ei ole ollut masennusta. En muista koskaan kärsineeni masennuksesta, en oikein tiedä mitä se on ? Onko se samaa kuin vi***us ? Joskus on ottanut kupoliin esim. työttömyys. Nykyään tuntuu,että monilla on lääkitystä.
En käsitä
40 vuoteen
8529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei masennus ole synonyymi sanalle vitutus. Jos nyt kerron itsestäni ja omasta masennuksestani, ajattelen negatiivisesti, mieli on jatkuvasti maassa, millään ei tunnu olevan mitään merkitystä enkä koe saavani mielihyvää mistään.
Se on alakuloisuutta,jolloin mikään ei kiinnosta,eikä mitään kiinnosta tehdä.Siivoukset,ja tiskaukset,ruoanlaitot jäisi tekemättä,ja mikään ei tuntuisi miltään,hymy,ja nauru olisivat taaksejäänyttä elämää.Masennukseen löytyy lääkkeitäjos tarvis on
ei masennusta voi selittää jos sitä ei itse koe. Jos susta on joskus tuntunut että voisit ampua aivosi seinälle niin sellaselta masennus tuntuu. Mikään ei tunnu miltään.
Ovat ihan eri asioita. Masennus on tauti jonka kyllä itse huomaa. Sen enempää oireita tässä luettelematta, jos et kerran tunne itseäsi masentuneeksi niin turha pohtia asiaa, ellet nyt ole jotenkin alan ammattilainen tai jos läheisesi ei ole masennukseen sairastuneita.
Sanotaan nyt vielä että masennuksesta on paljon kirjallisuutta joissa masentuneet kirjailjat kuvaavat omia tuntojaan. En suosittele kuitenkaan tälläisen kirjallisuuden lukemistakaan jollet tiedä asiasta mitään.
Sanoit, että masennus on tauti, jonka kyllä itse huomaa..
Näin ensikertalaisena, tosin jo toipumassa olevana sanoisin, että ei huomaa. Sen ymmärsin, että jotain on pielessä, kun koko ajan itketti ja mikään ei tuntunut miltään. Sairastelin, enkä millään tasolla ollut oma itseni. Sain monta vinkkiä lähipiiristä, mutta pidin niitä ihan vitsinä. Lopulta olin ihan finaalissa ja pari ensimmäistä viikkoa sairaslomalla kului pyjama päällä jaksamatta tehdä yhtään mitään.
Jos joskus sairastun uudelleen, haen tästä kokemuksesta viisastuneena apua ennen kuin on lähes liian myöhäistä.
Kuten totesit erilaisia oireita oli kuten itkeminen ym., sanoit että sait vihjeitä ympäristöstä, mutta pidit niitä vitseinä. Niinpä juuri, olit kyllä huomannut että jotain on pielessä, tätä tarkoitin, kun sanoin että sen kyllä huomaa, aivan erijuttu onkin tietääkö mistä on kyse.
Eli yksinkertaistaen, masennuksen oireet ja ilmenemismuodot ovat yleensä siksi merkittäviä että ne yleensä havaitsee, eri asia on sitten ymmärtääkö tietääkö tai haluaako tietää mistä on kysymys.
Mutta sanottakoon nyt vielä kaiken varmuudeksi, että on toki masennukseen sairastuneita joiden oireet eivät ehkä ole selkeästi havaittavissa tai ne piiloutuvat jonkin muun ongelman alle, taakse.
On myös sairastuneita jotka haluavat peittä ja salata omat oireensa syystä tai toisesta.
Eli varsin monitahoinen sairaus, muttei mitenkään mahdoton hallita tai parantumaton.
Näin se nimenomaan meni, eli itse en ymmärtänyt, mistä voi olla kysymys. Ja pakko myös myöntää, että aiemmat käsitykseni masennuksesta, siis ennen omaa sairastumistani ovat olleet täysin metsästä. Uskon myös, että yleisesti vallalla olevat näkemykset ovat värittyneitä ja leimaavia. Siitä syystä olen itse pitänyt mahdollisimman matalaa profiilia ja vain ihan lähimmät kotona ja työssä tietävät tilanteeni.
ja pilkaten on tänne kirjoittanut ! Hänellä tekemisen puute ja kirjoittaa lapsellisen muka hauskasti kun PILKKAA tätä palstaa.
Ettekö te vastanneet huomaa, että pilaa tekee!?
Ylläpito saisi poistaa ketjun... Ikävä tyyppi.