että 5:llä raskausviikolla sikiö verenkierto yhdistyy äidin verenkiertoon? Siis tuota ennen otettu alkoholi ei ole voinut vaikuttaa sikiöön?
Olen jostain lukenut että alkio/sikiö on ensimmäiset viikot jossain ruskuaispussissa, joka ei läpäise mitään haitallisia aineita.
Olen jostain lukenut että alkio/sikiö on ensimmäiset viikot jossain ruskuaispussissa, joka ei läpäise mitään haitallisia aineita.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juu itse muistan lukeneeni myös samanlaista. En vaan oo nyt ihan varma oliko se just 5 vk ikäsenä mutta useamman viikon ajan vie kumminkin se että sillä alkiolla on oma itsenäinen verenkiertonsa eikä sinä aikana äitin syömät ja juomat jutut vaikuta siihen.
Ei hyvänen aika! Mitä te olette tehneet koulun biologian tunneilla. Johan tuo nyt on ihan perusasia, joka kaikkien pitäisi tietää. Sikiön verenkierto ei missään vaiheessa raskautta yhdisty äidin verenkiertoon! Miten te kuvittelette, että äidillä ja sikiöllä voisi olla eri veriryhmät, jos sama veri kiertäisi molemmissa?
tiedossa on kuule tosiaankin. Eihän tuossa mainittu että äidillä ja sikiöllä on sama verenkierto vaan yhdistymisestä puhuttiin. Ja istukkahan on se yhdistävä tekijä eli sen kautta äidin verenstä siirtyy happea ja ravinteita sikiön verenkiertoon. Ikävä kyllä myös alkoholi, lääkkeet, ym. siirtyy sikiön verenkiertoon.
Ensimmäisen raskauskuukautena tuo yhdistyminen ei ole vielä tapahtunut. Lienee luonnon tapa turvata alkuraskaus, koska yleensä raskautta epäillään vasta kun menkat on jääneet pois.