meteliä, ja järvet pysyisivät paljon puhtaampina, kun ei kaikkea öljyä ja törkyjä viskottaisi luontoon.
kesämökit pitäisi ehdottomasti kieltää. Ne ovat ihan tarpeettomia, koska niitä käyttävillä ihmisillä on jo asunto muualla. Kesämökeistä aiheutuu vain kuormitusta, häiriötä ja haittaa luonnolle. Linnut ja todelliset luontoretkeilijät saisivat liikkua vapaammin luonnossa, kun siellä ei olisi mökkejä häiritsemässä luonnon rauhaa. Kaikki kesämökit tulisi purkaa 20 kilometrin säteellä järvien rannoilta ja antaa luonnon palautua eliöstöineen. Mikään ei ole niin turhaa ja itsekästä kuin kesämökki.
Tuolla perusteella valtio voisi verottaa kaikkea vähänkin turhaa. Minulle moottoripyöräily ei ainakaan ole turhaa, vaan rentouttava harrastus.
Ja se mikä tekee moottoripyöräilyn vaaralliseksi harrastukseksi ovat törpöt autoilijat, jotka työntävät kärrynsä kolmion takaa prätkän eteen. Toki tämän harrastuksen parissa on sekopäitäkin, mutta niin on autoilijoidenkin joukossa.
Kirjoittelisitte noita höpöhöpö- juttujanne yhden ja saman viestiketjun alle?
Hienoa, että huolissasi meidän motoristien terveydestä.. Sinulle kun niistä ei mitään vaaraa ole, kun et pyörää omista.
Moottoripyörät,Mopot,Veneet,Moottorikelkat,Mönkijät, jne. Kaikkiin vastaaviin ja edellämainittuihin voi surutta laittaa käyttömaksuja sekä käyttöalueeseen liittyviä maksuja joita voidaan sit käyttää näitten hömpötysten valvontaan. Ammatikseen tarvitsevat tietty vapautetaan maksuista.
Hyvä provo! mutta olen samaa mieltä kaikkiin voisi laittaa käyttömäksuja, käyttöveroja ja hintaa lisää. Voitaisiin lähteä ylipäätään olemisesta: lapsista voitaisi lätkäistä lapsivero ja käyttömaksu, kun ne kuluttaa niin paljon. Samaa kaavaa saisi käyttää myös autoihin, bussi-, lento- ja junamatkoihin jne. Eikä minun mielestäni mitään ryhmää tulisi vapauttaa mistään käyttömaksusta tai verosta. Kaikille vaan tasapuolisesti kallista hyvinvointia.