Kuinka usein perävetolaitteen palkeet on syytä vaihtaa? Volvon ohjekirjassa sanotaan, että ne pitää vaihtaa joka toinen vuosi. Onko ne syytä vaihtaa niin usein, vaikka ajotuntimäärä jää vuosittain noin 50:een? Itselläni on kaksi kesää vanha moottori. Onko vaihtaminen syytä teettää jossain, vai onnistuuko se kohtuullisella vaivalla itseltä?
Kuinka usein
palkeet
152186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Seuraavassa jotain epämääräistä, toivottavasti kuitenkin asiaan liittyvää:
1. Tuttu vaihtoi molemmat palkeet. Ohjekirjan mukaan joku erikoistyökalu auttaisi asiaa, (mutta ei ole välttämätön, jos on kaveri apuna). Muistaakseni tuttuni sai huollosta kopion palkeiden vaihtamisohjeesta. Tarkkana pitää olla esim. palkeiden kiristimien asennon kanssa.
2. Maahantuojan huollosta voi tilata veneelleen asentajan, joka suoriutuu yksin koko hommasta.
3. Alapalje on kai se ensimmäinen vaihdettava. Kannattaako aina vaihtaa/vaihdattaa kerralla molemmat ?
4. Vaihtamistarpeestakaan ei ole kokemusperäistä eikä muutakaan tietoa.
5. Pähkäilen vielä itsekin, että tehdäkö vai teettää.
Joo, kolmen vuoden välein itte vaihdan, ja kannattaa tosiaan vaihtaa 3 vuoden välein, koska venehän on koko kesän vedessä, ja vesi kuluttaa palkeita, etnekin suolavesi. Ajotuntimäärällä ei ole väliä, ja vain vetonivelen palje (ylin) tarvitsee vaihtaa joka kolmas vuosi, pakokaasupalje vaihdetaan sitten kun se repeää, ja jäähdytysvesiletku sitten kun se halkeilee, tai kone ei saa kunnolla vettä. Ja vetonivelen palje kannattaa tosiaan vaihtaa joka kolmas vuosi, koska jos se vuotaa, menee kallis vetonivel rikki.
Vetonivelen palkeen voi vaihtaa, joko ottamalla vetolaiteen irti, tai sitten irrottamalla pelkän ylävaihteiston vetolaitteesta. Itse suosin ensimmäistä, koska huollan samalla koko vetolaitteen. Ja mielestäni palkeen vaihto onnistuu itseltä kohtuullisella vaivalla, tunteja menee noin 4-5 jos ensimm,äistä kertaa tekee. Paljehan maksaa about 50€, ja sinkkianodit kannattaa kanssa vaihtaa joka kolmas vuosi, koska jos se ei toimi, niin vetolaite hapettuu, ja menee pilalle LOPULLISESTI. Itse hairahduin edelliseeen vetolaitteeseeni ostamaan bilteman sinkkianodin, ja palkeen, tulos oli: vetonivel rikki (900mk käytetty, uusi 2000mk), ja vetolaite AIVAN hapettunut. Tästä lähin ostan kaikki osat suosiolla volvolta.
Us-partsista löytyy laadukkaita pentan osia,sinkit jne.Mua kiinnostais ne käsikirjat mistä kirjoitit tossa aikaisemmin.171/sp-a(290)
Onks sulla tietoa trimmipumpun korjaajista helsingin seudulla.Se takaiskuventtiili vai mikä se nyt oli päästää välillä läpi ja joutuu trimmaamaan uudestaan.Pumppu on se vanhempi,musta lieriön muotonen ilman säiliötä?
tulla jeesaamaan sen palkeen vaihdossa. vene on helsingissä. korvausta vastaan tietenkin. ota yhteyttä [email protected]. kiitos
Onko sinulla jokin konsti, jolla pakokaasupalkeen saa helpolla paikalleen?
Kun vetolaite on alhaalla, välissä ei mahdu työskentelemään. Kun vetolaite on ylhällä, ainakaan käsivoimin en jaksa vetää plajetta paikoilleen, siihen kun tulee vielä taipumaa.
Muistaakseni tein viimeks niin, että pidin vetolaitteen aikalailla puolvälissä, just niin että pääsi kädellä väliin, ja ensin kiinni kilpeen, sitten vasta vetolaitteeseen, ni menee helpommin. Toi on tosiaan vähän vaikee juttu toi pakokaasupalje, ensimmäisellä kerralla kesti kyllä ennen kun sain sen kiinni. Trimmittömissä (250,270,280 vetolaitteissa) asia on vähän helpompi, kun ei oo trimmisylintereitä eikä "trimmikeinua" tiellä.
Valiitettavasti on sen verran kiirettä oman veneen ja kaiken kanssa, että ei tahdo aika riittää tarpeelliseenkään, niin joudun kiittämään ei työtarjoukselle.
Mutta jos sulla on kätevä kaveri, joka osaa jotain veneistä, ni se varmaan vói jeesata, vetonivelen palje käy helpoiten vaihtaa, jos ottaa ylävaihteiston irti, 2 6-"kolo" pulttia vaihdekopan alla, ja 2 14mm mutteria samalla korkeudella vetolaiteen ulkopuolella. Sitten vaihteenvalitsin kopan sisältä irti (tanko), ja yläpää pois, takas alitettaessa kannattaa tarkistaa että tiiviste menee KUNNOLLA paikoilleen, ettei vuoda vettä/öljyä.
Joo, trimmipumpun korjaajia en tunne, mutta kyllä ne volvo penta huollossa sen osaa korjata, takaiskuventtiili muistakaseni on vähän vaikea vaihtaa itse, vaikka onkin kätevä käsistään.
Volvo Penta AQ131/151/171 korjaamokäsikirja tulee kohtapuolin nettiin, kunhan saan tilaa, pistän tänne sitten viestiä, ja myös 100B,270,270T vetolaite asennusopas. Molemmat on suomeksi.
Pakopalje ja jäähdytysvesiletku kannattaa kiinnittää vetolaitteen ollessa vielä irti. Molemmat venyvät sen verran että ne saa kiinni ennenkuin pujottaa vetonivelen holkin akselille. Siinä vaiheessa vielä mahtuu paremmin tekemään työtä.
Pakopalje ja jäähdytysvesiletku kannattaa kiinnittää vetolaitteen ollessa vielä irti. Molemmat venyvät sen verran että ne saa kiinni ennenkuin pujottaa vetonivelen holkin akselille. Siinä vaiheessa vielä mahtuu paremmin tekemään työtä.
Veneen ajaminen on paras konsti pitää palje kunnossa. Palje kovettuu jos venettä ei ajeta (kerran viikossa vähintään). Vähemmän ajettuun näkki pääsee paremmin kiini ja sen jälkeen jo arvaa mitä paljeelle kuuluu.
Kellään kokemusta paljon maksaa jos Helsingissä Volvolta tulee mies vaihtamaan molemmat palkeet 145/280 yhdistelmään? (niin voishan sitä tietenkin Volvolle soittaa...)
yhdeltä hemmolta ja jotain 60 €/tunti tarvikkeet. Näin suunnilleen. -Jos kysyt tarkemmin huollosta, niin laittaisitko tännekin.
kuulemma parin tunnin homma yhdeltä mieheltä tarvikkeet. Tuntihinta lienee noin 60 euroa.