Sakepentu ois tervetullut kevät-kesä aikana pitkän harkinnan jälkeen. Nyt pitäis vaa löytää se oikea, hyvä kenneli. Kenelläkään tietoa kennel royal coctailista? kellään koiraa sieltä???
Tietoa tarviin!
-k-
222901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
keskusteluja kyseisestä kennelistä. Kato myös kennelliiton kannasta.
kyseinen kasvattaja kasvattaa hyviä perussakemanneja, koulutettavia ja terveitä. Toki huonolonkkaisiakin löytyy, mutta kuitenkin suht vähän. Hän maksaa kasvattiensa lonkka- ja kyynärkuvaukset, mikä mielestäni kertoo vastuunsa tuntevasta kasvatustyöstä. Hän " elää " kasvattiensa mukana, antaa asiantuntevaa opastusta, siis todella hyvä kasvattaja kaikinpuolin.
Itse olen nyt ollut yhteydessä kahteen kenneliin; Royal Coctailiin ja Wild dream'siin. Molemmissa hyvät ja huonot puolet.. Kun nyt vaan osais päättää että kummasta sen koiran haluaisin.. vaikeeta..
Mitkä on hyvät ja huonot puolet näissä omasta mielestäsi? Onko joku asia mikä mietityttää?
Löytyiskö sellasta kenneliä mikä tuntuisi aidosti hyvältä? Ei kannata aina lähimmästä kennelistä ottaa koiraa. Usein pitkäkin ajomatka maksaa itsensä takaisin kun saa hyvän ja oikeasti kunnolliselta tuntuvan pennun.
Minun mielestä "perussakemannin" kasvattajia ei oikeastaan enää ole. Yksittäiset koirat tietysti erikseen. Kasvattajat ovat suuntautuneet joko koe- tai näyttelypuoleen, sekä lisäksi heidän väliin jää kasvattajia, jotka pyrkivät molempaan yhtä aikaa, mutta valitettavasti heidän tuotoksensa eivät yleensä pärjää oikein missään. (Huom. luen useat menestyvät sekalinjaisia kasvattavat koepuolen kasvattajiksi)
Eli kasvattaja kannattaa valita sen mukaan, mitä haluaa harrastaa. Jos haluaa menestyä sekä kokeissa että näyttelyissä niin kannattaa harkita jotain rotua mikä ei ole jakautunut.
Jos taas ei koiran kanssa halua mitään harrastaa, niin mielestäni saksanpaimenkoira ei ole silloin paras valinta. Mutta jos silti haluaa saksanpaimenkoiran, niin silloin kyllä kannattaa kiinnittää huomio terveyteen ja täysipäiseen luonteeseen, ne kun vaikuttavat siihen kotikoirankin elämään. Kaikki kasvattajat eivät kiinnitä näihin läheskään tarpeeksi huomiota, eivätkä kaikki kasvattajat ole rehellisiä tai omaa tarpeeksi tietämystä käyttämiensä koirien taustoista...
olemme puhuneet kennel wild dreamsin kanssa ja se on kauempana mutta vaikuttaa todella hyvältä kenneliltä! Saa nähdä miten käy..
Kyllä niitä "perus-sakemanni"kasvattajiakin vielä löytyy!!! Mm. Mocca's kasvattaa vähän, mutta kyllä niitä kehtaa postilaatikkoa edemmäksi viedä ja toimivat kyllä.
Soitelkaa ja lähettäkää sähköposteja eri kasvattajille niin asia selviää kyllä.
Mutta rotu on kyllä jakautunut. Ei ole mahdollista saada koiraa, jonka voisi viedä sekä suojelumestaruuskisoihin että päänäyttelyyn tavoitteena olla kärkipäässä. Tietysti jos ei tavoittele kirkkainta menestystä kummallakaan puolella, niin saattaa saada koiran, jolla voi pärjätä kohtuullisesti sekä kokeissa että näyttelyissä.
Täytyisipä tutkia jalostustietokantaa ja katsoa löytyykö schH3-koirista myös sertikoiria. Ei vain anna aika myöten. Mutta harvasta rakenteeltaan tai muuten vaan helvetin rumastakaan on siihen suolelukolmoseen, puhumattakaan nyt mestaruuskisoista. Että ei se ulkonäöstä tinkiminen välttämättä vielä mitään kerro. Jos ruvetaan tosissaan asiaa tutkimaan, taitaa joka ikinen sessu olla loppukädessä sekalinjainen.
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoirat.aspx?R=166&VuosiA=1998&PK=SK3
Siinä vuodesta 1998 lähtien syntyneet koirat, joilla on suojelun kolmosluokasta tulos, 51 koiraa. Pitää tietenkin ottaa huomioon, että SPL-kokeiden tulokset eivät joiltain vuosilta näy tuolla. Mutta tuossa joukossa ei ainakaan ole yhtään sertin saanutta, ja erikoisnäyttelystä niin onko peräti yksi noista saanut V-arvosanan, en jaksa tarkistaa.
(Linkki ei sitten välttämättä toimi, jos on jalostustietokannasta suorittanut laajempia hakuja)
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FIN10777/99&R=166
Sanopa, mitä linjaa edustaa? Ei näy tulokset ei, mutta kolmosen koira, jalostustarkastettu Fin1a eliniäksi jne.
Välillä positiivistakin viestiä kennelistä! :) Onko itselläsi tai tutuillasi koiria sieltä?
Kyseinen koira on näyttelylinjainen. Emä kuitenkin edustaa "vanhaa" näyttelylinjaa, sieltä kun ei Palmea löydy. Sen sijaan tuo Dingo vom Haus Gero on vaikuttanut myös käyttöpuolella: sen poika Dando aus Nordrheinland esiintyy käyttöpuolella monissa koirissa (esim. Quasy von der bösen Nachbarschaft, maailmanmestari ja BSP:ssä toinen) ja toisen pojan Jasko vom Hülsbachin poika Brasko von Karthago oli 35. BSP:ssä. Sen lisäksi emän puolelta löytyy Bodo vom Lierberg ainakin 5 kertaa sukutalusta, B- vom Lierberg -pentue oli tunnettu hyvistä käyttöominaisuuksistaan.
Tuo koira on kyllä jo niin vanha, että se ei ole enää jalostuskäytössä.
äkkiä laskettuna palme löytyy 4 kertaa.
Tarkoitin, että kyseisen koiran emän puolelta ei löydy Palmea yhtään kertaa. Isän puolelta se löytyy tuon 4 kertaa kyllä.
Kyseisellä koiralla teetetty pentueita, viimeisin syntynyt marraskuun 2005 lopussa, eli ei kovin kauan sitten.
... Laitoin sulle postia
Luettu ja vastattu.
En mää tässä nyt mittään nyrkkitappeluja halunnu kuulla tai mikä on voittanu minkäki vaan : KERTOKAA MULLE SUOMEN HYVISTÄ KENNELEISTÄ!! joissa on terveitä,hyvä luontosia ja kauniita koiria. Se on se asia jonka mää haluan teidän avulla saaha tietää.
Kesäkis pittäis sessen jo tulla ja kenneliki kattelematta. Entä mitä tykkäätte kennel Wild Dreamsista?
Sanoit, ettet halunnut mitään tappelua? Miksi sitten täällä kyselet? Saksanpaimenkoiraliiton sivuilla on kasvattajalinkit. Käy sieltä kattomassa ja KoiraNetistä terveys- ja koetiedot. Eli ota ITSE selvää ja näe vaivaa, niin saat sellaisen pennun kuin haluat. Jokaisella ihmisellä kun on OMA mielipiteensä asiasta.
Kyllähän minä kyselen jos haluan. ei luulis sulle olevan häiriöksi eikä tarvii näitä lukea jos teksti ei miellytä.
Eli saa kertoo omia mielipiteitä iha reippaasti. piste.
ihan mukavia koiria,tarpeen vaatiessa jos ohjaaja niin haluaa toimiviakin.Kasvattaja ihan asiallinen sen mitä häntä tunnen.
Ja joku tässäkin ketjussa mainitsi tuon poliisi asian,niin niitä saisi monesta muustakin kirjoituksesta mitä tällä palstalla on.Eli täällähän vain mollataan ja haukutaan jokainen kasvattaja vuorollaan...
Jos pentua haluat niin soitappa kasvattajille ja puhu niiden kanssa,katsele netistä tuloksia ja tehkää ihmiset ihan omia johtopäätöksiä.Kun tosiasioitahan on että toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä.Pätee kuulkaas kasvattajiin ihan yhtä lailla,yks tykkää yhdestä ja joku muu toisesta ja tietona että kasvattajatkaan ei tykkää ihan jokaisesta pennun ostajasta.