Hei, tarvitsen apua.. Haluaisin kovasti töitä vaikka kaupasta, kun kouluni loppuu kirjoitusten jälkeen. Kannattaako käydä ihan kysymässä kaupasta että pääseekö sinne? Vai pitääkö lähettää hakemus? Entä keneltä kaupassa voisi kysyä töistä.. ei varmaan kassalta.. voi auttakaa mua! En yhtään tiedä miten pitäis toimia.. ja töitä pitäis saada.
miten saisi töitä?
Nimetön
3574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin meidän ketjumyymälässä rekrytoija valitsee työntekijät, ei myymäläpäällikkö. Omistajapohjaisissa kaupoissa voi varmasti mennä suoraan kysymään töitä. Meillä tulee kesätyöt hakuun ihan työkkärin sivuille.
alkaa pommittamaan työnantajia hakemuskirjeillä ja käydä itse kyselemässä.
Toivotan onnea työnhakuun. Uskon, että ennen kesää voit itseäsi onnitella hyvästä työpaikasta.
Minä en uskalla mainita työttömyydestä kenellekään. Tulevat vielä täältä kotoa hakemaan.
Aiheesta viidenteen... Milläs elät, jos et uskalla työkkäriin ilmoittautua? No en minäkään voi kehuskella omaa elämääni, vaikka töitä teenkin, tosin vain 3 vuoroa/vko, muuten pääni halkeaa. Inhottaa olla tällainen sosiaalinen hylkiö, kellä ei ole muuta elämää kuin työ ja tietsikka:( Ei se elämä työstä parane, mutta ei kotonakaan ole niin kivaa.. Vanhempien luona, tällainen vanhus, minäkin.