BULGARIALAINEN LIHA-KASVISPATA
Pataan voi käyttää esim. karjalanpaisti lihaa sekä kaikenlaisia vihanneksia.
Pataan sopii naudan ja sianlihan lisäksi punainen paprika, porkkana. sipuli, kesäkurpitsa tai munakoiso, ja aikaisemmin keitetyt, paloitellut perunat, tuoreet tai pakastepavunversot paloiksi leikattuna. Mustapippuria, tuoretta persiljaa ja tshubritzaa sekä suolaa maun mukaan.
Pataa haudutetaan miedolla lämmöllä savipadassa uunissa vähintään 1 ½ - 3 tuntia,
tai niin kauan, että liha ja perunat ovat kypsiä.
Tarjoillaan sirenen (fetan) ja ljutenizan kanssa.
Mitä on sirene ja ljuteniza?
En ole ikinä käynyt Bulgariassa, joten en tiedä asiaa.
t. Henna
LIHAPATA
6
3016
Vastaukset
- bulg. lihapata
Sirene on feta-juuston bulgarialainen versio, maultaan melkein samankaltainen, ljutenitsa on "pieni chilipaprika".
Hyvässä, muhevassa lihapadassa, "kavarmassa" nimeltään, on usein rikottu kanamuna "kantena", ei ole minulle tarjottu koskaan sirenen ja ljutenitsan kanssa, seassa saattaa hyvinkin olla. Kypsästä padasta on vaikea erottaa eri makuja, ja resepti vaihtelee kokin mukaan.- VASTAAJALLE
KIITOS TIEDOISTA!
- bulg. lihapata
Nyt vasta luin oikein tarkkaan ohjeesi.
Ei todellakaan ole pakastepavunversoja tässä padassa, eikä Bulgariassa muutenkaan vielä, papuja voi olla, niitä on monenlaisia Bulgariassa.
Perunoita ei myöskään laiteta pataan kovin paljon, ne ovat yleensä erikseen kavarman kanssa tarjottava lisuke, joka pitää myös tilata erikseen ravintolassa, niitä ei tuoda itsestäänselvyytenä. Lisukkeeksi sopii joku muukin, vaikka riisi.
Kuten sanottu, kokkeja ja reseptejä on monta ja eri maakunnilla on omat versionsa kansallisruuista.
Ohjeesi taitaa olle joku "suomalaisversio" kavarmasta ?
Hyvää pataa tulee varmaan siitäkin. Tzubritzaa ei taida saada Suomesta, torilta sitä kannattaa ostaa Bulgariassa vaikka tuliaisiksi itselle talven varalle, se on aromikas mauste patoihin, keittoihin, lämpimiin vihannesruokiin jne.
Tuon joka lomalta aromikkaita auringossa kypsyneitä kuivatettuja yrttejä kotiin talveksi. Paitsi, että ne ovat hyviä, hinnat ovat vain 10 % Suomen hinnoista ja saa uusia makuelämyksiä, mikä ihaninta !
Kaikkia yleisä maustelajeja löytyy paikallistoreilta ! - VASTAUKSISTA
KIITOS VASTAAJILLE!
- Aito matkasaarnaaja
Ljutenitsa ei ole pelkkä tulinen paprika, vaan tahna, joka tehdään paahdetusta (vahvasta) paprikasta, sipulista, tomaatista, joskus myös munakoisosta, öljystä ja mausteista. Käytännössä samaa saa ostaa myös etnisistä ruokakaupoista, jotka myyvät turkkilaisia elintarvikkeita, nimellä Ajvar relish.
- travei
Tzubritza on suomeksi kynteli ja sitä löytyy hyvin varustetuista maustehyllyistä isoista marketeista.
Turkkilainen Ajvar-tahna on hyvin samankaltaista kuin ljutenitsa, mutta ei ihan samaa. Bulgarialaista ljutenitsaa saa Suomessa joistain etnisistä kaupoista, esim. Tampereella sitä saa toisinaan Al Niilistä. Samasta kaupasta saa toisinaan myös aitoa bulgarialaista hapan juustoa sireneä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1382368Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n712289Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi661959EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt751658- 1051533
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1021498Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1191391Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki321254Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191191- 811134