Miksi jotkut uskovaiset uskovat jeesukseen,jumalaan,enkeleihin,jotka ovat henkiolentoja, mutta kieltävät toisten kokemukset aaveista,kummituksista,yms.?
Joistain USKOVAISISTA
Poika.
3519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
alempi, mutta se ei tullu näkyville äsken,mutta nyt se vasta tuliki!
No mie olen uskossa. Itselläni tämä perustuu siihen, että uskon ihmisen menevän kuoleman jälkeen tilaan, josta hän ei pääse liikkumaan tänne maan päälle. Enkä usko, että Jumala haluaa kenellekään sitä osaa, että joutuis lillumaan täällä maan päällä ties kuinka monta tuhatta vuotta jonain henkenä.
Uskon, että ihmiset ovat voineet saada kokemuksia kummituksissa. Kyseessä on kuitenkin henkivalta, jota Raamatussa kutsutaan vainajahengiksi. Nämä ovat tietynlaisia henkiä, jotka pystyvät ottamaan meidän läheistämme hahmon muodon ja esiintymään sellaisina. Niiden tarkoituksena on kumota Raamatun sanaa ja saada ihmiset kääntämään katseensa pois Jumalasta, etsimään kuolleita täältä maanpäältä vaikkei niitä oikeaksi täällä ole. Kuitenkin Raamattu on luvannut, että taivaassa tavataan, kun Jeesus pelastaa jokaisen, joka Häneen uskoo =) Tämä on minun näkemykseni. En ehkä osannut selittää riittävän ymmärrettävästi, mutta lukekaa Raamatusta. Siitä kait se parhaiten selviää. En ota vastuuta siitä, että oon niin epäselvä puhumaan :D
niin ekana pisti silmään sanomasi että jeesus on henkiolento.Hän ei nimittäin ole, kun hähän nousi kuolleista ja kyllä hänellä on ihan samallainen keho kuin meillä.Jumala on kylläkin henki, sanoo raamattu monessa kohdin jo heti alussa luomiskertomuksessa.
nämä niin sanotut kummitukset on sitten joko alakerran vihtahousun palvelijoita,tai siunaamatta kuolleiden ihmisten henkiä jotka kummittelee.tai tapettuja ihmisiä jotka kummittelee sen aikaa kunnes oikea kuolin hetki tulee.