Eläkeläispoliisi puhuu muunneltua totuutta ja "omituisia" asioita. Eikö eläkkeellä olevalta poliisilta edellytetä mikäänlaisia "käytöstapoja"?
Eläkeläispoliisi
Muunneltua totuutta
12804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voi kun paikallinen pihapoliisi muuttaisi pois ja kyttäys sekä naapureille vittuilu loppuisi tyystin. Tosin taloomme on ilmestynyt nyt kusija jota tapahtuu tasaisin väliajoin joten naapureiden mulkoilut toisiaan kohtaan hiukan auttavat kyttäyskulttuurin palautumista meidänkin taloyhtiöön.
Valituskirjeitä ilmestyy silloin tällöin joten ehkä täällä on vielä toivoa kyttäyskulttuurin uudelleen syntymisestä.
Elämän katsomuksessa opittavaa ja vielä ylimielinenkin.
"Pahoinpitelyssäkin tunnetaan sellanen käsitys kun ”provosointi” lieventävänä asianhaarana. Sitä ei raiskauden yhteydessä laki tunne. "
Vaikutat niin pelokkaalta ja tunnut tosissasi luulevan, että oot tehnyt jotain aivan ennenkuulumattoman hirveää. Lisäksi vaikutat tollaselta tyypilliseltä ylivastuulliselta ihmiseltä, johon vähääkään narskuiluun taipuvaiset ihmiset heti iskee kyntensä.
Minulla on sinulle selanen neuvo, että tee kuten hän. Pakoile nk. vastuuta ja valehtele ihan niinkuin hänkin on tehnyt. Olen itse huomannut, että tämä on se ainoa oikea keino ”keskustella” narskun kanssa. Potut pottuina.
Toisen posken kääntäminen ei narskujen kanssa sovi. Ei sovi sekään, että sinä kiltisti myönnät rikkoneesi lakia, mutta hän ei tietenkään myönnä provosointiaan ennen sitä. Laki kuiteski tuntee juuri tämän provosoinnin lieventävänä asianhaarana.
Ennen mahdollisen rikosilmoituksen tekoa voisi tutustua seuraaviin lakiasioihin:
- Julkinen herjaus
- Kiihottaminen kansanryhmää vastaan
Lakikirjoista saa selville, mitä kyseiset termit tarkoittavat, ja onko mahdollisesti kyse jostakin edellä mainitusta asiasta. Samoin oikeuden mahdolliset ennakkotapaukset kannattaa tutkia. Jos itse ei ole juristi, niin asioiden riittävä perusteleminen saattaa olla haastavaa. Rikosilmoitusta ei kannata tehdä, jos vain tuntuu siltä, että on tehty rikos, vaan on oltava varma. Epäselvissä tapauksissa kannattaa kääntyä jonkun pätevän oikeusoppineen puoleen, ihan livenä
Kyllä Mikkelissä on ihan oma tyyli, muualla asiat sujuvat paremmin ja yhteishengessä, eläkeläispoliisitkin osaavat käyttäytyä.
Mikä on eläkeläispoliisi? Partioiko se vanhainkodeissa ja pitää siellä kuria ja järjestystä?
Ja esittää lainvarjolla mitä kummallisempia väitteitä ja olettamuksia jotka eivät ole tosia!
Kuka kertoo?
Vapautta, turvallisuutta ja oikeutta kaikille!
http://personal.inet.fi/yritys/lakimaki/perusoikeudet.htm