Virheet Akkasen

kirjassa...

Lukaisin eilen Riku-Matti Akkasen Queen: yhtyeen julkisuuskuvan muodostuminen angloamerikkalaisessa rocklehdistössä vuosina 1973-1992-kirjan. Kirja oli hyvä, mutta aikaisemmissa keskusteluissa monet ovat valitelleet kirjassa olevan liikaa asiavirheitä (kirjoitusvirheiden lisäksi). Oma Queen-innostukseni on tähän mennessä rajoittunut lähinnä Queenin musiikin kuunteluun ja senpä vuoksi ainakin minulta kirjan asiavirheet menivät ohi. Nyt olisikin mielenkiintoista kuulla teiltä kirjan lukeneilta, oikeilta Queen-guruilta, millaisia virheitä bongasitte kirjaa lukiessa?

4

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jupiter68

      Omituista kun Queenista ei tule kunnon kirjaa suomennettuna. Muista suurista bändeistähän niitä riittää. Enitenhän Queen on myynyt cd-levyjä Suomessa.. Omituista!!

      • tottahan toi on

        Todella harmi, Queen as it begun julkaistiin 1992, mutta vieläkään sitä ei saa suomenkielellä, harmi ja sitten Freddie Mercuryn elämänkerta olis ihquu saada suomennettuna.


    • eikukaan

      On niin pitkä aika kun on lukenut, ettei tarkalleen muista, mutta ainakin muutama singlehitti oli tekstissä laitettu väärän säveltäjän nimiin. Lisäksi "A kind of Magic" kappaleen kerrottiin olleen "maailmanlaajuisesti suuri hitti, mutta yhtyeen kotimaassa Britanniassa, se ei noussut edes top-40 listalle".

      • muuten nousi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe