Kytkin vinkuu kylmänä

Megane II

Auto on Megane II 1.6. Kovemmilla pakkasilla kytkimen ollessa painettuna kuuluu vinkuvaa ääntä, ikäänkuin hihna luistaisi. Apulaitehihna on vaihdettu, mutta sillä ei tuntunut olevan vaikutusta asiaan. Moottorin lämmettyä ääni katoaa kokonaan. Onko kenelläkään ratkaisua tai lisätietoja asiasta?

Asiasta on kirjoitettu tällä palstalla aikaisemminkin (mutta en ole nähnyt ratkaisua):

Megane II, kytkin vinkuu kylmänä
Kirjoittanut: Reino 28.12.2005 klo 12.01

Käytössä on 2003 vuosimallin Megane II (1.4 16v) ensimmäistä talvea. Pakkasten kiristyttyä alkoi moottoritilasta kuulua vinkunaa, joka ainakin muistuttaa luistavaa hihnaa. Vinkuna tulee esiin kytkintä painettaessa ja nostettaessa. Ei vingu kun kytkin on pohjassa tai ylhäällä. Vinkumista tapahtuu parin kolmen kilometrin ajan aina kytkintä käytettäessä, kunnes moottoritila on lämmennyt. Kävin merkkihuollossa näyttämässä, mutta auto oli jo siinä vaiheessa lämmin. Eivät olleet aiemmin kuulleet vastaavasta. Olenko tämän asian kanssa yksin vai onko joku muukin törmännyt tällaiseen vinkumiseen?


Vinkuu kytkin minullakin
Kirjoittanut: Dieselisti 21.1.2006 klo 22.32

Vinkuu omassa 1.5 Dci Meganessanikin kytkin, varsinkin näillä 20 asteen pakkasilla. Kytkintä nostettaessa kuuluu viheltävä ääni, muuten kytkin tuntuu normaalilta. Auton lämmettyä en vihellystä enää kuule.

7

7939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mja

      Ainakin ennenvanhaan tuollainen ääni johtui laturin hihnasta. Ääntä tulee kytkintä nostettassa, koska hihna alkaa lievästi luistaa kun laturin kuormitus nousee liikkeelle lähtiessä. Kierrosten noustua luistaminen tasaantuu ja kitinä lakkaa.

      Perussyy on hihnan kovettuminen, varsinkin pakkkasella. Biltema myy hihnaspray nimistä ainetta, jonka pitäisi pienentää kitinää ja kulumista.
      http://tinyurl.com/34bkfr

      • RellistiMeganisti04

        ...edellä vastattiin, uskon syyn olevan se. Minullakin moinen ääni kuuluu tällä hetkellä. Lämmittyä se häviää täysin. Kiristystä peliin.


    • rtas

      Vanha viesti mutta jatkan keskustelua koska itselläni on ilmennyt täysin vastaava vika kuin esimerkissä jonka on kirjoittanut nimimerkki Reino.

      Osaako joku sanoa tuohon jotain? Epäilen että painelaakeri ei ole ongelma koska ääni kuuluu myös vaikka auton starttaisi vapaalla, ilman että kytkin on painettuna. Ajossa se sitten kuuluu juurikin kuten esimerkissä mainitaan, vain kun kun kytkin ottaa kiinni tai irrottaa, ei siis pohjassa.

      Ideoita, tarkastutin hihnan ja sanoivat vaan että ainakaan kulunut ei ole mutta voi olla kovettunut, koska lämpinänä tätä ei näe?

      • Megane 1.6 -04

        Onko tämän äänen alkuperä nyt selvinnyt jollain eli missä on ollut vika?


      • vm06 1,4l
        Megane 1.6 -04 kirjoitti:

        Onko tämän äänen alkuperä nyt selvinnyt jollain eli missä on ollut vika?

        Moi mulla sama vika. vinkuu kylmänä kytkintä painettaessa. kun lämpenee niin kaikki on ok!


      • megajee
        vm06 1,4l kirjoitti:

        Moi mulla sama vika. vinkuu kylmänä kytkintä painettaessa. kun lämpenee niin kaikki on ok!

        Sama täällä! Onko vika vai ominaisuus..? Auttaako mikään muu kuin plussakelit? On aika arktinen ääni.


      • Megane 03

        "...edellä vastattiin, uskon syyn olevan se. Minullakin moinen ääni kuuluu tällä hetkellä. Lämmittyä se häviää täysin. Kiristystä peliin." "Ainakin ennenvanhaan tuollainen ääni johtui laturin hihnasta. Ääntä tulee kytkintä nostettassa, koska hihna alkaa lievästi luistaa kun laturin kuormitus nousee liikkeelle lähtiessä. Kierrosten noustua luistaminen tasaantuu ja kitinä lakkaa.

        Perussyy on hihnan kovettuminen, varsinkin pakkkasella. Biltema myy hihnaspray nimistä ainetta, jonka pitäisi pienentää kitinää ja kulumista."

        Tuo on todennäköinen syy kitinään. Tosin kiristäminen ei auta koska kiristinhän on automaattinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2794
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2067
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1862
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1521
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1224
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1020
    Aihe