Mikä on palstan merkitys vl uskolle?Onko hyvä että "naurettavista" aiheista tehdään kirjoituksia ja sitten ollaan viikkolistojen kärkisijoilla?Tämä ei ole hyvää mainetta ja voi antaa kauheita väärinkäsityksiä uskostamme ja jumalan valtakunnasta.Emmehän me halua antaa itsestämme vääriä kuvia ja tehdä liikettä naurunalaiseksi omalla toiminnalla.
Palsta ja maine
10
808
Vastaukset
- varmaankin
aikansa seuraa näitä keskusteluja, tekee kysymysLISTAN ja menee pääkallonpaikalle sitten tivaamaan vastauksia selkokielellä-on siinä selittäminen ilman fraseerauksia!
Avaavaahan nämä palstat ovat vastauksia hekeville, kunhan osaa erottaa toden provosoinneista-hyvä niitäkin on olla; näkee puolustautumisen kiihkouden! - Raamatunlukija
Mt 5:11 "Autuaat olette te, kuin he pilkkaavat ja vainoovat teitä, ja puhuvat kaikkinaista pahuutta teitä vastaan, valhetellen minun tähteni."
Mt 5:12 "Iloitkaat ja riemuitkaat; sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Sillä näin he vainosivat prophetaita, jotka teidän edellänne olivat."
Mt 5:14 "Te olette maailman valkeus. Ei sitä kaupunkia taideta peittää, joka vuorella on."
Mikä merkitys? Oikeasti etsivä sielu voi näiden kautta löytää vastauksen rauhattomuuteensa.- kohdat
kannattaa osata liittää siihen aikaan, milloin ne kirjoitettiin. Tuolloin kristittyjä Jeesus-liikkeeseen kuuluvia vainottiin ja heidän uhattiin olevan uhka ajallisilla hallitsijoille! Monet Jeesuksen kannattajatkin ristiinnaulittiin ja tapettiin. Vainot olivat suuria ja tilanteet alkoi rauhoittua Konstantinuksen aikana 300 -luvun alkupuolella. Onhan nykyäänki kristinuskoa kohtaan vastustusta, mutta ei niin paljoa koska kristittyjä on hyvin paljon ja kristinusko on suurin maailman uskonto. Mutta eihän se aina ole helppoa tavallisen ei-vl luterilaisenkaan kertoa uskovansa Jumalan, siihen Jumala antaa rohkeutta kertoa että on uskossa eikä sitten välitä pilkkanauruista.
- XXL orig.
"Sillä näin he vainosivat prophetaita"
Että mitä???
- valheiden
paljastaminen: yhtä sanotaan ja toisin toimitaan:
"Syntiin ja vikaan joutuneen lähimmäisen hoitokeinoksi Jumala on säätänyt hienovaraisesti toimeenpantavan Kristuksen kirkkolain. Tällöin ei ole pienimmässäkään määrin kyse rangaistuksesta, kostosta tai kurinpidollisesta vallankäytöstä, vaan Jumalan rakkauden velvoittamasta armohoidosta lähimmäisen kuolemattoman sielun pelastumiseksi iankaikkiseen elämään."
huh-huh: ei ole pienimmässäkään määrin kyse rangaistuksesta, kostosta tai kurinpidollisesta vallankäytöstä!!!- itse seurusteli publikaanien
ja pakanoidenkin kanssa.
Jostakin syystä vl:t eivät voi niin tehdä. - sitten tapettiin
itse seurusteli publikaanien kirjoitti:
ja pakanoidenkin kanssa.
Jostakin syystä vl:t eivät voi niin tehdä.Ei pitäisi nousta puolustamaan heikompi osaisia ja arvostella fariseuksia, silloin joutuu vastuuseen, eli ristiin naulittavaksi.
- ja arpajaiset
kelpaavat srk:n ja ry:n rahankeruuseen, vaikka: "...uhkapelit eivät missään muodossa sovi uskovaiselle..."
- lehtiä ennen palstoja
tuollapa esim. koottuna jotain:
http://www.uta.fi/~tlmaih/julkaisu.htm#le - huoli?
Viimeistään hoitokokousvuosina vl-usko on maineensa pilannut. SRK ei ole halukas edelleenkään korjaamaan virheitään, joten on ihan turha huudella vl-lahkon maineen perään.
Luopumalla itsepintaisesta hoitojen siunauksellisuuden ylistyksistä ja rakkauden neuvojen noudattamisesta osana autuuden ehtoja ja palaamalla Raamatun mukaiseen oppiin, SRK voi palauttaa "maineensa" ja itsestään antamansa väärän ja vallanhaluisen kuvan. Pallo on SRK::lla ja jokaisella liikkeeseen kuuluvalla.
Ettehän te tosin halua sisäisistä asioistanne mitään puhuttavan, mutta eivät ne mihinkään vaikenemalla katoa. Kuten itsekin kirjoitit, "naurettavat" asiat tulee käsitellä avoimesti ja luopua elämäntapasäännöistä ja antaa jokaisen omantunnon sanoa, mikä on oikeaa ja mikä väärää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi434006Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal513651- 703218
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak933087Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no882066- 352028
- 241889
- 311841
- 341830
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231774