Miksi zeppeliinit lopetti. Kuoliko joku vai tuliko riitoja.
Kertokaa mulle
9
2360
Vastaukset
- hurahuhhahhei
elikkäs kirja Zepukoiden tarinasta, niin tierätt kyl kui noi kävei. Kyl siit yks tyyppi delas ja toinen meinas.
Vakavasti puhuen, kyllä ne levyt huononivat ihan selvästi nelosesta eteenpäin, että hajoaminen olisi ollut edessä joka tapauksessa.- Led the Zep
Zeppelinistä on kirjoiettu niin paljon, että pitäis ryhdistäytyä ottamaan itse selvää. Kirjoitettu jopa niin, että In Trough The Outdoorin jälkeen oli aavistelatvissa jo uutta nousua, ellei Bonzn olis kännännyt itseään hengiltä.
Neljä ekaa oli tosin kulta-aika... - zozo eiku
Led the Zep kirjoitti:
Zeppelinistä on kirjoiettu niin paljon, että pitäis ryhdistäytyä ottamaan itse selvää. Kirjoitettu jopa niin, että In Trough The Outdoorin jälkeen oli aavistelatvissa jo uutta nousua, ellei Bonzn olis kännännyt itseään hengiltä.
Neljä ekaa oli tosin kulta-aika...taas vahvoja huhuja että LZ kasattaisiin ensi kesäksi ja tehtäis p-ameriikan kiertue.
bonhamin tulee poika rumpuihin. - Rumpalin
zozo eiku kirjoitti:
taas vahvoja huhuja että LZ kasattaisiin ensi kesäksi ja tehtäis p-ameriikan kiertue.
bonhamin tulee poika rumpuihin.Poika......:"Tai tiovottavasti jo nyt melkein yyhtä hyvin" t.Jason Bonham.
- loka
Levyt eivät huonontuneet, bändi ja soundi kehittyvät. Muutenkin uudenaallon kynnyksellä oli äänimaailma kasvanut ja erosi edukseen muista. En ymmärrä mikä siinä on että loppuajan tuotantoa pidetään paskana. Uskoisin, että jos Bonham ei olisi kuollut, olisimme saaneet kokea lisää tätä tajunnanräjäytystä. Ulkomuusikilliset asiat ovat sivuseikkoja.
- nakki
loka kirjoitti:
Levyt eivät huonontuneet, bändi ja soundi kehittyvät. Muutenkin uudenaallon kynnyksellä oli äänimaailma kasvanut ja erosi edukseen muista. En ymmärrä mikä siinä on että loppuajan tuotantoa pidetään paskana. Uskoisin, että jos Bonham ei olisi kuollut, olisimme saaneet kokea lisää tätä tajunnanräjäytystä. Ulkomuusikilliset asiat ovat sivuseikkoja.
itte en tykkää in trough on the doorista ja codasta yhtään kakkonen mielestäni paras ja ykkönen,nelonen, ja precense hyviä.
- C.R.Metuselah
nakki kirjoitti:
itte en tykkää in trough on the doorista ja codasta yhtään kakkonen mielestäni paras ja ykkönen,nelonen, ja precense hyviä.
Mielestäni Led Zeppelinin lopputuotanto on aivan liian aliarvostettua. Ajan kuluessa Led Zeppelin III on jo saanut osakseen ansaitsemansa arvostuksen, mutta valitettavasti samaa ei ole käynyt Presencelle ja In Through the Out Doorille, vaikka niiltä löytyy Achilles last standin ja All of my loven lisäksi muitakin hyviä kappaleita. Coda nyt on asia aivan erikseen, kuten muutkin hajoamisen jälkeen julkaistut albumit.
- metalunion
silti hyvä, että uudetkin "riffimanit" on samaa muistuttavan löytäneet. Viimesen päälle parasta ennen rumpali Bonzo Bonham koki päihteitten ikävimmän puolen, kun Jimi tarvi vintillä rytmiryhmään tietotaitoa.
Bändin rumpali John Bonham kuoli ja he eivät halunneet enää jatkaa, koska pitivät Bonzoa korvaamattomana. Lisäksi Jimmy Page oli jäänyt heroiinikoukkuun ja oli soitto tainnut vähän hyytyä eikä Plantkaan ollut ihan parhaimmassa kunnossa ja into oli tainnut jo hieman mennä siinä pyörityksessä ja Plantilla ainakin sen jälkeen taisi vähän mennä, kun hänen poikansa Karac kuoli.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2716677Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2326250Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai425662Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1554991Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi303795Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953729Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1323457Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan43143HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3332799