minulla on kaksi kultakalaa (huntupyrstöä). ne elävät kahdestaan pyöreässä akvaariossa..toinen kaloistani on kokoajan pinnassa jäykkänä eikä liikuta eviään! se laskee selkäevänsä aina! mikä sairaus tämä on toinen kaloistani ui reippahasti mutta toinen kokoajan on pinnalla.. sillä on myös lähtenyt yhdestä kohtaa suomuja..mikä sairaus tämä on ja mitä minun pitäisi tehdä!?
Vastaukset 5
- RRR
EI MITÄÄN KALOJA IKINÄ MIHKÄÄN PYÖREÄÄN MALJAAN EIKÄ VARSINKAAN KULTAKALOJA AAAAAARRRGGHHHH!!!!!!
http://kuvablogi.com/nayta/29877/
Käy nyt ensin kattomassa tuo kuva tuolta ennenkuin kysyt että MIKSEI VOI OLLA KALAT TUOLLA MALJASSA!!!!???
Sitten muutama linkki
http://www.leka-airsoft.fi//laura/kalat.php?nayta=21
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=320
LUKASEPPA tuolta noi jutut ...
Ensi töiksesi sinun pitäisi tehdä niin että
A)HANKIT AKVAARION JOKA ON SOPIVAN KOKOINEN NOILLE KALOILLE
tai
B)PALAUTAT KALAT KAUPPAAN JA LAITAT SINNE MALJAAN VAIKKA KASVEJA KASVAMAAN
C)LUESKELET NETISTÄ TIETOA AKVAARION HOIDOSTA
Näillä eväillä ettepäi.... - fish KING
EI TÄLLAISELLE IHMISELLE SAA MYYDÄ MITÄÄN LEMMIKKIÄ, HÄN EI OLE VIELÄ TARPEEKSI KYPSÄ NIITÄ HOITAMAAN.
- Ms.x
Hei.
Lukekaa äitis kanssa nuo linkit läpi, joita RRR antoi.
On kurja, että sua ei olla neuvottu ollenkaan akvaarioharrastuksessa.
Ne kultakalat kärsivät siinä maljassa !
Aattelepa, luonnossa ne saavat uida vapaasti. Eihän pyöreässä maljassa ole ollenkaan kiva uida ympyrää. Sehän on ihan kamalaa ! Olisko susta kivaa uida ympäri ämpäri maljassa, liian pienessä, huonossa vedessä ?
Kultakaloja on joskus pidetty maljoissa, ja se oli jo silloin eläinrääkkäystä. Onneksi kuitenkin se on nykyisin jo kielletty. Tiedetään ja ymmärretään, että kultakala tarvitsee ison akvaarion.
fishKING,RRR, kertokaa mittoina hälle, millaisen nuo kaksi huntupyrstöä tarvitsisi ? Onks se jotain 130cm akvaarion pituus jo noille ?
Mä luulen, että ne sun kalat tekee siellä jo kuolemaa, valitettavasti... :( Onko niillä edes siellä suodatinta ?
Siellä pienessä maljassa kun ne kakkivat ihan kauheesti, nousee semmoinen myrkky, kuin NITRIITTI, ja sitä ei saa akvaariossa olla ollenkaan. Se on myrkkyä kaloillesi. Sitä myrkkyä ei paljain silmin näe, se mitataan akvaariokaupasta ostettavalla testillä. Mutta jokatapauksessa kalasi ovat ihan vääränlaisissa olissa jo ollessaan pyöreässä maljassa.
Teidän pitää äiskän kanssa nyt ihan tosissaan joko lahjoittaa ne kalat parempaan kotiin, tai ottaa selvää tuolta vaikka faunattaren sivuilta, että minkälaisen akvaarion ja hoitoa ne tarvii.
Toivottavasti opitte tästä ja laitatte asiat kuntoon !- Homppu
RRR kirjoitti:
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=67841
http://www.geocities.com/sttl86/kultakala.htmlonko kultsisi suomut pöhöttyneet ja vatsa turvonnut.meillä oli näin ja se todettiin vesi pöhöksi.vaikka kaloilla oli ihan kunnon alvaario.molemmat kultsit kuoli siihen lääkityksestä huolimatta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061374Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91807- 54706
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124614Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30561Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31527Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö187527Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32526- 61520