Rekkaamattomasta pinseristä tai kääpiöpinseristä. Ja misää hinnoissa rekatut pennut näistä roduista ovat? 1000 eurosta ylöspäinkö? Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan.
Paljon kannattaa maksaa?
Piia-Juuli
13982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://keskustelu-2006-2.koirat.com/viewtopic.php?t=153&highlight=pentujen hinnat
hinta sekarotuiselle on n. 100€. Pyytäähän saa vaikka mitä, tyhmä se, joka maksaa.
täältäkin kysästä mielipidettä. Yhtä kääpiöpinseriä olen katsellut, rekkaamaton ja hinta sillä 700e, toinen joka on ollut kiikarissa on pinseri ja maksaa 600e, rekkaamaton sekin. Taidan siis ruveta soittelemaan kasvattajille ja kyselemään rekattuja pentuja sitä kautta.
meille odotetaan syntyvän kääpiöpinserin pentuja enskuun puolvälis,ja ne tulee olee paperittomia,enkä jaksa selittää miks mut kummiski,hinnaks aateltii 500e, kert paperillinen maksaa siin 900e ni on se pikkasen halvempi semmosille ihmisille ketkä hakee ihan kotikoiraa.
ja mitä takuita pystyt näille paperittomille pennuillesi antamaan?
Osta ihmeessä rekisteröity pentu!
Niiden hinnan on keskimäärin molemmin puolin 800 e, mutta halvemmallakin saa moni suostuu esim osamaksuun!
Kääpiöpinseri on niin suosittu rotu että kyllä rekattunakin sulle koiran pitäis sopuhintaan löytyä!
sen takuun pystyn antamaan että molemmat vanhemmat ovat täysin terveitä,molemmat ovat nähtävillä kotonani,nämä pennut ovat nartun ensimmäiset,ja vaikka pennuista tulee paperittomia niin voihan pennuista tehdä ostopaperit,ja sitä rataa.
kääpiöpinsereitä ja hänellä pennun hinta on ollut 800e. 700e:tä rekkaamattomasta ei kannata maksaa.
Näistä tiedoista, eli rekattua nyt sitten etsitään. Sijoituskin on käynyt mielessä, mutta katostaan nyt mistä se pentu löytyy.
Sijoituskoira on ihan hyvä vaihtoehto. Kasvattaja, jonka pennuista ei odoteta jalostustason koiraa, harvemmin sijoittaa. Itse olen sijoittanut parhaat pentuni, koska silloin voi tehdä todellista rodunjalostusta parhailla jälkeläisillä ja sijoituskoti saa hyvän koiran halvalla, sillä takuumaksuhan palautetaan.
Mikset rekkaa pentuja?
Kyse siis kuitenkin oli ilmeisestikkin kahden puhtaan (rekisteröidyn) k.pinserin pennuista?
Pentujen rekkaaminen ei paljoa maksa, kun ajattelet että voi näin myydä varmasti rotupuhtaita pentuja. Voithan lisätä nyt ajateltuun pennun hintaan rek. maksun ja näin silti myydä edullisesti pentuja ja uusi omistaja saa takuun että on ostanut puhtaan kääpiöpinserin.
En ole riitaa haastamassa. Itselläni on toisenrotuinen, mutta ns. paperiton "rotukoira" JA jos olisin ollut viisaampi koiraani ostaessa olisin ottanut rekisteröidyn pennun. ( vaikkakin tämä on ihana koira ) mutta täytyy sanoa että välillä on harmittanut etten voi lähteä kisaamaan tämän kanssa ( ostaessani ajattelin etten lähtisikään, mutta... ) onneksi on pysynyt tähänasti terveenä, kuitenkaan ei aina voi tietää.
Olisi myös kiva voida välillä sanoa että koirani on rekisteröity ja puhdasrotuinen. Mutta näin en voi sanoa, vaikkakin koira on ulkomuodoltaan ja käytökseltään rotunsa mukainen, mutta se on kuitenkin sekarotuinen, koska ei ole rekattu, ei ole mitään takeita etteikö siinä olisi jotakin toista rotua, koska ei ole rekattu.
Heippa. olisin tosi kiinnostunut ostamaan itselleni pennun. Minulla oli aikasemmin Pinseri mutta vanhuus vei mennessään. =(
Hei,
Kiinnostuimme avomieheni kanssa pennuistasi. Mistä päin olet?
Kirjoitan mielipiteeni vain tämän alkuperäisen kommentisia pohjalta!
Miksi kukaan myy rekisteröimättömiä pentuja? Rekisteröinti maksaa kalleimillaankin 60 euroa, eikä siihen hintaan tarvitse kuulua kennelliitton, eikä käydä kasvattajakurssia...
Miksi kahden puhdasrotuisen pentuja ei rekisteröidä?
Jos näitä "puhdasrotuisia" myydään vaikkava 500 eurolla ja vastaavista rekisteröidyistä pennuista pyydetään 800 euroa, eikö kannattaisi pennut rekisteröidä? Korkeimmailla 60 euron rekisteröinnillä saisi silti 240 euroa enemmän!
Parhaiten tukee pentutehtailua ostamalla rekisteröimättömän rotukoiran! Väitänpä, että rahanahne kasvattajakin mielummin rekkaa pentunsa ahneudessaan, kun myy ilman papereita.
Miksi rekisteröimättömiä rotukoiria myydään?
Siksi, ettei pentuja voi rekisteröidä!
Ja mikä on syynä siihen...
Liian tiheät pennutukset? Jalostuskelvoton koira, eli terveystulokset eivät salli jalostusta.
Eli jos haluatte rotukoiran, ostakaa sellainen!!!
Kenneleitä on monenlaisia, miettikää, vertailkaa!!!
Ja jos sekarotuiseen eli paperittomaan päädytte, ostakaa "puhdas" seropi!
Kennelliiton suosittelema hinta seropille on 100 euroa, ei yhtään enempää eikä vähempää.
Ja koska tiedätte jo minkä rotuisen koiran haluatte, voitte alkaa siihen jo säästämään?
Myöskin mahdollisesta osamaksusta voi kasvattajan kanssa yrittää sopia. Tai mahdollista sijoitusta.
Mutta noista asioista on aina neuvoteltava, jos kemiat pelaa yhteen, ei sijoituskaan ole huono vaihtoehto. Sijoituskoiristahan ovat monet kasvattajatkin aloittaneet.