hiljaisin IV-kone

Tume_

onko testattu tai tiedossa erityisen suloäänistä omakotitaloihin.
Onko muistissa onko esim TM Rakennus testannut?

6

2392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minullapas

      on Meptekin ILTO 440 asennettu oven taakse. Kakkosasennolla ei ääntä kuulu, kolmosella kuuluu hieman, kun on vieressä. Vielä voisi laittaa akustolevyn niin ei kuulu yhtikäs mitään.

      • Tume_

        talosi on eli mille kokoluokalla ILTO 440 on tarkoitettu?


    • numerossa

      tm-rm seuraavassa numerossa on jotain iv-koneista. Saapa nähdä millaisella tasolla koneita verrataan.

      Millaiseen paikkaan kone on tulossa jos hiljaisuudella on merkitystä? Koneiden meteli putkistoon ja ulospäin on kaksi eri asiaa. Putkiston melu on helppo vaimentaa laittamalla ylimääräiset vaimentimet. Koneen meteli huoneeseen taas vaikeampaa.

    • Jokke 9577

      Aina koneet päästävät ääntä. Tämä pitäisi ottaa huomioon konetta sijoitettaessa. Itselläni on Nilan Ilmalämpöpumppu mutta tarkoitikin varmaan näitä LTO kennolla varustettuja IL koneita. Ei ne minusta niin kova äänisiä ole kunhan vain ne ei ole makuuhuone tilassa. Kodinhoito huone on yksi varteenotettava sijoituspaikka. Ja MUH on hyvä luotettava IL-Kone ja jota käytetään yleisesti ympäri Suomea. ILmalämpöpumppu on todella hiljainen maksoi maltaita. 3500e ja tavallinen Il-Kone on jossain 1000euron paikkeilla. Erityisen Suloäänistä laitetta saa etsiä, mutta niitten ääniin kyllä tottuu ajan mittaan. Ei ne niin kova äänisiä ole. Valitset vain sellaisen sijoitus paikan joka itsestään jo auttaa siihen koneen tuottamaan ääni saasteeseen.

    • Justeeri

      TM rakennusmaailma 6/06 sisälsi vähän ilmanvaihtoasiaa siinä olleessa kattoremonttijutussa.
      Artikkelin mukaan Vallox 130 E kuluttaa sähköä 55-310 kilowattia.
      Melko runsaasti.
      Lisäksi kerrottiin että "ihmisen keuhkoissa pyörii 10000 litraa ilmaa vuorokaudessa,
      eli pyöreät kuusi litraa sekunnissa on normaali tahtimme.

    • Mauri. S.

      Itselläni on Wallox merkkinen ilmastointikone ja olen siihen kaikkea muuta kuin tyytyväinen! Se on äänekäs tehoihin nähden. Lisäksi siihen kertyy jäätä joka sulaessaan alkaa ruostuttaa peltejä. Paremmissa koneissa on peltiosat tehty ruostumattomastateräksestä. Lyhyesti Wallox on paska merkki!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      29
      5594
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4164
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3217
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2880
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      302
      1419
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1328
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1239
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1159
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      399
      1148
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      222
      1148
    Aihe