Otan tämän päivän vastaan ilman viinaa ja lupaan itselleni että en juo tänään.
24/1 2007 Keskiviikko
21
1074
Vastaukset
- Papio1
Raitis keskiviikko tänään.
Voi että ois nukuttanut vaan ei auta, pakko vahtia että vaimo menee töihin. Tänään on raitis keskiviikko se on saletti. Huomenta kaikille!!
- åpoi
kaiku on askelten
- ambivalenttineN
Raittiina olen ollut ja raittiina olen tänäänkin. Oon vaan ollu niin poikki uuden työpaikan ansisosta, että en ole jaksanut tulla ilmoittamaan raittiuttani. Lupaan nyt jo tänään, että olen ainakin perjantaihin asti raittiina. Perjantaina tuun taas ilmoittaan miten menee, koska vielä en uskalla luvata pe illasta yhtään mitään.
Vaikka mä oon ollu aika poikki kahden ekan työpäivän jälkeen, niin se on ollut ihan tervettä väsymystä. Mä tosiaan pidän työstäni ja tänään menen taas tosi innolla töihin. En muista millon oisin viimeeks odottanut töihinlähtöä näin innokkaasti! Täytyy sanoa, että tää on tosiaan aivan ihana tunne! :)
Oikein hyvää ja raitista päivänjatkoa kaikille! Niin ja ilmoitampa vielä sen, että täällä tulee taas lunta *jippii* :) Toivottavasti lumi ei sula heti pois, koska mun on päästävä hiihtään vielä tänä talvena ja toivottavasti jo viikonloppuna! :)- törpöttelijä
tänäänkin. Ja täytyy sanoa että on hyvä olo ilman viinaa!
- työstäsi!
Olenkin odotellut "ilmoittautumistasi". Ei sinun tarvitsekaan luvata perjantai-illasta vielä, kyllä se raittius kertyy helpoiten päivittäin.
- karbidi
et viihdyt hyvin duunissas! Sama oli mullaki v.-68, ku alotin työnteon. En osannu kuvitella parempaa hommaa sillon 17 vuotiaana.
Vanhan viisastuneen varootuksen sana: opi asiallisis paikois sanoo EI ja sit jos kuitennii parinkymmenen vuojen peräst alkaa kiristää, ni häivy toisiin hommiin! Mää en häipynny ja niimpä just tänään sovittiin kutistajallani käydessäni Cipralexin rouskutuksen jatkamisesta!
Se on rankka juttu, kus about 10 vuotta ollu työkyvyttömyyseläkkeellä, eikä tuska hellitä; johan sitä töissä ollessakin tuli riuduttuu ainaskii viis viimestä vuotta tilanteen jatkuvasti pahetessa!
Jaa, et mitenkö tää vuojatus liittyy A-tuotteisiin? No ei nimenomaan mitenkään, mutta mikä voikaan sitten olla moisen tilan seuraus...?
But so far, so good, paitsi mitä ne iltaröökit vielä harmittaavatten! - ambivalenttineN
karbidi kirjoitti:
et viihdyt hyvin duunissas! Sama oli mullaki v.-68, ku alotin työnteon. En osannu kuvitella parempaa hommaa sillon 17 vuotiaana.
Vanhan viisastuneen varootuksen sana: opi asiallisis paikois sanoo EI ja sit jos kuitennii parinkymmenen vuojen peräst alkaa kiristää, ni häivy toisiin hommiin! Mää en häipynny ja niimpä just tänään sovittiin kutistajallani käydessäni Cipralexin rouskutuksen jatkamisesta!
Se on rankka juttu, kus about 10 vuotta ollu työkyvyttömyyseläkkeellä, eikä tuska hellitä; johan sitä töissä ollessakin tuli riuduttuu ainaskii viis viimestä vuotta tilanteen jatkuvasti pahetessa!
Jaa, et mitenkö tää vuojatus liittyy A-tuotteisiin? No ei nimenomaan mitenkään, mutta mikä voikaan sitten olla moisen tilan seuraus...?
But so far, so good, paitsi mitä ne iltaröökit vielä harmittaavatten!Pelkään vaan, että en kestä edes niinkään pitkään, koska mulle on jo näin nuorena ilmenneet nää työssäjaksamis ym. ongelmat. Mutta päivä kerrallaan myös jaksamisen suhteen. :)
- raitistelijasuotuulia
raittiin päivän.
- Cettuz!
Raittiina menee lunta tupruttaen.
- veska58
olen tässä pähkäillyt mielessäni ja tullut siihen tulokseen,että mitä sitä hyvää päivää pi-laamaan viinan kans läträämällä.
- Systerin
aikomukset. Elämä ilman viina on ihanaa! (tänään ainakin) Lääkäri sanoi verikokeista: "Loistavat tulokset!" Ihanaa, jotain tervettä meikässäkin!!! Maksakokeet otettiin - yllätys yllätys - lääkityksen takia.
- veska58
Olipa mukava lukea että arvot on hyvät.Hieno
talvipäivä kuluu kohti loppuaan raittiina.Hyvää
jatkoa. - karbidi
sanos mullekkii omaleguri eilen, kus käin vuoshuollossa ja labrakokeita kuulemassa. Ja samasta syystä multakin maksa-arvot tutkittiin.
Eli samoin sanoin: ihanaa, jotain tervettä meikässäkin!!!
- mussukka1
Taas on saanut takka oman annoksensa, minä kun päätin joskus syksyllä, että lämmitän mahdollisimman paljon puilla. Saunankin pistin jo tuleen ja enkelinkuvia pääsee vihdoin tekemään.
Minä päätin ottaa niskalenkin lievästä alakulosta ja ensi syksynä hankin kirkasvalolampun, jos tämä pitkä pimeys on jokavuotista.
pörrille: meillä on niin pieni yhteisö, että täällä ei edes riitaa saa aikaan. Minä olen enemmän saavana kuin antavana osapuolena.
Naapuri oli viikon koomassa, mutta kyllä sen tiesi jo silloin, että huonosti oli asiat. Nyt meillä on sellainen pieni piiri ja käydään lesken luona vuorotellen.
Kaikille leppoisaa keskellä viikkoa iltaa ja saunaan taidan ottaa omenamehua.- karbidi
mitään asiaa sinne saunaan, ku tuleen sen sanoit tuikannees :)
- ext
Raittiisti alkoi päivä -15 asteen pakkasessa, ja samaa rataa on jatkunut iltaan saakka. Pakkanen vaan kirinyt. Lenkillä on käyty ja saunassa. Olo on oikein hyvä. Saunakaljaa ei tehnyt mieli.
- ext
Hyvä on ollut keskiviikko. Raitis ja reipas. Pakkasta -15, hiihtoa ja saunaa. Ei saunakaljaa. Hyvältä tuntuu sanoa se ääneen.
- ext
Oho. Nyt tuli viesti kahteen kertaan. Siis ensin lähetin ja tuli ilmoitus, että ei mene perille jonkun häiriön takia. Sitten laitoin uudestaan ja huomasin, että se ensimmäinenkin sinne oli tulla tupsahtanut. No, samat asiat kahdesti. Ei kai se haittaa!
- veska58
Tämä tästä päivästä,raittiina on oltu ja nyt hyvää yötä.
- Nimetön
Oon raitistellu koko tämän vuoden!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014447
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!472092- 631743
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331383Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581357Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93979SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26943Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10909Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186716