Auto on Megane II 1.6. Kovemmilla pakkasilla kytkimen ollessa painettuna kuuluu vinkuvaa ääntä, ikäänkuin hihna luistaisi. Apulaitehihna on vaihdettu, mutta sillä ei tuntunut olevan vaikutusta asiaan. Moottorin lämmettyä ääni katoaa kokonaan. Onko kenelläkään ratkaisua tai lisätietoja asiasta?
Asiasta on kirjoitettu tällä palstalla aikaisemminkin (mutta en ole nähnyt ratkaisua):
Megane II, kytkin vinkuu kylmänä
Kirjoittanut: Reino 28.12.2005 klo 12.01
Käytössä on 2003 vuosimallin Megane II (1.4 16v) ensimmäistä talvea. Pakkasten kiristyttyä alkoi moottoritilasta kuulua vinkunaa, joka ainakin muistuttaa luistavaa hihnaa. Vinkuna tulee esiin kytkintä painettaessa ja nostettaessa. Ei vingu kun kytkin on pohjassa tai ylhäällä. Vinkumista tapahtuu parin kolmen kilometrin ajan aina kytkintä käytettäessä, kunnes moottoritila on lämmennyt. Kävin merkkihuollossa näyttämässä, mutta auto oli jo siinä vaiheessa lämmin. Eivät olleet aiemmin kuulleet vastaavasta. Olenko tämän asian kanssa yksin vai onko joku muukin törmännyt tällaiseen vinkumiseen?
Vinkuu kytkin minullakin
Kirjoittanut: Dieselisti 21.1.2006 klo 22.32
Vinkuu omassa 1.5 Dci Meganessanikin kytkin, varsinkin näillä 20 asteen pakkasilla. Kytkintä nostettaessa kuuluu viheltävä ääni, muuten kytkin tuntuu normaalilta. Auton lämmettyä en vihellystä enää kuule.
Kytkin vinkuu kylmänä
7
8269
Vastaukset
- mja
Ainakin ennenvanhaan tuollainen ääni johtui laturin hihnasta. Ääntä tulee kytkintä nostettassa, koska hihna alkaa lievästi luistaa kun laturin kuormitus nousee liikkeelle lähtiessä. Kierrosten noustua luistaminen tasaantuu ja kitinä lakkaa.
Perussyy on hihnan kovettuminen, varsinkin pakkkasella. Biltema myy hihnaspray nimistä ainetta, jonka pitäisi pienentää kitinää ja kulumista.
http://tinyurl.com/34bkfr- RellistiMeganisti04
...edellä vastattiin, uskon syyn olevan se. Minullakin moinen ääni kuuluu tällä hetkellä. Lämmittyä se häviää täysin. Kiristystä peliin.
- rtas
Vanha viesti mutta jatkan keskustelua koska itselläni on ilmennyt täysin vastaava vika kuin esimerkissä jonka on kirjoittanut nimimerkki Reino.
Osaako joku sanoa tuohon jotain? Epäilen että painelaakeri ei ole ongelma koska ääni kuuluu myös vaikka auton starttaisi vapaalla, ilman että kytkin on painettuna. Ajossa se sitten kuuluu juurikin kuten esimerkissä mainitaan, vain kun kun kytkin ottaa kiinni tai irrottaa, ei siis pohjassa.
Ideoita, tarkastutin hihnan ja sanoivat vaan että ainakaan kulunut ei ole mutta voi olla kovettunut, koska lämpinänä tätä ei näe?- Megane 1.6 -04
Onko tämän äänen alkuperä nyt selvinnyt jollain eli missä on ollut vika?
- vm06 1,4l
Megane 1.6 -04 kirjoitti:
Onko tämän äänen alkuperä nyt selvinnyt jollain eli missä on ollut vika?
Moi mulla sama vika. vinkuu kylmänä kytkintä painettaessa. kun lämpenee niin kaikki on ok!
- megajee
vm06 1,4l kirjoitti:
Moi mulla sama vika. vinkuu kylmänä kytkintä painettaessa. kun lämpenee niin kaikki on ok!
Sama täällä! Onko vika vai ominaisuus..? Auttaako mikään muu kuin plussakelit? On aika arktinen ääni.
- Megane 03
"...edellä vastattiin, uskon syyn olevan se. Minullakin moinen ääni kuuluu tällä hetkellä. Lämmittyä se häviää täysin. Kiristystä peliin." "Ainakin ennenvanhaan tuollainen ääni johtui laturin hihnasta. Ääntä tulee kytkintä nostettassa, koska hihna alkaa lievästi luistaa kun laturin kuormitus nousee liikkeelle lähtiessä. Kierrosten noustua luistaminen tasaantuu ja kitinä lakkaa.
Perussyy on hihnan kovettuminen, varsinkin pakkkasella. Biltema myy hihnaspray nimistä ainetta, jonka pitäisi pienentää kitinää ja kulumista."
Tuo on todennäköinen syy kitinään. Tosin kiristäminen ei auta koska kiristinhän on automaattinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796135Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695930Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121231
- 1851077
- 59887