hyppy

onko kellään ohjeita miten saisi lisää hyppyihin korkeutta tahtoo nuo hyppypotkut olla turhan matalia
13988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

liimata jouset kenkiesi pohjaan.Jopa hyppy lähtee erilailla.. BOJOIINGG!!

Äänestä
  • Todelliset mestarit käyttävät hyppypotkuihin Qing-Qong voimmaaa. Tiedän sen koska kävin 40- ja 50-lukujen taitteessa opettamassa sitä korealaisille. Olivat kovasti ihmeissään kun lentelin talon kattojen päällä. Näyttävät oppineen sentään vähän...

    Samalla reissulla opetin lentotaitoja myös kiinalaisille, mitä kautta ne alunperin tulivat Swinging tiger, hidden boner -elokuvaan. Puhumattakaan siitä kun vein thaimaalaisille kovat alapotkut, mitä ilman ne äijät olisivat olleet kusessa!

    Jatkakaa...

    Äänestä

Ponnista kovempaa. Näin hyppysi saa lisää korkeutta.

Äänestä

Vaihda korkeushyppy puolelle!

Äänestä

No jösses minkälaisia vastauksia oot saanu.. Tännehän selvästi kaivattaisiin kung fu miäs takaisin, hänen lähtönsä jälkeen keskustelun taso on pudonnut kuin lehmänpaska, vai miten se menikään..

Noh, joka tapauksessa kung fu miäs antoi ponnistusvoiman kehitykseen treeniohjeet aikaisemmin, itsekkin kokeilin noita mutta olivat kyllä pikkuisen liian työläät minulle, en päässyt alkua pitemmälle. Kirjastosta jos penkoisi niin varmaan voisi löytyä tietoa ponnistusvoimatreenistä
noin yleensä.

Jos et viitsi selata aikaisempia keskusteluja niin tässäpä kyseinen viesti:

Kirjoittanut: kung fu miäs, 26.11.2002 klo 21.37
Unohda kyykyt painoilla, ne kasvatta voimaa jaloissa eikä sitä räjähtävää voimaa mitä tarvitaan ponnistuksessa. laitan tähän hyvän ohjelman tätä varten. Olen itse tehnyt tätä monien muiden lisäksi ja voin sanoa että se toimii. Henkilökohtaisesti en pitänyt siitä kuinka nopeasti leap ups toistoja lisättiin niin tiuhaan tahtiin viikosta viikkoon, muuten tämä on oikeen mainio ohjelma.

Air Alert II (en kirjoita kokonaan kaikkia viikkoja mutta tästä saa hyvän idean miten se menee)
leap ups=tavallisia kyykkyhyppyjä 90 asteen kulmaan
calf raises=yksi pohje kerralla nostelet ittees esim rappusen reunalla)
Step Ups=jalanvaihto hyppäämällä, esim tuoli päälle
Thrust ups=hyppyjä siten että heti kun pystyt ponnistat takas ilmaan, polvien ei tulisi notkistua paljoa
Burn outs=pieniä hyppyjä päkijöillä siten että kantapäät eivät ota maahan

week 1: leap ups: 1 set 50 reps
calf raises: 2 set 10 reps
step ups: 2 set 10 reps
thrust ups: 2 set 15 reps
Burn outs: 1 set 50 reps

week 2: leap ups: 1 set 100 reps
calf raises: 2 set 20 reps
step ups: 2 set 15 reps
thrust ups: 2 set 20 reps
Burn outs: 1 set 100 reps

week 3: leap ups: 1 set 125 reps
calf raises: 2 set 25 reps
step ups: 2 set 15 reps
thrust ups: 2 set 25 reps
Burn outs: 1 set 150 reps

week 4: leap ups: 1 set 150 reps
calf raises: 2 set 30 reps
step ups: 2 set 20 reps
thrust ups: 2 set 30 reps
Burn outs: 1 set 200 reps

week 5: leap ups: 2 set 100 reps
calf raises: 2 set 35 reps
step ups: 2 set 20 reps
thrust ups: 2 set 35 reps
Burn outs: 1 set 250 reps

week 6: leap ups: 2 set 125 reps
calf raises: 2 set 40 reps
step ups: 2 set 25 reps
thrust ups: 2 set 40 reps
Burn outs: 1 set 300 reps

week 7: leap ups: 2 set 150 reps
calf raises: 2 set 45 reps
step ups: 2 set 25 reps
thrust ups: 2 set 45 reps
Burn outs: 1 set 350 reps
.
.
.
.
week 12:leap ups: 2 set 400 reps
calf raises: 2 set 70 reps
step ups: 2 set 40 reps
thrust ups: 2 set 70 reps
Burn outs: 1 set 600 reps

Äänestä
  • Pikaisesti(1 harjoituskerta) minulle on taekwon-dossa tullut ponnistusvoimatreeniä. Siellä homma tehtiin aivan eri tavalla; periaatteena oli että lihakset eivät saa väsyä. Ärsytettiin lihaksia voimakkailla iskuilla ja lyhyillä maksimitehoisilla loikkasarjoilla.

    En väitä etteikö tämä air alert II toimisi, mutta selvästikkin se lähestyy ponnistusvoiman hankkimista toisesta näkökulmasta. Testaa :)

    Äänestä

  • Vähän samoilla linjoilla olen itsekin. Noita 90 asteen koukistuksia on sikäli turhaa kyllä tehdä, että hyppypotkussa kukaan ei lähde vetämään potkua kyykystä, vaan nuo "thrust ups" liikkeet ovat aika lähellä totuutta.

    Itse en hyppää paikalta suoraan ylöspäin polvet koukistettuna 90 asteeseen, kuin vähän yli 50 senttiä ja polvia vain vähän notkistamalla yli 70 senttiä.
    Mäkihyppääjät ovat asia erikseen, kun heidän on "pakko" ilmanvastuksen takia mennä matalaksi.

    Tein joskus sen virheen, että väänsin salilla reisiin massaa lisää ja räjähtävä voimakkuus tippui justiinsa. Satasen aika tippui sekunnilla ja paikaltaan ponnistus ylöspäin tippui viidellä sentillä!

    Korkeintaan suht. pienillä painoilla ja nopeita liikkeitä. Esim. hypit pelkkä tanko rinnalla maasta matalan penkin päälle.

    Äänestä

  • onneksi täällä on ihmisiä jotka puhuvat asiaa
    eli kiitos ohjeista

    Äänestä

  • Niin oliko näitä harjoituksia tarkoitus tehdä joka päivä vai kerran viikossa? Vaiko sillai omatunnon mukaan, jolloin treeniä tulee sopivasti ja palautumisellekin jää aikaa?

    Vaikutti ihan järkevältä ohjelmalta, voisi vaikka kokeilla...

    Äänestä

  • Niin oliko näitä harjoituksia tarkoitus tehdä joka päivä vai kerran viikossa? Vaiko sillai omatunnon mukaan, jolloin treeniä tulee sopivasti ja palautumisellekin jää aikaa?

    Vaikutti ihan järkevältä ohjelmalta, voisi vaikka kokeilla...

    Äänestä

  • Juba kirjoitti:

    Niin oliko näitä harjoituksia tarkoitus tehdä joka päivä vai kerran viikossa? Vaiko sillai omatunnon mukaan, jolloin treeniä tulee sopivasti ja palautumisellekin jää aikaa?

    Vaikutti ihan järkevältä ohjelmalta, voisi vaikka kokeilla...

    Minulle jäi sellainen mielikuva että pitäisi tehdä 4-5 kertaa viikossa. Itseltä loppui kyllä into kesken aika nopeasti kun noitten kyykkyhyppyjen toistomäärät kasvoivat niin nopeasti. Ja kun alakerran asukaskaan ei tykännyt minun pomppimisistani.. =)

    Äänestä

  • flammee kirjoitti:

    Minulle jäi sellainen mielikuva että pitäisi tehdä 4-5 kertaa viikossa. Itseltä loppui kyllä into kesken aika nopeasti kun noitten kyykkyhyppyjen toistomäärät kasvoivat niin nopeasti. Ja kun alakerran asukaskaan ei tykännyt minun pomppimisistani.. =)

    Alakerran asukkaat minunkin pomppimistani rajoittavat.. Riittäisköhän joku makuualusta eristämään ääntä tarpeeks?

    Äänestä

Ens kesänä biitsille pomppimaan pehmeään hiekkaan. Toimi mulla. Katso vaan ettei kukaan näe!!!
Saattaapi näyttää tyhmältä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karateka kirjoitti:

onko kellään ohjeita miten saisi lisää hyppyihin korkeutta tahtoo nuo hyppypotkut olla turhan matalia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu