alle 20v. laivalle

onko kellään kokemusta, onko päässyt alle 20-vuotiaana laivaan ilman valvojaa(silja line,helsinki) ollaan pari kuukautta alle 20 ja meinattiin yrittää..tarkastaako joku ne liput ennen laivaan menoa vai pitääkö ne vetää vaan jonkun koneen läpi? matka on jo maksettu joten pakko päästä..
111276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tarkastaa nuorelta näyttävien henkilöllisyyden/iän.
Ikä rajahan on viikonloppusin korkeampi.
Jollet ikäsi vuoksi pääse laivaan, kuuluu käsittääkseni matkan hinta palauttaa sinulle.
Onnea matkalle ja yrityksellesi päästä laivaan.

Äänestä
  • rahoja,tämä matkan peruuntuminenhan on tässä tapauksessa matkustajasta johtuva.

    Äänestä

  • palauta kirjoitti:

    rahoja,tämä matkan peruuntuminenhan on tässä tapauksessa matkustajasta johtuva.

    mutta ilmeisesti vain suomea kotipaikkanaan käyttävillä varustamoilla.
    On ohjattu lippuluukun kautta poistumaan, jollei ole kovin humalainen/agressiivinen kåytös.

    Äänestä

  • palautetaan kirjoitti:

    mutta ilmeisesti vain suomea kotipaikkanaan käyttävillä varustamoilla.
    On ohjattu lippuluukun kautta poistumaan, jollei ole kovin humalainen/agressiivinen kåytös.

    kokomuksen syvällä rintaäänellä Että viking palauttaa ,silja ei.

    Äänestä

olin tuossa juuri viikolla siljan helsinki-tukholma-helsinki risteilyllä, ikärajahan on arkisin 20v ja viikonloppuisin 23v. itse olen 21v joten viikolla pääsin ihan luvallisesti laivalle, mutta missään kohtaa ei kyllä papereita kysytty.

matkan varasin netistä, jossa toki pitää antaa oma syntymäaika... en suosittelisi valehtelemaan tuota syntymäaikaa kyllä tuohon, mutta eivät kyllä satamassa papereitakaan kysyeet.. varausnumeron kanssa lähtöselvitykseen ja lipun sai käteen.. sitten vaan laivaan portista joka aukesi maihinnousukortin viivakoodilla.

Äänestä

kyllä arkisin tulee olla kaikkien 20 vuotta täyttäneitä ja viikonloppuisin 23 vuotta täyttäneitä

Äänestä
  • viikolla 18 ja vloppuna 21..vikingillä on viikolla 20 ja vloppuna 23..

    Äänestä

Se pitäis huomata jo varaus tilanteessa että menikö varaus läpi vai ei.Siis jos puhelimella tilaa.
Mutta ainahan voi tehdä niit et laittaa siihen lisäks vaik faijansa nimen tai jonkun yli 30wuotiaan nimen.
Niin saatte sit ostettua taxx freestäkin alkoholia, kun menee kato helsingistä ruottiin päin niin alle 20 wuotiaat ei saa ostettua alkoholia sielt tax freestä sen takia kun ruotsissa on erilainen lainsäädäntö.

Äänestä

Mitä kokemuksia?

Äänestä

Ei ole.

Äänestä

Päiväkin alle ikärajan ja portti on kiinni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


........ kirjoitti:

onko kellään kokemusta, onko päässyt alle 20-vuotiaana laivaan ilman valvojaa(silja line,helsinki) ollaan pari kuukautta alle 20 ja meinattiin yrittää..tarkastaako joku ne liput ennen laivaan menoa vai pitääkö ne vetää vaan jonkun koneen läpi? matka on jo maksettu joten pakko päästä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu