Pituutta miehellä 63,5 cm ja painoa 6.5kg. Sanoivat pitkäksi neuvolassa. Syntyessään oli 3995kg ja 53cm.
Päivällä nukkuu yhdet pitemmät tirsat 2-4h ja yöunille nukahtaa klo 24. Kolmen maissa herää syömään ja klo 6-7 uudelleen. Klo 9-10 noustaan ylös.
Neuvolassa ei nostanut päätään. Nyt kotona olen kokeillut, niin sillointällöin nostaa, mutta yleensä ei. Kuinka teidän vauvat hallitsee pään kannattelun ja nostamisen? Meillä joutuu aika paljon vielä tukemaan. Mahallaan jaksaa nostella päätään sivuille, mutta ei katso suoraan eteen. Kyljelleen kääntyilee.
Tarttuuko leluihin? Meillä on oppinu sen taidon viime päivinä.
Päivällä nukkuu yhdet pitemmät tirsat 2-4h ja yöunille nukahtaa klo 24. Kolmen maissa herää syömään ja klo 6-7 uudelleen. Klo 9-10 noustaan ylös.
Neuvolassa ei nostanut päätään. Nyt kotona olen kokeillut, niin sillointällöin nostaa, mutta yleensä ei. Kuinka teidän vauvat hallitsee pään kannattelun ja nostamisen? Meillä joutuu aika paljon vielä tukemaan. Mahallaan jaksaa nostella päätään sivuille, mutta ei katso suoraan eteen. Kyljelleen kääntyilee.
Tarttuuko leluihin? Meillä on oppinu sen taidon viime päivinä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
moikka! meillä kannatellaan päätä, mutta kääntyä ei osata. tarttui leluihin jo 2 kk vanhana. painaa nyt jotain 6,6 kg ja pituutta n.62 cm. nukutaan yöllä 10 tuntia putkeen..
Hei vaan =)
Meillä ollaan vasta 58 cm pitkiä mut painoa on jo 6680g ! Et hyvän pullakka tyttö =) Kannattelee päätään tosi hienosti.. jaksaa pitää päätään pystyssä pitkiäkin aikoja mahallaan maatessa ja käännytään kyljelleen ja jopa muutaman kerran on menty jo mahalleen ja sieltä takaisin selälleen.
meillä otetaan parit pitemmät tirsat päivällä ja yöunille mennään suunnilleen klo 22 ja riippuen yöstä niin nukutaan 5-7 tuntia ekaks putkeen ja sit syödään ja uudelleen nukkumaan. Herätään siinä 6-8 aikaan aamulla.
Leluihin meidänkin tyttö on nyt ruvennut tarttumaan =) Haukaa katseltavaa kun yrittää väkisen vetää sitterin leluja suuhun ja kun ei yllä!! sit vähän ärsyttää kun ei saa maistella =)
Meidän neidin mitat tällä hetkellä: Pituus 60 cm ja painoa 5810g.
Nukkuminen päivällä on vaikeeta. Nukkuu 15-30 minuutin pätkiä n. 6 kertaa/pvä. Yöt nukkuu suht hyvin: korviketta saa illalla jotta nukkuu edes 4 tuntia putkeen ja äiti saa myös levättyä. Rintaa jos annan pelkästään niin yöllä heräillään noin pari tunnin välein... (Muuten ollaan ihan pelkällä rintamaidolla.)
Päätään on kannatellut reilun kuukauden ikäisestä lähtien. Mahallaan ollessa lattialla tyttö nostaa ylävartaloaan käsien varaan ja kattelee kovasti ympärilleen.
Lelut jos on sopivan matkan päässä niin kyllä ne käsiin jo saadaan ja suuhun. Ja jos lelu on vähänkin kauempana niin hirmuinen halu olis päästä niiden luo, yrittää vissiin jo lähteä ryömimään... =D Niin ja juttua tulee välillä ihan hirmuisesti..
Mites teidän vauvat muuten reagoi siihen yhdistelmärokotteeseen?? Meillä oli kovasti itkuinen pari päivää, kuumetta ei onneksi nostanut...
Moi! Meidän tyttö on nyt reilut 7-kiloinen reipas tyttö. Rytmi on seuraava: 10-14 päiväunet, 17-20 iltaunet, iltahuutoa ja vasta 01.00 yöunille. Hän herää joskus 8-9 aikoihin, ja syö kerran yöllä. Nuo iltavalvomiset ovat aivan hirveitä.
Käymme vauvauinnissa ja - muskarissa. Tyttö kannattelee päätänsä tosi pitkään myös vatsallaan. Ihan kuin hän jo yrittäisi ryömimisen alkeita. Siis räpiköi kovasti käsien ja jalkojen kanssa mahallaan. Hän on tarkkaavainen tyttö, mutta harrastuksissa hän on ihan kuutamolla. Esim. muskarissa hänen päänsä pyörii koko ajan, eikä hän fokusoidu itse harrastamiseen.
Meidän heppu nyt 3 kk ja risat, edellisellä neuvolareissulla mitat 7410 g ja 66 cm.
Höpöttää kovasti ja naureskelee (sai juuri tänään Rotavirus rokotteen suun kautta sekä samalla sen Pentavac-rokotteen, kuvittelin että pistoksesta aiheutuu hirmuinen huuto mutta ei, naureskeli ja jokelteli vaan..) tarttuu leluihin ja tunkee niitä suuhunsa. Niskaa kyllä kannattelee muttei vielä niin vahvasti että uskaltais rintareppuun laittaa nenä menosuuntaan.
Yöunille mennään vaihtelevasti siinä 21 - 23 välisenä aikana, herää yleensä syömään ekan kerran klo 4 - 6 ja sit noin kahdeksan - puol yhdeksän sanotaan hyvät huomenet ja ruokaillaan taas. Viime päivinä päikkäreiden nukkuminen on mennyt tosi hankalaksi, aamupäivisin nukkuu noin puoli tuntia ja ennen nukkui iltapäiväunia 2 - 3 tuntia vaan eipä nuku enää, jollei vaunuilemaan lähdetä. Vaunuissakaan ei nuku kun ne pysähtyy, vaan herää heti osoittamaan mieltään vaikka olis jo tunti sitä ennen kävelty..
Hei!
Minä en tiedä vielä meidän neidin tarkkoja mittoja, sillä jouduin siirtämään neuvolakäyntiä flunssani vuoksi.
Mutta unirytmi on seuraavanlainen; klo 7 aikaan ylös, klo 9.30 30 minuutin tirsat, puolen päivän aikaan vaunuihin nukkumaan 3-4 tuntia, klo 17 aikaan 30 minuutin tirsat ja tuossa klo 20 yöunille. Yöllä 1-2 syöttöä; eka syöttö tuossa klo 01-03 välillä, seuraava syöttö siitä n. 3 tunnin päästä.
Neiti oppi 2,5 kk ikäisenä kääntymään selältä mahalle ja pään kannatus onnistuu jo nyt hyvin. Olenkin käyttänyt kantoliinaa siten, että neiti on nenä menosuuntaan päin.
Eli muuten melkoisen tasaista touhua täällä, tosin viime viikolla aloitettiin tutkimukset maitoallergian suhteen. Lähinnä ruoka-aineallergiaepäily on tullut suolioireiden vuoksi; neiti kakkaa tiheään per päivä ja piereskelee kuin aikamies. Imetän neitiä, tosin iltaisin hän saa 100 ml korviketta; tuolla keinolla meillä loppui "iltahuuto" ja yöunet pitenivät..