kumpi hiljaisempi

oisko kenelläkään kokemusta,onko aven farmari-04 hiljaisempi ja rauhallisempi ajaa,kuin -98 1.8, jota ei voi moittia,jos molemmissa 1.8 kone ja hyvät nastarenkaat, -98 menee suoralla ajolla n.7-l-entä -04.
71638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ave oli suosikkiautojen melutestin hiljaisin joten hiljaisempaa et kuitenkaan löydä ellet siirry edustusautoluokkaan.

Äänestä
  • Vanha vieläkin hiljaisempi ja vanhassa paremmat istuimet ja paremmat kankaat. Uusi takatiloiltaan selvästi suurempi. Mutta uuden farkussa tavaratila käytännössä pienempi. Se on matala. Vanhaan farkkuun mahtuu helposti isompikin koira. Uuteen ei. Vanhan laihiskone todella taloudellinen ja se on huippukestävä. Uudempi ei niin taloudellinen ja niissä ollut venttiilivikoja. Ruosteta ei kummmassakaan jos pidetty hyvin. Suorituskyvyssä ei käytännössä havaittavaa eroa. Laihiskin kulkee jos osaa kepittää oikein.

    Äänestä

  • hiljaisempi kirjoitti:

    Vanha vieläkin hiljaisempi ja vanhassa paremmat istuimet ja paremmat kankaat. Uusi takatiloiltaan selvästi suurempi. Mutta uuden farkussa tavaratila käytännössä pienempi. Se on matala. Vanhaan farkkuun mahtuu helposti isompikin koira. Uuteen ei. Vanhan laihiskone todella taloudellinen ja se on huippukestävä. Uudempi ei niin taloudellinen ja niissä ollut venttiilivikoja. Ruosteta ei kummmassakaan jos pidetty hyvin. Suorituskyvyssä ei käytännössä havaittavaa eroa. Laihiskin kulkee jos osaa kepittää oikein.

    Taas oikea asiantuntija, onko renkaiden venttiilit vuotaneet tai mitä venttiilivikoja on ollut. On ollut uutta ja vanhaa mallia ja uusi on selkeästi isompi ja ainakin solissa kankaat ovat paremmat.

    Äänestä

  • sillälailla kirjoitti:

    Taas oikea asiantuntija, onko renkaiden venttiilit vuotaneet tai mitä venttiilivikoja on ollut. On ollut uutta ja vanhaa mallia ja uusi on selkeästi isompi ja ainakin solissa kankaat ovat paremmat.

    Vastasit muuten kysymykseen mitä ei kysytty. Edellinen vastasi myös kysymykseen samoin kuin olisin itsekin kokemukseeni perustuen vastannut.

    Äänestä

..melu, kannattaa käydä kokeilemassa vaikka hieman vanhempaa 98-00 Volvo V70:a moottoritiellä, niin huomaat aikamoisen eron.

Äänestä
  • Eron kyllä huomaa. Volvo hemmetin paljon meluisampi.

    Äänestä

  • meluisampi kirjoitti:

    Eron kyllä huomaa. Volvo hemmetin paljon meluisampi.

    Jep monelle volvo/mersumiehelle tulee yllätyksenä tämän vanhan avensiksen hiljaisuus. Jos mitataan puhtaasti dbmittarilla niin hiljaisemmaksi vetää S sarjan mersu. Muut kalunjatkeet ovatkin sitten pääsääntöisesti äänekkäämpiä :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mot kirjoitti:

oisko kenelläkään kokemusta,onko aven farmari-04 hiljaisempi ja rauhallisempi ajaa,kuin -98 1.8, jota ei voi moittia,jos molemmissa 1.8 kone ja hyvät nastarenkaat, -98 menee suoralla ajolla n.7-l-entä -04.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu