Sonera varoittaa asiakaslehdessään modeemikaappauksen mahdollisuudesta ja suosittelee soitonestoa ja tietoturvaansa. Tietääkö kukaan voiko kaappauksen estää F-securen tietoturvalla?
Modeemikaappaus
Jalmari
2
1202
Vastaukset
- ei ongelmaa
Modeemikaappaus koskee näintä hitaita puhelinmodeemeja. Laajakaistassa tuo ei ole mahdollista.
http://www.sonera.fi/artikkeli2/0,3843,l-fi_h-12888_a-309460,00.html- Nyntn
Älähän nyt, jos koneessa on perinteinenmodeemi ja siinä puh-kaapeli niin silloin tuo kaappaus on mahdollista, vaikka käyttäisitkin laajakaistaa. Tosin kiskasemalla puh-kaapelin irti modeemista poistuu ongelma.
Siis laajakaistaa ei voi kaapata, mutta laajakaistan käyttö ei poista modeeminkaappausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774692- 1842013
- 1321722
- 1511295
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh272876