Tiili ja tiili

jhkhuytytetwaey

Jos yksi tiili painaa kilon ja puolen tiiltä niin paljonko kaksi tiiltä silloin painaa?

Kysymys tuli esille jossain ja vastaus on helppo.

Jos yksi tiili painaa kilon niin silloin kaksi tiiltä paina kaksi kiloa.

Mutta entäs puolikkaat?

No ne eivät ilmoita mitää painoa(g, Kg, t, ym.ym) Jolloin ne ovat VAIN puolikkaita tiiliä, eivätkä mitään muuta.

Eli kaksi puolikasta tiiltä on yksi kokonainen tiili. Tässä vaiheessa aletaan laskea paljonko näistä puolikkaista tulee painoa, mutta niitä ei saa laskea, koska kysymys ei pyydä vastausta siihen paljonko nämä puolikkaat tiilet painaisivat. Tällöin vastaus olisi 3 kiloa ja puolikkaan tiiltä, joka on tavallaan väärin mutta tavallaan oikein.

Lopullinen vastaus kysymykseen on: Kaksi tiiltä painaa 2 kiloa ja yhden tiilen.

6

3757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika_

      Jos tiili painaa kilon ja puoli tiiltä, niin eikö silloin 1 tiili paina 2 kiloa. Tällöin 2 tiiltä painaa tietty 4 kiloa ja puoli tiiltä painaa kilon.

      T = Tiili...
      T = 1 T/2 (1 tiili = kilo ja puoli tiiltä)
      T - T/2 = 1
      T/2 = 1 (eli puoli tiiltä painaa kilon)

      • niin väärin menöö

        EI!!! 1 Tiili painaa kilon ja puolen tiiltä.

        Et voi tällöin tietää paljonko se puolikas painaa, koska et tiedä muuta kuin sen että tiili painaa 1 kilon ja puolentiiltä. Missään ei edes sanota paljonko se puolikas painaa.

        Puolikas tiili painaa 500grammaa ja 1/4 tiiltä. JOS voisin piirtää kuvan niin tää olis paljon helpompi selittää.


      • Nachtmahr

        Just tollee yhtälölaskulla

        Tiili = 1kg puoli tiiltä
        Tiili - puoli tiiltä = 1
        1 = puoli tiiltä (puolitiiltä = 1)

        eli jos puoli tiiltä on 1kg
        ja yksi tiili painaa kilon ja puolitiiltä (2kg)
        tällöin kaksi tiiltä painaa 4kg


      • :)
        niin väärin menöö kirjoitti:

        EI!!! 1 Tiili painaa kilon ja puolen tiiltä.

        Et voi tällöin tietää paljonko se puolikas painaa, koska et tiedä muuta kuin sen että tiili painaa 1 kilon ja puolentiiltä. Missään ei edes sanota paljonko se puolikas painaa.

        Puolikas tiili painaa 500grammaa ja 1/4 tiiltä. JOS voisin piirtää kuvan niin tää olis paljon helpompi selittää.

        Heh, pakko vastata tähän vaik on jo aikaa tästäkin keskustelusta :D Yhtälöiden idea on että selvitetään asioita jota ei tiedetä.

        Eli samahan se on jos yhtälö on:

        T=Tiili ja puolikas Tiili=500g 1/4T

        eli 1 tiili puolikas tiili on silloin:
        T = 1kg 500g 1/4T | - (1/4)T
        3/4T = 1,5kg | / (3/4)
        T = 2kg

        eli 2 tiiltä on yhteensä 4kg


    • Anonyymi

      Tiili ryhmä joka jälustää märkä wcpaperiaalushousutposti linki ilmaisen Terttu Rissanen Optia saanto

    • Anonyymi

      Jos ne tiilet on epäsymmetrisiä ja toinen puoli eri paininen?!??

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2376
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      63
      1839
    3. 154
      1423
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1236
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1201
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      874
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      805
    Aihe