Suomen lippua häpäisy

ylpeä Suomalainen

Suomen lippua häpäistään törkeästi kerran vuodessa
nostamalla se salkoon ruotsalaisuuden päivänä.

Minäkin haluaisin silloin liputtaa, mutta laskemalla
lipun puolitankoon osoittaakseni kunnioitustani
nöyryytetyn Suomalaisuuden puolesta.

Mitä laki sanoo?

7

2988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kymmenes

      " 8 §

      Joka julkisesti turmelee Suomen lipun tai käyttää sitä epäkunnioittavasti taikka luvattomasti ottaa paikaltaan yleisesti nähtäville asetetun Suomen lipun, on tuomittava Suomen lipun häpäisemisestä sakkoon. (21.4.1995/588)

      Joka oikeudettomasti käyttää tasavallan presidentin lippua tai muuta valtiolippua taikka käyttää sellaista Suomen lippua, johon vastoin 6 §:n säännöksiä on sijoitettu lisäkuvioita, tahi Suomen lippuna pitää kaupan sellaista lippua, joka väreiltään tai mittasuhteiltaan selvästi poikkeaa tämän lain tai sen nojalla annettujen säännösten ja määräysten mukaisesta lipusta, on tuomittava Suomen lipusta annettujen säännösten rikkomisesta sakkoon."
      Finlex (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780380)

      • kymmenes

        ja wikipedia tietää myös:
        "Suruliputus ilman kuolemantapausta on hyvän tavan vastaista ja siitä voidaan tuomita sakkoon.

        Laki Suomen lipusta 8§:

        "Joka julkisesti turmelee Suomen lipun tai käyttää sitä epäkunnioittavasti taikka luvattomasti ottaa paikaltaan yleisesti nähtäville asetetun Suomen lipun, on tuomittava Suomen lipun häpäisemisestä sakkoon. (21.4.1995/588)"


      • ++++++++++++++++
        kymmenes kirjoitti:

        ja wikipedia tietää myös:
        "Suruliputus ilman kuolemantapausta on hyvän tavan vastaista ja siitä voidaan tuomita sakkoon.

        Laki Suomen lipusta 8§:

        "Joka julkisesti turmelee Suomen lipun tai käyttää sitä epäkunnioittavasti taikka luvattomasti ottaa paikaltaan yleisesti nähtäville asetetun Suomen lipun, on tuomittava Suomen lipun häpäisemisestä sakkoon. (21.4.1995/588)"

        jos tupakan valmistus loppuu, laitan kostoksi suomen lipun koiranpaskaan.


    • Kallis kotimaa!

      on myös vapautemme tunnus,jonka väestömme on häpäissyt antamalla maamme hallinnan muualle.

      • fewfweerg

        Minun vapauteni tulee kylläkin ihan luonnosta. Olen vapaa liikkumaan ympäriinsä, koska se on ihmisluonto, olla vapaa.

        Maiden lipuilla pyyhin perseeni.


      • Totuudentorvi
        fewfweerg kirjoitti:

        Minun vapauteni tulee kylläkin ihan luonnosta. Olen vapaa liikkumaan ympäriinsä, koska se on ihmisluonto, olla vapaa.

        Maiden lipuilla pyyhin perseeni.

        Somalia on vapaa maa kun ei ole mitään oikeaa hallintoa. Mene sinne nauttimaan vapaudesta. Ehdit ehkä nauttia parikin tuntia ennen kuin lähtee nirri.


    • jjio

      niinkkö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1107
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1002
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      892
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      827
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      87
      791
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      787
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      689
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe