Miten saan laajakaistayhteyden toimimaan 100 m päässä olevaan mökkiin. Kotona langaton laajalaista
100m
Merilapista
4404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riippuu laitteista ja maastoesteistä. Saatat tarvita repeaterin tai kaksi ja/tai suunta-antennit molempiin päihin WLAN-yhteyttä.
Jos langattomaan verkkoosi kytketty kone on kannettava, testaa itse verkon kantama.
Mainossetien väittämät jopa 300 metrin kantamasta ovat pitkälti sontaa. Jos on kaksi ulkoseinää välissä, saattaa 50 m olla liian kova urakka radioaaltojen edettäväksi ilman apulaitteita.
Itselläni on omakotitalossa WLAN tukiasema toisessa päässä taloa. Jos olen aivan toisessa päässä taloa ei toimi enää. Olen haarukoinut että toimii n. 17 m tukiasemasta. Välissä on kaksi 10cm ja yksi 20cm Siporex-seinät.
Lisään vielä kysymykseeni etä voinko jollain piuhalla vetää omatoimisesti yhtyden kyseiseen pisteeseen
Kyllä vain voit vetää myös kaapelin ja senkin sovellutus riippuu monista tekijöistä ja mahdollisuuksista. Esim. jos mökkiin menee sähköt talosta, kannattaa harkita laadukkaan, suojatun ethernetkaapelin vetämistä sen kautta. 100 metriä ei ole vielä kummonenkaan matka kaapeloidulle verkkoyhteydelle.
Jos taas joudut vedättämään kaapelin joko ilmateitse tai maan alla, kyllä se repeateri tai pari ja suunta-antennit halvemmaksi tulee.
Suosittelisin ensin nykyisen kentän mittaamista ja tarkkaa harkintaa monien vaihtoehtojen kesken.
Pohdinnan lomassa voisit askarrella tukiasemaasi yhden tällaisen:
http://www.freeantennas.com/projects/template/
;)