Elikäs tämmöinen ongelma :
Roadrunner24 ( dhcp/nat päällä ) takana 2 konetta jossa toisesessa windows 2003 server apache. sisäverkossa palvelin toimii ilman ongelmia. ulkopuolelta ku kokeilee nii modeemi oman sisäänkirjausikkuna vastaa eikä muuta. sen tajusin jo että port forwardilla sen pitäis ohjelmoida ohittamaan sen. Näin vaan en saa sitä toimimaan. Tämmöisten ohjeiden mukaan kokeilin :
http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/A-Link/RR24/HTTP.htm
Jos jollakin ois lisääideoita nii olisin kiitollinen. Muita tietoja:
modeemi ulkoinen ip 85.x.x.x
modeemi sisäinen ip 10.0.0.2 samoin siis gateway
koneiden ip:t 10.0.0.3 ja 4
En vaan yksinkertaisesti tiedä enää mitä kokeilisin. varmaan joku rasti jääny huomamatta :D
Apache RR24 takana
1
391
Vastaukset
- diiidiii
Et taida sitä aivan "ulkopuolelta" kokeilla, meinaan tuskin motukka nyt ihan oletuksena jakaa WAN verkkoon sun modeemin asetussivua?
Monissa modeemeissa saa sen hallintasivujen portin vaihdettua, eli laita siihen vaikka 8080. Eli kun otat yhteyttä siihen typoot: http://10.0.0.1:8080
Nyt sulla pitäisi jäädä se portti 80 vapaaksi johon saat sitten sen servun jonka forwardaat natilla. Tai sitten ulkopuolelta forwardaat sille servulle portin 80 -> 8080 jonka sitten sieltä servun puolelta pistät päälle web palveluksi.
Toi nyt ekaksi tuli mieleen että minkä takia sulla se asetussivu näkyy. Mut se ei vielä välttämättä tarkoita että pääsisit sinne servulle vaikka tuo asetussivu sieltä lähtisikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t857034- 353781
- 443298
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402522- 2052240
- 1222182
- 402182
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292109Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241828- 401709