terve,,
speksit:
177cm 78kg
ostin uudet luistelusukset atomic rs8 190cm
myyjä sanoi jäykkyyden riittävän suksessa 100kg asti..
nyt kun kävin testaamassa niin lipsui luvattoman paljon eli onkohan suksi nyt liian jäykkä vai missä vika?
kohtuullisen ok tekniikka ainakin on eli en nyt ensimmäistä kertaa ole hiihtämässä..
speksit:
177cm 78kg
ostin uudet luistelusukset atomic rs8 190cm
myyjä sanoi jäykkyyden riittävän suksessa 100kg asti..
nyt kun kävin testaamassa niin lipsui luvattoman paljon eli onkohan suksi nyt liian jäykkä vai missä vika?
kohtuullisen ok tekniikka ainakin on eli en nyt ensimmäistä kertaa ole hiihtämässä..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jäykkä
kuinka paljon vaikuttaa suksen väärä jäykkyys lipsumiseen, eli tässä tapauksessa kun suksi taitaa olla liiankin jäykkä..
voisiko tekniikan kehittämisellä selvitä vai onko liian jäykkä suksi mahdoton hiihdettävä?
intin suksillakin pystyi luistelemaan mut nyt kun on pelit ja vehkeet ni voi heh heh :( :)
En usko, että suksi on liian jäykkä. Kun luistelusuksi lipsuu, niin puhutaan ns. leijasuksista, joissa jäykkyys ei riitä kantapään taakse, kun hiihtäjän koko paino ja ponnistus on yhden suksen päällä.
Liian jäykkä suksi "kyntää" eikä siksi ole hyvä kuin korkeintaan kovalla alustalla. Leijasukset ovat kelvollisia pehmeällä alustalla, joten kokeile suksiasi erilaisilla keleillä ennen kuin tuomitset niitä kelvottomiksi.
Tässä perusohje: "Kun hiihtäjä paperiliuskatestissä seisoo koko painollaan yhden suksen päällä, on sen kannettava hiihtäjää niin, että paperi liikkuu vapaasti myös ponnistuksen aikana. Suksen jäykkyyden tulee yltää kantaosassa noin 10 cm kantapään taakse ja kärkiosassa 30-50 cm ison varpaan etupuolelle."
On myös mahdollista, että "askel eteen" ei ole tekniikassasi riittävästi. Kokeile astua esim. 5-10 cm normaalia edemmäksi ja sitten suksen päälle yhden suksen liukuun. Ja työntö suoraan taakse liukuvalle sukselle (Wassu ja Mogren).
hirveän jäykät fisserit. Oli koko ajan kuin jousien päällä ja ei luistanut mihinkään. 15 kiloa painavampi kaveri koetti ja sanoi että liikaa on jäykkyyttä hänellekin. Eli hyviä suksia asiantuntijat myy urheiluliikkeissä.
aamulla pitää lähteä kokeilemaan taas.. todellakin huomasin että pehmeämmällä lumella suksi toimi paremmin,
(uusi lumi ja vähemmän pakkasta)
asiantuntevaa porukkaa täällä, hieno homma!
Kokemukseni mukaan on vaikea löytää riittävän jäykkä Atomicia halvemman pään suksista. Tyypillisesti ne ovat olleet niin löysiä että huolella valittu 190 cm suksi riittää 70 kg hiihtäjälle, mikäli alusta on pehmeä. Sittenkin on painealueiden kanssa tiukkaa, eikä suksi tahdo toimia kuitenkaan. Suosittelen että vaihdat parempiin, kun niitä kaupasta vielä saa.
Muutenkin olen sitä mieltä että jos kerran osaa hiihtää, kannattaa ostaa kunnon sukset eikä rimpuloita.
Tämä tarkottaa Atomicilta vain ja ainoastaan World Cup luistelusuksea, Fischeriltä RCS:ää ja muita merkeiltä asiantuntijan valitsemaa kisatason sukseam (kyllä, tarkoitan että em. merkeistä amatöörillä on pienin erehtymisen riski). Jos rahasta tekee niin tiukkaa (suksi on kumminkin aika pieni tekijä kun katsotaan mitä se hiihtäminen oikeasti tulee maksamaan jos kerran hiihtää), Karhu ja Peltonen ovat ainoat joka tekevät RS8:n hintaluokassa mitenkuten hiihdettävää suksea painavammalle hiihtäjälle, muilta valmistajilta en lähtisi yrittämään ollenkaan.
Jos joka tapauksessa ne sukset nyt on, suosittelen että vähennät takapainoisuutta luistelutekniikassasi. Atomic lähtee helpoiten luikertamaan, koska sen runko on keskeltä löysempi kuin muissa suksissa.
Rohkeasti painoa pois kantapäältä ja pitoa potkuun hakemaan sitä kautta. Myös liu'ussa paino pitää olla koko jalkapohjalla. Polvea koukkuun ja painoa reisille!
T.
Jussi
taidan panostaa vielä ennen kun lähden suksikauppaan takaisin..
en nyt mitenkään raaskisi ostaa toisia suksia kun on jo nämä atomicit... ei kuitenkaan ole hiihto meikäläisen "leipälaji"
mutta kiitos vinkeistä,, palaan asian tiimoila kun homma edistyy..
sukset ostin Intersportista ja myyjän suosittelemalla jäykkyydellä. Omasta mielestäni toimivat hyvin, ensimmäiset luistelusukset.
mun veikkaus on että suksen kanta-osa on lepsu..eli liian löysä!
luistelusuksen kanta täytyy olla "tosi" jäykkä jotta saa kunnon potkun ja suksi lähtee liukuun!
Täysin sama ongelma kuin ketjun aloittajalla. Eli normaalissa matkavauhdissa suksi lipsuu. Alla uudet fisu rcs plussat. Vertailin painealueita vanhoihin Karhuihin, niin näissä ottaa kiinni edestä 10-15 cm edempää. Täysillä kun painaa, niin pito rupeaa löytymään, mutta muuten sutii. Alamäissä varsin vakaat ja nouseekin ihan hyvin, mutta tasamaalla pitoa saa vasta ihan loppupotkulla jos sielläkään.
Aika selkeästi taitavat olla pehmeän kelin sukset. Saattavat pelata loistavasti silloin, kun on uutta upottavaa lunta baanalla.