Hassua kun jotkut istuu seuroissa ja kuuntelee puhetta, niin ne monet luulee että se puhuja selittää just aivan ehdottomasti oikein kaikki kohdat kyseisestä Raamatun tekstistä. Mutta jos on kiinnostusta kotosalla lueskella kohtia voi huomata että ei ne nyt aina ihan ole käsitettävissä vl-tyylillä ne kohdat. Hassuu siis se, että niin harva vl on todella kiinnostunut pohtimaan teologisia kysymyksiä ja tutkimaan Raamattua oikein ajatuksella.
Se on kyllä
aika hassua:)
231389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Seurakunta ole totuuden patsas ja perustus, jossa on kaikki tiedon ja taidon aarteet?
Luuletko ymmärtäväsi paremminkuin seurakunta?
"Jolla on korvat, se kuulee mitä Henki seurakunnille sanoo"
jos Raamatussa selitetään joku asia toisin kuin miten vl puhuja selittää asian, niin kumpaako uskot?
Raamatun perusteella, että olen itse erehtynyt.
Joku kysyy: "jos Raamatussa selitetään joku asia toisin kuin miten vl puhuja selittää asian, niin kumpaako uskot?"
Weha vastaa: "Raamatun perusteella, että olen itse erehtynyt."
Heh-heh-heh-hee!
Kerrankin Weha sanoi tietämättään Totuuden.
Sinulla on sydämessäsi Rakkaus Totuuteen, kun tuollaisia pohdit.
Sielunvihollisen (saatanan) päätavoite onkin vieraannuttaa ihmiset omakohtaisesta Raamatun tutkimisesta.
Herran Jeesuksen sanoin: "Te eksytte siksi, ettette tunne kirjoituksia".
eikä Pyhä henki opeta monella tavalla, eikä myöskään Jumala ole sekaseuran Jumala.
Mitä on sekaseura? Uskooko ihminen silloin osaksi oikein ja osaksi väärin? Voitko tarkentaa, kun sitä sanaa mielelläsi ja usein käytät.
Kaikki muut , kuin vl:t ovat HALVEKSITTUA sekaseuraa.
Kyllä vl:t, lukevat luvattoman vähän Raamattua itse, jos lukevatkin, he eivät uskalla ymmärtää lukemaansa, vastoin puhujien opetusta.
Vaan Jumala antaa Pyhän Hengen kautta puhetta ihmisen suulla. Jos et sitä usko, olet tulkinnut väärin Raamattusi. Siellä puheesta kuuluu totuuden sana. Ja sen kyllä aistii, jos usko on sydämellä, että ne puheet on totista puhetta. Siinä ei ole mitään itsekorostuksen henkeä, eikä se ole kuollutta puhetta. Mutta vasta usko saa aikaan sen, että se puhe on korville musiikkia. Siinä on ikuisen elämän sanat.
Yhteiskristilliset ja ekuneemiset tilaisuudet ovat hengellistä huoruutta ja
Se myös, että hyväksyy toisen veljenään ja siskonaan, opetti tämä mitä uskonkäsitystä vaan.
Täälläkin eräs Admata, joka kieltää kolminaisuuden, uskoo silti laillanne. Sen kuvan sain kun häntä veljiteltiin eri hengellisyyksien taholta.
Viime kesänä kuunteli Radioseurat ja Oulunsalolainen eläkkellä oleva pankinjohtaja opetti seuraavasti:
> Me Jumalan lapset olemme täällä maan päällä korkeammassa asemamassa kun itse Jumala? ( jatko vastauksien jälkeen, tarvittaessa annan puhujan nimenkin, sllä se oli julkinen puhe.)
Opettiko ja johtiko Pyhä Henki tätä puhujaa, - olemme korkeammalla kun Jumala, kuka Jumalan lapset korotti näin korkealle. Varmaan Weha ainakin tietää, missä Henki slloin oli.
Sekö on sekaseuraisuutta? Et avannutkaan Raamattua.
Yhteiskristillisyyden ja ekumenian voi kääntää toisinkin päin. Joku muu kristillinen yhteisö voi ajatella, ettei se halua toimia yhteistyössä srk:n kanssa, koska srk hyväksyy hoitokokoukset ja tupakoinnin. Molemmat ovat asioita, joita joissakin piireissä saatetaan kauhistua. Selvä asia tietysti on, että srk ei kovin aktiivisesti haluakaan toimia yhteistyössä muiden kanssa, koska se tuntee maallista suuruutta ja pitää itseään vahvana. Sen varaan ei kuitenkaan srk voi tudittautua, ainoa oikea tapa on pyrkiä kasvamaan hengessä, jolloin Jumalan Sana saa oikealla tavalla vaikuttaa. Mieluummin äänitorvet käännettynä ulospäin kuin sisäänpäin. Tavat ja niiden pyhittäminen tuo väärän uskonvarmuuden liian monelle tänäkin päivänä.
Sekaseuraisuus mainitaan Raamatussa korinttilaiskirjeessä kohdassa, jossa puhutaan kielillä puhumisesta ja profetoimisesta. Ei luulisi olevan kovin tärkeä aihe vl-piirissä, miksi ihmeessä siis otat tuon yhden sanan ja sitä käytät? Uusi käännös sitäpaitsi sanoo "epäjärjestys", joka tarkoittaa, ettevät kaikki huutelisi päällekkäin arvostelujaan. Ettet vai itse syyllisty tuohon "sekaseuraisuuteen"?
jo siittiöistä ja munasoluista?
Muutaman vl:sta eronneen tavanneena sanon heidän jopa tervehtyneen ja löytäneen OMAN jumalsuhteensa, jossa srk:n paatos ja opit eivät haittaa. Antoisaa keskustella kanssaan uskostakin ilman "srk-opinkappaleita".
Mitä mutu uskoja te keskustelette? Kaikki pääsee taivaaseen? Onhan kansan kirkossa tällainen pappikin...
"Yksin raamattua lukiessa se ei aukene, ja saatat saada täysin vääriä käsityksiä raamatun kirjoituksista. Tule seuroihin ja kuuntele saarnoja, joissa sana oikein selitetään!" -sanottiin meille vielä 80-luvulla.
Nykyään ei ole kuulemma enää syntiä tutustua raamattuun itsekseenkään!?
Sattuipa seppää sääreen, RaamAttu on seitsemällä sinetillä sinetöity, ja vain Pyhä Henki, joka on vain uudestisyntyneissä ylhäältä avaa sen.
Etkö jo tajua, että olet samassa tilassa kun Venäläiset 1917, he kuunteliavat vain ja "usko tuli kuulemisesta" ja mitä se sai aikaan 70 vuodessa, raplingit pois seinistä. Saman saat ninkin kulemisella.
RAAMATTU ON SUURIN AUKTORITEETTI, VAI ONKO,,,,,, TEILLE?
Saarnat seuroissa keskittyvät muutamiin, aina samoihin Raamatun kohtiin. Kokonaiskäsitystä Raamatusta ei seuroissa käymällä voi saada.
mä uskon ja seurakunta-äiti taas opettaa Raamattua omilleen. Kaikki me muuten erehtyisimme. Tekin ulkopuoliset opetatte ja uskotte kuka mitäkin opetuksia.
1.Tim.3:15. "Mutta jos minä viivyn, ettäs tietäisit kuinka sinun pitää Jumalan huoneessa vaeltaman, joka on elävän Jumalan seurakunta, totuuden patsas ja perustus".
1lm.2:7. "Jolla korva on, se kuulkaan, mitä Henki seurakunnille sanoo. Sen, joka voittaa, annan minä elämän puusta syödä, joka keskellä Jumalan paradisia on".
välttämättä korreloi tippaakaan kuuntelemisen kanssa. Vai mitä mieltä olette, missä alla olevan linkin tekstin kirjoittaja loppujen lopuksi on läsnä?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000021871394
Niin, että te vain roikutte täällä Suomi24-palstalla ja minä olin itsenäisyysjuhlassa sanan kuulossa.
Kuunteleeko hän seuraohjelmaa?
Keskittyykö hän "toimittajan" roolissa kirjoittamiseen, haaveena saada kirjoitus Päivämieheen?
Odottaako hän tilaisuuden loppumista ja sitä, että saa kirjoittaa muistiinpanonsa Suomi24-palstalle?
Odottaako hän tilaisuuden loppumista niin, että pääsee taaseen kirjoittamaan esimerkillisenä seuroissakävijänä "sen viimeisen sanansa" Suomi24-palstalle?
Mitä tarkoittaa itsenäisyysjuhlaohjelman lopussa viestiin täysin kuulumaton loppukaneetti?
???
ilmenevän kirjoittajan viestistä oli ilmeisesti jäänyt pois tällä hetkellä Suomessa kuuluvat nettiseuralinkit Helsingistä Tornioon.
kuunnelleena voi sanoa: tekstistä riippumatta päädytään toistamaan jumalan lapsia, jumalaa, sanaa, uskoa, evankeliumia, syntiä, jumalan valtakuntaa, siionia, pyhää henkeä, isää, poikaa. kristusta, taivasta... jopa raamattua ja lutheria.. ja kaikki "me"-hengen nostattamiseksi.
kolmessa vartissa kolmisensataa toistoa kertomuksen siteeksi päätyen siihen toistuvaan sovintoveri-hokemaan.
60-luvulla samat kuulin, nyt netti varmaan karsiin syntilistan painotusta?
viime aikoina on alettu vetoamaan tyttöihin ja poikiin; varmaan uskonkarkuruus pelottaa valtaapitäviä! ja syystäkin: kun ei ole muuta kuin luurankoja menneisyys täynnään