Vauva kohta 4 vkoa ja äidillä halu päästä jälleen kuntoilemaan...miten on, pitääkö tankata enemmän nesteitä ym., että maidon saa riittämään liikunnan aloituksen jälkeenkin?
Imetys ja liikunnan aloittaminen
mie vaan
5702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vauva kuukauden ja tahtoisi kuntoilemaan lähteä! olen ymmärtänyt et voi lähteä, mutta nesteitä tietty enemmän koska hikoilee jne..ja kuulema olisi hyvä kuntoilen jälkeen pystyä olemaan n.1h imettämättä koska liikkuessa ns.maitohapot lähtee jyllään ja vauva voi tulla levottomaksi..toiset puhuu myös että ympäristömyrkyt lähtis kehos liikkeelle ja myös maitoon niin siksi 1h tauko..mene ja tiedä, ja jos joku tietää ni kertokoon, mutta kuntoilun aloitan, tosin suoria vatsalihaksia ei kande viel alkuun tehdä!
vatsalihasliikkeitä vielä.. mullakin tasan kuukausi aikaa synnytyksestä ja kuntoilemaan pitäisi päästä..onneks lenkeillä on tultu jo oltua mut salille tahtoo hän!
..ainakin mulle sanottiin salilla jo että ei suoria vatsalihaksia, koska ne täytyy ensin palautuu joka vie aikaa muutaman kuukauden. elis ne niinku ikäänkuin ovat ollet venytyksessä/väistäneet raskauden ajan ja jos niitä alkaa heti liikaa treenaa voi olla ettei palaudukaan ennallee ja litteä vatsa on historiaa..vai onko mua juksattu:)
mulla sen verta rankka laji, etten koko raskauden aikana ole sitä harrastanut/miten on imetyksen aikana, osaisiko joku vastata? Eli harrastan judoa, enkä tietenkään tällaisen tauon jälkeen ihan 3*viikossa olisi aloittamassa. Mutta tuo nestetankkaus on aina ollut tärkeä ennen treenejä, kun tatamilta ei saa poistua juomaan/kesto 1,5 tuntia...Mutta jos joku voisi sivistää...olen aatellu pahimman asian olevan se että rinnat kipeytyisivät/pitäisi tyhjätä ennen, vai?
Imetys kuluttaa paljon kaloreita, joten liikuntaa harrastaessa kannattaa muistaa syödä hyvin ja toki juodakin.