Tietääkö kukaan

Ninnnnii

Mitä on keltarauhashormonit? onko joku teistä joutunut ottamaan sellasii.. onko se vakavaa jos keltarauhashormonit on vajaat tai jotain vastaavaa.. voiko se aiheuttaa lapsettomuutta?! kertokaa jotain tosta ku mulla on ehkä se. ainaki lääkäri epäili.

2

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän tietoa

      Wikipediasta:
      Keltarauhashormoni eli progesteroni on naissukupuolihormoni, jota erittyy keltarauhasesta ja istukasta. Se muokkaa kohdun limakalvoa kuukautiskierron lopulla ja raskauden aikana sikiön kasvulle sopivaksi.Synteettistä keltarauhashormonia kutsutaan progestiiniksi. Se on hieman vahvempaa, mutta toimii samoin kuin sisäsyntyinen. Sitä käytetään ehkäisypillereissä sekä vaihdevuosien estrogeeni-keltarauhashormonihoidossa.

      Keltarauhashormoni vajaus tms. tuskin yksinään aiheuttaa lapsettomuutta, mutta keltarauhashormonin puute on yleinen syy keskenmenoon.

      • Beatrix*

        "Synteettistä keltarauhashormonia kutsutaan progestiiniksi. Se on hieman vahvempaa, mutta toimii samoin kuin sisäsyntyinen."

        Pilkunnussintaa: ei toimi itse asiassa samoin, kuin luonnollinen progesteroni. Samankaltaisesti, mutta ei aina riittävän samankaltaisesti. Tästä syystä johtuen synteettinen keltarauhashormoni aiheuttaa sivuoireita (vaikka niitä voi saada myös luonnollisesta, jos sitä annetaan johonkin vaivaan, johtuen mm. annostuksesta).

        Alkuperäiseen viestiin viitaten: keltarauhasen vajaatoiminta (vaihtelevissa määrin) on yleistä. Sellaiset oireet kuin PMS, kivuliaat kuukautiset, endometrioosi, PCOS, vaihdevuosivaivat jne. voivat aiheutua/pahentua, jos keltarauhanen ei tuota riittävästi progesteronia (tai estrogeenia on liikaa suhteessa siihen). Myös synteettisillä hormoneilla (ehkäisy, hormonikorvaushoito), voidaan sotkea luonnollista tasapainoa pitkässä käytössä. Ironista, koska niillä juuri yritetään korjata monia vaivoja. Lapsettomuuteen vajaatoiminnalla on yhteys sikäli, että luteaalivaihe (vaihe ovulaatiosta menkkoihin) jää lyhyeksi, koska progesteronia ei ole tarpeeksi ylläpitämään kohdun limakalvoa, jotta alkio ehtisi kiinnittyä siihen kunnolla.

        Tyypillisesti keltarauhasen vajaatoimintaa voidaan hoitaa keltarauhashormonilla: usein luonnollinen progesteroni on parempi vaihtoehto pitkällä tähtäimellä, kuin synteettinen (tämän lääkärit yleensä sivuuttavat - jos edes tietävät siitä mitään). Synteettisellä taas toiminta on tehokkaampaa. Mm. silloin, kun raskautumisessa on ongelmia, lääkäri määrää usein esim. Terolutit, jotka sisältävät progestiinia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe