Paise korvassa

Täysikasvuinen rex-tyttökani alkoi eilen roikottaa toista korvaansa. Tänään korvanlehteen (sisäpuolelle) oli ilmestynyt iso paise, joka ulottuu korvakäytävään asti (lähes koko korvakäytävä on tukossa). Korva myös hieman punottaa, mutta kani loikkii ja syö normaalisti, korvaa hieman aristelee. Uloste on normaalia.

Soitan huomenna eläinlääkärille, mutta heillä kokemusteni mukaan on hieman huonot tiedot kaneista, joten ajattelin että täällä saattaisi fiksumpiakin löytyä. Kovasti olen kiitollinen kaikista tiedoista :)

5

2144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roona

      moi,meillä oli kanilla paise takajaloissa.ensin toisessa ja sit toisessa.ne oli vaan onneks rasvapatteja,isoja finnejä.sain ne itse tyhjennettyä ja putsattua.
      vanhemmiten kaneille tulee yleensä kasvaimia ja niitä lääkärit ei leikkaa.on vaikeata nukuttaa vanhuksia.
      kannattaa kuitenkin ottaa selvää ettei se ole
      pastelluroosia.ilmestyy yleensä kaulan alueelle.sitä ei saa kokonaan pois,mutta lääkitys pitää sen kurissa.se on vähän ku herppes..

      • Rasvapattia mietin, mutta voivatko ne punoittaa, vai ovatko ihon värisiä? Ja tulisivatko yhden yön aikana? Kani on onneksi vielä nuori (alle 2v), joten esim. leikkaus pitäisi olla hieman turvallisempaa, kuin vanhalle kanille. Tosin leikkaushan on kanille aina riski.

        Tuo pasteurella pelottaa, sillä reximme sisko kuoli yhdessä vuorokaudessa ilmeisesti stressin laukaisemaan pasteurellaan :( Toisaalta kani oli tänäkin aamuna vielä pirteä ja söi, mutta soitan joka tapauksessa yhdeksältä eläinlääkäriaikaa.


      • hande-83 kirjoitti:

        Rasvapattia mietin, mutta voivatko ne punoittaa, vai ovatko ihon värisiä? Ja tulisivatko yhden yön aikana? Kani on onneksi vielä nuori (alle 2v), joten esim. leikkaus pitäisi olla hieman turvallisempaa, kuin vanhalle kanille. Tosin leikkaushan on kanille aina riski.

        Tuo pasteurella pelottaa, sillä reximme sisko kuoli yhdessä vuorokaudessa ilmeisesti stressin laukaisemaan pasteurellaan :( Toisaalta kani oli tänäkin aamuna vielä pirteä ja söi, mutta soitan joka tapauksessa yhdeksältä eläinlääkäriaikaa.

        Tultiin juuri eläinlääkäriltä, jonka diagnoosi oli verikorva (othema). Korvaan tehtiin viilto, josta veri saatiin poistettua. Haavan sisään laitettiin kortisonia ja antibioottia. Korva pitää käydä putsaamassa uudestaan jos vaiva toistuu. Muuten korva kuulemma näytti hyvältä. Pupsi juuri heräilee tokkuraisena, mahtoi olla hyvät mömmöt ;)


      • hande-83 kirjoitti:

        Tultiin juuri eläinlääkäriltä, jonka diagnoosi oli verikorva (othema). Korvaan tehtiin viilto, josta veri saatiin poistettua. Haavan sisään laitettiin kortisonia ja antibioottia. Korva pitää käydä putsaamassa uudestaan jos vaiva toistuu. Muuten korva kuulemma näytti hyvältä. Pupsi juuri heräilee tokkuraisena, mahtoi olla hyvät mömmöt ;)

        ...että tieteellinen nimi oli othematoma, eikä othema.


      • ...
        hande-83 kirjoitti:

        ...että tieteellinen nimi oli othematoma, eikä othema.

        onneksi kaikki meni hyvin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      237
      4094
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      40
      2449
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      55
      2022
    4. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      475
      1928
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1780
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      93
      1636
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      24
      1374
    8. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1125
    9. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      120
      1070
    10. Korvasiko kaupunki Morkon talon?

      Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?
      Kuhmo
      9
      1054
    Aihe