ja ei sisäsiisti. Ikää koiralla jo kaksi ja puoli vuotta. Mastiffin sekoitus.
Kaikkea ollaan jo kokeiltu tai ainakin tuntuu siltä, myös ananasta sekoitettu ruokaan eli edelleen paskoo sisälle ja syö sontansa, jättäen jälkeensä kauheat sotkut. (Pissaa myöskin sisälle)
Ylipäätänsä tuntuu ettei koiralla ole mitään käsitystä tarpeidensa tulosta ja teosta, että tekee minne sattuu. Ulkonakin autotietä ylittäessä ym. Ulkona syö myös toisten koirien kakkoja tai yrittää.
Jos jollakin jotakin vinkkejä millä saisi loppumaan, niin mielellään kuulisin, meinaan harkinnassa koiran lopettaminen. Ei ole ensimmäinen koira, eikä muilla koirilla ole ollut, eikä ole vastaavaa.
Kaikkea ollaan jo kokeiltu tai ainakin tuntuu siltä, myös ananasta sekoitettu ruokaan eli edelleen paskoo sisälle ja syö sontansa, jättäen jälkeensä kauheat sotkut. (Pissaa myöskin sisälle)
Ylipäätänsä tuntuu ettei koiralla ole mitään käsitystä tarpeidensa tulosta ja teosta, että tekee minne sattuu. Ulkonakin autotietä ylittäessä ym. Ulkona syö myös toisten koirien kakkoja tai yrittää.
Jos jollakin jotakin vinkkejä millä saisi loppumaan, niin mielellään kuulisin, meinaan harkinnassa koiran lopettaminen. Ei ole ensimmäinen koira, eikä muilla koirilla ole ollut, eikä ole vastaavaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
tuohtumuksesi jos ei tuon ikäinen iso koira ole sisäsiisti edes,lammikot on litroja jotka valuu joka väliin ym,siinä ei huumoria pitkän päälle riitä.En vaan valitettavasti osaa paremmin auttaa mutta mitä koirasi syö?Onko ruoka sille riittävää,ulosteitten syönti yleensä viittaa siihen ettei saa ruoasta kaikkea mitä tarvitsee tai elimistöllä on toimintahäiriö ja ruoasta jää tärkeitä osia käyttämättä joita koira sitten uudelleen syönnillä koittaa saada.
kahdesti päivässä lihapainoitteisen märkäruoan, jossa riisiä, ohraa, kauraa ym.vaihtelee lihan lisäke ja eläinlääkärin määräämää hiven/vitamiinilisä. Käytin kohta vuosi sitten koiran tutkittavana onko elimellistä vikaa ym.syytä käytökseen.
Lisäksi kuivapapanoita koko ajan saatavilla ja vettä.
tuntuisi olevan ruokavaliossakaan vikaa,todella kurja vaiva =(Oletko koskaan koittanut(kaikki keinot mielestäni sallittuja nyt)antaa ruokaa yhden kerran päivässä?Pohjaan tämän nyt siihen että josko sillä ruoka kahden ruokailun ja lisänä olevan kuivamuonan takia kiertää turhan nopeasti ja jää käyttämättä,monestihan aikuiset syövät vain kerran päivässä?Koittaa ainakin kannattaa ja oletko koittanut vain pelkkää toista noista ruoista?
ulkona kakan metsästys paheni.
Ruokakipot poistetaan iltaisin puoli kuusi ja viiminen ilta käyttö siinä 21-22.00
Samantien kun käymme nukkumaan ensin valtaa haju ja sitten kuuluu mauskutus ja aamulla ennen kuutta on yhdestä-kahteen jätöksen sotkut ja koira ei nuku öitänsä edes yksin. Silloin tällöin tekee päiväs aikaa saman ja lätäköt saattáa tehdä heti kohta ulkoa tultuaan. Joskus saattaa olla viikonkin ettei mitään ja taas alkaa.
Pidettiin kerran jopa ruuatta, mutta ei tulosta.
Tuntuu vain olevan toivoton tapaus koko koira ja minä väsynyt siivoamiseen ja astumiseen koiran kakkaan.
koiran uloste on?Kiinteää ja tummaa kuten pitää vaiko vaaleaa,löysähköä,todella kamalan hajuista?
pötkömäistä ja ruskeaa ja oliskin helppo korjata pois, ellei koira söisi sitä ja näin levitä samalla ympäristöönsä ja lopuksi ihanillaan roikkuvilla poskillaan ravistele ympäriinsä, niin poskiin jää loppu syömingit ja kuolat.
Haju on kyllä kamala, mutta viljan pois jätöstä ei ollut apua, eikä allergiatestauksissa löytynyt mitään.
vaan mietin,tarpeeksi edetessään sen kyllä nähdessään tunnistaa väristä ja hajusta.Varmana mukava sotku tosiaan kun levittää ympäriinsä..en kyllä pussaislisi sun koiran kanssa,yh =(
Teeppä kuten haukullinen tuossa ehdotti,käy eri lääkärillä tutkituttamassa koira.
kokeilla mitä toinen eläinlääkäri sanoo asiasta. Ainakaan siitä ei haittaa ole :))
Mitä eroa on pussata tätä koiraa? Yhtälailla joka koira nuolee takapuolensa.Lotkottaa.
ja totea itse,on muuten vähän eri juttu.
Jos koira yönaikana ulostaa parikertaa, niin ainakin minä tarkistaisin tuon ruuan ihan ensin..jotku markettien kuivamuonat tekee kyllä hirveesti ulostetta...ja löysänpuoleisia nuo valtavat läjät.. tai sitte koirasi syö muuten liikaa.
Mitä jos kokeilisit ruuaksi, pelkkää hyvälaatuista kuivamuonaa parikertaa päivässä, jättäisit ne "puurot" vähäksiaikaa ainakin pois..
ja oikeita luita kaluttavaksi...
Meillä joskus joku pentukoira söi omia ulosteitaan, laitoin vähän valkosipulijauhetta sen ruokiin, niin lopetti tuon ulosteensa syönnin.
johtua aineenvaihdunta häiriöstä. Se on siis sairaus jonka parantamiseen lääkärillä on kyllä keinot. Minun porokoiralla oli sama ongelma.
Se sisälle paskominenkin saattaa johtua juuri tuosta perussairaudesta.
En tiedä oletko tutkituttanut koiraa eläinlääkärillä, mutta jos et, niin vie ihmeessä.
Itse kokeilisin antaa pelkkää laadukasta kuivamuonaa selkeinä ruoka-aikoina ja sitten tuli mieleen, että saako koira tarpeeksi huomiota ja aivojumppaa yms? Joskus kun johtuu ihan psyykkeestäkin tuo ulosteiden syönti...
se koira on teillä ollut?
Ajattelin vaan, että jos on ollut jo vanhempi tullessaan ja nuoruutensa elänyt pelkästään tarhaoloissa, niin ihan yleisiä ongelmia nuo.
Meilläkin on parikin narttua tullut tarhaoloista vanhempana ja toisella oli pitkään ongelmana, juuri tuo yöllä sisälle paskominen ja molemmat ovat ulkona edelleen semmoisia, että kun hätä tulee, niin se tehdään just siihen missä ollaan. Vaikka sitten keskelle tietä, jos en ole ennen yleisille paikoille menoa käyttänyt niitä asioillaan. Jotenkin ne eivät vaan tajua sitä, että kun kerran ollaan ulkona, niin miksei voi kakata kun on hätä. No enpä kyllä ole koko asiaan edes erityisesti puuttunut, kun täällä korvessa ei juuri mitään tietäpitkin kävelyitä noitten kanssa harrasteta, mutta ihmisten ilmoilla liikuttaessa varmasti todellinen ongelma.
Pääseekö se koira yöllä samaan tilaan, missä itsekin nukutte, vai onko se eri huoneessa?
Saattaa protestoida sitäkin, että se "hylätään" iltaisin. Meillä ainakin oli näin ja asia korjaantui, kun nukuin jonkun aikaa koiran kanssa tosi pienessä huoneessa, jossa kuulin ja pystyin puuttumaan heti, jos koira alkoi yöllä vaellella, tai oli muuten levoton.
Aika äkkiä tuo unohti sen sisälle paskomisen, joka oli sillä ainakin ihan opittu tapa jo meille tullessaan.
Tietenkin ihan ensimmäiseksi pitää varmistua, ettei koirassa ole fyysistä vikaa mikä tuon aiheuttaa. Mutta korvienvälistäkin se ongelma voi löytyä.
koiralle kakkaa.
Näin se on ja ihmisen on sitä hankala käsittää. Meidän haju-ja makuaistit kertovat kyseisistä tuotteista hieman ehkä päinvastaiseen suuntaan viittaavan tuloksen.