Kertokaa joku! Olen juuri lukion viimeisellä luokalla ja kirjoitukset tosi lähellä. Mitä tapahtuu jos en saa kaikkia yo-aineita kirjoitettua hyväksytysti,mutta yhteishaussa pääsen ammattikouluun,niin saanko silti opintotukea ammattikouluun,vaikka olen elänyt jo kolme lukio vuotta opintotuella?
Apua auttakaa!
Susle
5519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/060601113316IL?openDocument#optuaikata
Neiti-X. Lukio on oma kokonaisuutensa ja siihen voi saada opintotukea 3 vuotta 2 lisävuotta. Saat opintotukea ammattiopintoihin opiskelun keston ajalle sekä mahdollisesti 1-2 lisävuodelle. Ns. aikuisopiskelijoilla voi olla takanaan useampikin ammattitutkinto ja jokaiseen niistä saattaa saada opintotukea. Ainoastaan ammattikorkeakoulu- ja yliopisto-opiskelijoilla on määrätyt tukikuukaudet käytettävissään, joista ei pahemmin lipsuta. Mitä tulee tuohon lukion kesken jättämiseen, niin suosittelen sen loppuun viemistä. Ammattikouluissa on mahdollista suorittaa kaksoistutkintona ammatti lukio. Ota selvää, ilmeisesti, et joutuisi suorittamaan kovinkaan paljoa lukion kursseja?
"Neiti-X. Lukio on oma kokonaisuutensa ja siihen voi saada opintotukea 3 vuotta 2 lisävuotta. Saat opintotukea ammattiopintoihin opiskelun keston ajalle sekä mahdollisesti 1-2 lisävuodelle. Ns. aikuisopiskelijoilla voi olla takanaan useampikin ammattitutkinto ja jokaiseen niistä saattaa saada opintotukea. Ainoastaan ammattikorkeakoulu- ja yliopisto-opiskelijoilla on määrätyt tukikuukaudet käytettävissään, joista ei pahemmin lipsuta."
Tiedän tuon kyllä ja tuo kaikki luki laittamassani linkissä, joka (josset kiinnittänyt huomiota) avautui nimenomaan sivun alareunasta, jossa toisen asteen opintotukea käsitellään.
2. asteen koulutuksessa ei ole rajoitettua tukiaikaa eli saat tukea myös amiksessa, yo-kirjoitukset eivät vaikuta asiaan mitenkään.
Eli siis ei ole väliä vaikka kirjoitukset menis persiilleen,kunhan vain päättötodistus tulee ja saan opiskelupaikan amiksesta?