Okei eli en tiedä, mutta onko merikytkin nyt yksinkertaisuudessaan moottorin jälkeen 'seuraava' osa joka kytkee vaihteen päälle tai siihen tapaan ? Lisäkysymys on että kuinka kauan moinen osa kestää (vuosia/ajotunteja) ja paljonko lapan euroja pöytään kun se hajoaa ?
Mikä ihme on merikytkin ?
5
10391
Vastaukset
- ei mitään
Et maksa mitään jos olet perämoottorimiehiä. Silloin sinulla ei ole "merikytkintä" .
Merikytkin on vaihdelaatikko jossa vapaa, yksi tai kaksi vaihdetta eteen ja pakki. Loota tulee akselivetoiseen akselin ja koneen väliin. Joskus noita on soviteltu myös perävetolaitteen ja koneen väliin. Nykyisissä perävetolaitteissa nuo kytkimen toiminnat on sisäänrakennettu.
Uusi merikytkin maksaa n. 2 k€ - 10k€ ja ylöspäin .. kun koko kasvaa. Ottakee huomioon että näitä käytetään myös todella isojen laivaluokan koneiden yhteydessä. - R K-S
keskimoottoriin liitettävää vaihteistoa. Siinä on joko mekaaninen tai hydraulisesti ohjattu kytkin, jolla kytketään eteen tai taakse vaihde päälle. Ja yleensä alennusvaihde, joka sovittaa kierrosluvun potkurille sopivaksi.
Merikytkin maksaa n. 1.000,- eurosta ylöspäin.
Yleensä se kestää sen minkä moottorikin. Mutta remonttejakin tehdään, niinkuin kaikissa mekaanisissa laitteissa.- velvet drive
mistä erottaa päälle päin kummasta on kyse: hydralinen vai mekaaninen.
Omassa veneessäni on Velvet Drive, mallia en muista. mekaaninen kaapeli välittää vaihteeseen vivulle tarvittavan liikkeen. Vaihteistolla on oma öljynkierto lauhduttimeen, onko tällä öljyn kierrolla merkitystä onko hydraulinen vai manuaalinen? - hydrauli
velvet drive kirjoitti:
mistä erottaa päälle päin kummasta on kyse: hydralinen vai mekaaninen.
Omassa veneessäni on Velvet Drive, mallia en muista. mekaaninen kaapeli välittää vaihteeseen vivulle tarvittavan liikkeen. Vaihteistolla on oma öljynkierto lauhduttimeen, onko tällä öljyn kierrolla merkitystä onko hydraulinen vai manuaalinen?Maallikolle paras tunnistus juuri tuo öljynjäähdytin.
- velvet drive
hydrauli kirjoitti:
Maallikolle paras tunnistus juuri tuo öljynjäähdytin.
kiitos vastauksesta...onko niin että hydraulinen vaihde ei ole niin vaurioaltis, esim. vaihteen siirrossa eteen-taakse tilanteissa satama manöövereissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234881
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623051
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187