Koska Citroen on osoittautunut erinomaiseksi talviautoksi, niin kyselen passaako näistä väyläsähkövehkeistä antaa virta-apua noille huonomman talviauton omistajille?
Tuttavallani on väyläsähköillä varustettu saksalaismerkki ja huolto on kuulemma kieltänyt virran antamisen, koska se voi sotkea sähköjärjestelmät.
Onko tuossa perää myös Citroenin kohdalla, vai annako jatkossakin vain työntöapua naapurin japaniliselle? ...tai voisihan sitä tietysti antaa myös maskisuojan lainaksi ja askarteluohjeet ;)
Tuttavallani on väyläsähköillä varustettu saksalaismerkki ja huolto on kuulemma kieltänyt virran antamisen, koska se voi sotkea sähköjärjestelmät.
Onko tuossa perää myös Citroenin kohdalla, vai annako jatkossakin vain työntöapua naapurin japaniliselle? ...tai voisihan sitä tietysti antaa myös maskisuojan lainaksi ja askarteluohjeet ;)
Vastaukset 13
Vanhimmat
tapauksessa anna autostasi virtaa. Saatta käydä joskus melko tyyriiksi.
uneksimistasi ihan rauhassa.
Et tarvitse nukkuessasi apuvirtaa.
itse olen antanut apuvirtaa toisille eikä auto
ole siitä nokkiinsa ottanut.
Olen itse antanut virtaa käynnissä olevasta sitikastani, samoin kuin bemaristani mutta en sitä suosittele, mahdolliset jännitepiikit ja -vaihtelut voivat tosiaankin sotkea tai jopa rikkoa herkät elektroniset laitteet.
Kannattaisi ottaa omasta, sammutetusta, autosta akunnapa irti ennen kuin rupeaa laupiaaksi samarialaiseksi. Kokonaan kieltäytyminen olisi varsin epähienoa . . . ;)
Ajatteles ny mitä eroa sillä on, starttaako oma starttimoottori vai jokin etäällä. Kunhan ei kaapelit kipinöi.
mitään eroa, mutta sillä on, kun se avustettava lähtee käyntiin, ja alkaa lataamaan, avustajan laturi työntää siihen asti virtaa täydellä teholla. Kun starttaaminen lopetetaan virran tarve pienenee niin nopeasti, ettei avustajan oman laturin jännitesäädin ehdi mukaan ja virtapiikki tulleekin sieltä. Joten ei lisävirtaa perinteisesti, vaan siten että, ladataan kaapeleilla avustettavan akkua ja starttauksen ajaksi irroitetaan kaapelit. Mikäli ei lähde käyntiin jatketaan lataamista. Ja käsketään naapurin ostaa uusi akku.
Kytke välijohdot, käynnistä viratta-antava auto, anna naapurin lataantua noin 10 minuuttia. ( oma auto siis käynnissä, n 3000 rpm )
Jos haluat olla tosivarovainen, voit sammuttaa autosi naapurin startatessa.
Näin ei varmasti vikaannu minkään auton sähköjärjestelmät, jos yleensä ovat kuunossa.
( Akunkengät ja silleen )
Moista aina että viimeisenä kytketään -johdin
( etäälle akusta )ja ensimmäisenä erotetaan.
Näin ei synny kipinöitä akun läheisyydessä.
Ei ole antavana osapuolena näissä asioissa.
Siis kuka ei ole, tai mikä antavana osapuolena??
Taas kateellisen rutinaa. Kokeneena Citikka-miehenä olen antanut virtaa monille tutuille ja tuntemattomille. Itse en ole joutunut vielä saamapuolelle.
Jos haluat saada asiasi esille täällä, opettele erittelemään otsikko, nimimerkki ja viesti toisistaan.
Jos nimimerkkisi on Sitikka, niin miksi sitten olet noin ironinen???
Vaikka sitikkaankin voi joskus tulla vika.
Kirjoituksesi olisi uskottavampi, vaikka ei tuossa mitään asiaa ollut, jos käyttäisit nimeä "autosta haaveileva"...
Ehkä joskus saat kavereiltasi tiedon miten sitä virta-apua voi jollekin antaa.
Naapuri pyysi virtaa omaan vanhaan autoonsa, ja pohdittiin sitten että uskaltaako. Mutta kun se sanoi jotain ranskalaisista sähköistä niin oli ihan pakko kaivaa Xaran huoltokirja esiin ja katsoa...siinä oli yksityiskohtaiset ohjeet. Pakkohan se sitten oli antaa. Ohjeita on kyllä syytä noudattaa.
t. turisti
Voiko ruoste tarttua käynnistyskaapelien välityksellä?