Täysikasvuinen rex-tyttökani alkoi eilen roikottaa toista korvaansa. Tänään korvanlehteen (sisäpuolelle) oli ilmestynyt iso paise, joka ulottuu korvakäytävään asti (lähes koko korvakäytävä on tukossa). Korva myös hieman punottaa, mutta kani loikkii ja syö normaalisti, korvaa hieman aristelee. Uloste on normaalia.
Soitan huomenna eläinlääkärille, mutta heillä kokemusteni mukaan on hieman huonot tiedot kaneista, joten ajattelin että täällä saattaisi fiksumpiakin löytyä. Kovasti olen kiitollinen kaikista tiedoista :)
Paise korvassa
5
2141
Vastaukset
- roona
moi,meillä oli kanilla paise takajaloissa.ensin toisessa ja sit toisessa.ne oli vaan onneks rasvapatteja,isoja finnejä.sain ne itse tyhjennettyä ja putsattua.
vanhemmiten kaneille tulee yleensä kasvaimia ja niitä lääkärit ei leikkaa.on vaikeata nukuttaa vanhuksia.
kannattaa kuitenkin ottaa selvää ettei se ole
pastelluroosia.ilmestyy yleensä kaulan alueelle.sitä ei saa kokonaan pois,mutta lääkitys pitää sen kurissa.se on vähän ku herppes..Rasvapattia mietin, mutta voivatko ne punoittaa, vai ovatko ihon värisiä? Ja tulisivatko yhden yön aikana? Kani on onneksi vielä nuori (alle 2v), joten esim. leikkaus pitäisi olla hieman turvallisempaa, kuin vanhalle kanille. Tosin leikkaushan on kanille aina riski.
Tuo pasteurella pelottaa, sillä reximme sisko kuoli yhdessä vuorokaudessa ilmeisesti stressin laukaisemaan pasteurellaan :( Toisaalta kani oli tänäkin aamuna vielä pirteä ja söi, mutta soitan joka tapauksessa yhdeksältä eläinlääkäriaikaa.hande-83 kirjoitti:
Rasvapattia mietin, mutta voivatko ne punoittaa, vai ovatko ihon värisiä? Ja tulisivatko yhden yön aikana? Kani on onneksi vielä nuori (alle 2v), joten esim. leikkaus pitäisi olla hieman turvallisempaa, kuin vanhalle kanille. Tosin leikkaushan on kanille aina riski.
Tuo pasteurella pelottaa, sillä reximme sisko kuoli yhdessä vuorokaudessa ilmeisesti stressin laukaisemaan pasteurellaan :( Toisaalta kani oli tänäkin aamuna vielä pirteä ja söi, mutta soitan joka tapauksessa yhdeksältä eläinlääkäriaikaa.Tultiin juuri eläinlääkäriltä, jonka diagnoosi oli verikorva (othema). Korvaan tehtiin viilto, josta veri saatiin poistettua. Haavan sisään laitettiin kortisonia ja antibioottia. Korva pitää käydä putsaamassa uudestaan jos vaiva toistuu. Muuten korva kuulemma näytti hyvältä. Pupsi juuri heräilee tokkuraisena, mahtoi olla hyvät mömmöt ;)
hande-83 kirjoitti:
Tultiin juuri eläinlääkäriltä, jonka diagnoosi oli verikorva (othema). Korvaan tehtiin viilto, josta veri saatiin poistettua. Haavan sisään laitettiin kortisonia ja antibioottia. Korva pitää käydä putsaamassa uudestaan jos vaiva toistuu. Muuten korva kuulemma näytti hyvältä. Pupsi juuri heräilee tokkuraisena, mahtoi olla hyvät mömmöt ;)
...että tieteellinen nimi oli othematoma, eikä othema.
- ...
hande-83 kirjoitti:
...että tieteellinen nimi oli othematoma, eikä othema.
onneksi kaikki meni hyvin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981