APUA!!!

hamsteri_fani96

minulla on kaksi kultakalaa (huntupyrstöä). ne elävät kahdestaan pyöreässä akvaariossa..toinen kaloistani on kokoajan pinnassa jäykkänä eikä liikuta eviään! se laskee selkäevänsä aina! mikä sairaus tämä on toinen kaloistani ui reippahasti mutta toinen kokoajan on pinnalla.. sillä on myös lähtenyt yhdestä kohtaa suomuja..mikä sairaus tämä on ja mitä minun pitäisi tehdä!?

5

468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RRR

      EI MITÄÄN KALOJA IKINÄ MIHKÄÄN PYÖREÄÄN MALJAAN EIKÄ VARSINKAAN KULTAKALOJA AAAAAARRRGGHHHH!!!!!!

      http://kuvablogi.com/nayta/29877/
      Käy nyt ensin kattomassa tuo kuva tuolta ennenkuin kysyt että MIKSEI VOI OLLA KALAT TUOLLA MALJASSA!!!!???
      Sitten muutama linkki
      http://www.leka-airsoft.fi//laura/kalat.php?nayta=21
      http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=320

      LUKASEPPA tuolta noi jutut ...

      Ensi töiksesi sinun pitäisi tehdä niin että
      A)HANKIT AKVAARION JOKA ON SOPIVAN KOKOINEN NOILLE KALOILLE
      tai
      B)PALAUTAT KALAT KAUPPAAN JA LAITAT SINNE MALJAAN VAIKKA KASVEJA KASVAMAAN
      C)LUESKELET NETISTÄ TIETOA AKVAARION HOIDOSTA

      Näillä eväillä ettepäi....

    • fish KING

      EI TÄLLAISELLE IHMISELLE SAA MYYDÄ MITÄÄN LEMMIKKIÄ, HÄN EI OLE VIELÄ TARPEEKSI KYPSÄ NIITÄ HOITAMAAN.

    • Ms.x

      Hei.

      Lukekaa äitis kanssa nuo linkit läpi, joita RRR antoi.
      On kurja, että sua ei olla neuvottu ollenkaan akvaarioharrastuksessa.

      Ne kultakalat kärsivät siinä maljassa !
      Aattelepa, luonnossa ne saavat uida vapaasti. Eihän pyöreässä maljassa ole ollenkaan kiva uida ympyrää. Sehän on ihan kamalaa ! Olisko susta kivaa uida ympäri ämpäri maljassa, liian pienessä, huonossa vedessä ?

      Kultakaloja on joskus pidetty maljoissa, ja se oli jo silloin eläinrääkkäystä. Onneksi kuitenkin se on nykyisin jo kielletty. Tiedetään ja ymmärretään, että kultakala tarvitsee ison akvaarion.

      fishKING,RRR, kertokaa mittoina hälle, millaisen nuo kaksi huntupyrstöä tarvitsisi ? Onks se jotain 130cm akvaarion pituus jo noille ?

      Mä luulen, että ne sun kalat tekee siellä jo kuolemaa, valitettavasti... :( Onko niillä edes siellä suodatinta ?
      Siellä pienessä maljassa kun ne kakkivat ihan kauheesti, nousee semmoinen myrkky, kuin NITRIITTI, ja sitä ei saa akvaariossa olla ollenkaan. Se on myrkkyä kaloillesi. Sitä myrkkyä ei paljain silmin näe, se mitataan akvaariokaupasta ostettavalla testillä. Mutta jokatapauksessa kalasi ovat ihan vääränlaisissa olissa jo ollessaan pyöreässä maljassa.

      Teidän pitää äiskän kanssa nyt ihan tosissaan joko lahjoittaa ne kalat parempaan kotiin, tai ottaa selvää tuolta vaikka faunattaren sivuilta, että minkälaisen akvaarion ja hoitoa ne tarvii.

      Toivottavasti opitte tästä ja laitatte asiat kuntoon !

      • Homppu
        RRR kirjoitti:

        http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=67841
        http://www.geocities.com/sttl86/kultakala.html

        onko kultsisi suomut pöhöttyneet ja vatsa turvonnut.meillä oli näin ja se todettiin vesi pöhöksi.vaikka kaloilla oli ihan kunnon alvaario.molemmat kultsit kuoli siihen lääkityksestä huolimatta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      483
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe