APUA! Pentu söi STYROXIA.

viski

Heipsan!
Onkohan muilla kokemusta asiasta, 5kk ikäinen pentu söi eilen yksin kotona ollessaan Styroxia, ja tänään aamusta alkoi tulla ripuli kakkaa, mm. sulamatonta ruokaa ja pieniä styrox palloja.
Nyt koira aristaa kun masuun koskee, Mahtaako styrox tulla itsesään ulos niinkuin menikin vai tarvitaanko lääkäriä? Ruoka ja vesi ei maita, mikään ei innosta, pentu vain nukkuu eikä edes pyydä ulos vaikka on niin oppinut.

13

8465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänään heti

      ensi kerralla jos heti näet että söi jotainkiviä tai styroksia ym desi vettä jossa PALJON suolaa ja kurkusta väkisin alas. tämä saa oksentamaan.
      tuo ei vaan enää auta.

      • viskin omistaja

        Tuo desi vettä suolaa pitää muistaa.
        Yritän parhaillaan saada el:iin yhteyttä mutta ovat niin varattuja jälleen kerran.. :(


      • nipsu06

        herran jumala, eikö kannattaisi mielummin soittaa suoraan eläinlääkärille kun täällä "kysellä" tulee ehkä vähän nopeemmin ja varmemmin vastaus


    • kdjasofh

      Kannattaisi soittaa eläinlääkärille eikä täällä neuvvoja kysellä!!!

    • mahahapot sulattaa sen

      styroxin. Se on myrkkyä. Ainakin ne hapot liuottaa siitä aineita. Palaessaan styroxit on hengenvaarallista myrkkyä sen tiedän. Periaatteessa se on muovia ja se tulee ulos suurimmaksi osaksi.
      Mutta pikkumääräkin sitä myrkkyä on varmaan epäterveellistä ja saa voimaan pahoin.
      Jos se olisi aivan hirveetä myrkkyä, niin se koira olisi jo vainaja, mutta mene nyt ihmeessä eläinlääkäriin varalta.

      Kaikki pennut syö ihan mitä vaan. Kun tulee ripulia tietää, että taas on syöty, jotain todella "hyvää". Se on ihan normaalia. Kakan mukanahan ne tulee ulos, jos ei sula.
      Mutta jos koira on sairaan oloinen ja tiedät sen syöneen jotain tuollaista, niin lääkäriin.

      • jotain muutakin

        sen styroksin lisäksi. Kokenut koirankasvattaja naureskeli tässä kerran kun pentu oli syönyt styroksia ja sitten kakkaillut lattialle, niin ne pökäleet eivät olleet menneet millään alas vessasta... eli läpi tulevat. Ripuli voi johtua siitä tai sitten jostain muusta namista, mitä koirulisi on pistellyt poskeen. Kun koira on syönyt jotain epäsyötävää, anna sille muutamia lusikallisia paraffiini tai ruokaöljyä. Tulee nopeamin ja liukkaammin pois, eikä jää tukoksi suoleen. Ilmeisesti koirasi on ripuloinut styroksit jo pois. Seuraa vointia ja anna nestettä. HUomenna sitten keittelet riisipuuron veteen ja annat sitä pikkuisen ja edelleen seurailet vointia. JOs ei ala tokenemaan, tai menee huonommaksi eikä jaksa leikkiä, kuumeilee tms. sitten kipin kapin lääkäriin.


      • pamitzin
        jotain muutakin kirjoitti:

        sen styroksin lisäksi. Kokenut koirankasvattaja naureskeli tässä kerran kun pentu oli syönyt styroksia ja sitten kakkaillut lattialle, niin ne pökäleet eivät olleet menneet millään alas vessasta... eli läpi tulevat. Ripuli voi johtua siitä tai sitten jostain muusta namista, mitä koirulisi on pistellyt poskeen. Kun koira on syönyt jotain epäsyötävää, anna sille muutamia lusikallisia paraffiini tai ruokaöljyä. Tulee nopeamin ja liukkaammin pois, eikä jää tukoksi suoleen. Ilmeisesti koirasi on ripuloinut styroksit jo pois. Seuraa vointia ja anna nestettä. HUomenna sitten keittelet riisipuuron veteen ja annat sitä pikkuisen ja edelleen seurailet vointia. JOs ei ala tokenemaan, tai menee huonommaksi eikä jaksa leikkiä, kuumeilee tms. sitten kipin kapin lääkäriin.

        Eläinlääkäri on oikea paikka koirallesi. Styrox tosiaan haperoituu joidenkin happojen vaikutuksesta, mm. muurahaishapon, mutta hajoamistuotteet voivat olla myrkyllisiä. Jos syöminen havaitaan heti, niin koira voidaan oksettaa apomorfiinipistoksella. Esim. kivien syönnin jälkeen oksetus apomorfiinilla on hyvä tehdä mahdollisimman pian, jotta kivet saadaan vatsalaukusta pois ennen niiden joutumista suoleen, jonka ne voivat tukkia. Prafiiniöljy on hyvä sen jälkeen, kun oksettamalla ei saada enää syötyä syömättömäksi. Koira ei ota parafiinia vapaaehtoisesti, joten pienellä lääkeruiskulla öljyn saa kurkusta alas. Kuitenkin silloin, jos koira oireilee jo uupumuksella, syömättömyydellä ja juomattomuudella, niin eläinlääkärin tarkastus on paikallaan ja mahdollisimman pian, koska silloin tilannetta päästään hoitamaan, kun se ei ole vielä kovin paha ja koira pääsee vähemmällä.


    • Enigma_x

      On mahdotonta sanoa, minkä kokoisia paloja se koira on niellyt, joten lääkäriin heti. Pahimmassa tapauksessa tulee suolitukos ja koira menehtyy, jos ei saa hoitoa.

      Tarkkaile, että koira kakkaa normaalisti. Jos kakkaa ei tule, niin älä syötä ruokaa - vaan lääkäriin vaan. Lääkäri osaa parhaiten arvioida tilannetta ja mahdollisesti tutkia koiran sisukset, jos epäilee jotain.

    • Lekurille

      Sinun pitäisi mennä näyttämään tätä koiranpentua Eläinlääkärille.

    • nyt voi??

      viestistäsi on aikaa..
      miten toimit?

      • viskin omistaja

        Kiitos vastailleille :)
        Sain yhteyden lääkäriin illalla, hän käski vain hakea apteekista canicuria ja jollei seuraavaanpäivään mennessä ala kunnon kakkaa tulemaan niin antaa parafiiniöljyä. Hän sanoi että asia tuskin on niin vakava että tarvitsee päivystykseen viedä, mutta jos maanantaihin saakka jatkuu niin sitten varataan aika...
        No, parafiiniöljyä ei tarvinnut antaa,sillä seuraavana aamuna tuli suuri kakka jossa oli sitten sitä styroxia. Canicur-vesi antoi voimaa ilmeisestikin; illalla pentu oli aivan vetelä ja häntä syötimme ruutalla väkisin, aamulla vointi oli jo niin hyvä että hän vähän jo leikki,heilutti häntää ja käveli suht normaalisti, niin, ja teki tarpeensa ja pyysi ulos! :)

        Edelleen pieni on vähän allapäin ja voimaton siihen verrattuna mitä normaalisti, mutta katsellaan josko voimat palautuu nyt sitten kun tuo tukoskin tuossa tänään tuli ulos.


    • Anonyymi

      Minun 7 vuotias lapsi söi styroksia ja sai pahan myrkytksen, joutui teholle ja oli sairaalassa 2 viikkoa. Lääkärit sanoi ett 25% varmuudella poikani olisi voinut kuolla...
      Jos teidän lapsenne syö styroksia niin nopeasti pitää mennä sairaalaan, kannattaa tilata ambulanssi koska myrkytys etenee nopeasti.

      • Anonyymi

        Minun lapseni söi styroxia ja kuoli heti, mutta ei se mitään hankin uuden


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe