Tarkennusta käsitteisiin.

Yleisesti puhutaan Kuningas Alkoholista, sen voimasta, ja miten se päihittää kaikki jos sen kanssa liikaa pelleilee.
Tuo alan termi on mielestäni vain osa totuutta, ja jopa harhaanjohtava.
Juovuksissa Kuningas Alkoholin alamaisena ainakin minulla on ihan lystiä. Jaksaa sauhuta, ja kiitää ympäri kyliä kapakasta kapakkaan, ja en ole yhtään köyhä enkä kipeä.
Kun sitten Kuningas Alkoholi poistuu seurastani vaikka rahojen loputtua tai jouduttuani lukkojen taakse, astuu tilalle kiinteästi seuraani paljon, paljon pahempi, raaempi, ja armottomampi vastustaja kuin itse Kuningas Alkoholi.
Eli se vanha vainooja, ja henkilökohtainen viholliseni - kankkunen.
Se osaa olla niin armoton, että pistää isonkin miehen itkua tuhertamaan, kun edes vesi ei pysy sisällä, luulee, että seinätkin kaatuvat ja odottaa koko ajan maailmanlopun tulevan.
Kun huomioidaan kankkusien raakuus ja julmuus vaikka alkoholia ei ole enää yhtään, ei kaapissa eikä päässä, niin logiikan mukaan kyse on erillisistä ilmiöistä, joilla on vain syy- ja seurausyhteys, joten sitä raakalaista tulisi käsitteiden selventämiseksi alan piireissä nimittää eriytetysti esimerkiksi Keisari Kankkuseksi Kuningas Alkoholin rinnalla, joista tosin viimeksimainittu on kehissä aina ensimmäisenä.
Mitä mieltä arvon kolleegat ovat siitä, toisiko tällaisen miettimäni uuden termin lanseeraaminen lisää selvyyttä keskusteluun?

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kännissä kiertää kapakasta ...

      ja krapuloista kärsiä.Onko se järkevää?

      • mitä vittua tuommoinen

        pelle lueskelee ja kommentoi näitä viestejä jos itse ei uskalla (tai joku muu vammanen syy) alkoholiin koskea? Onko se järkevää?
        Et ymmärrä et jos et ole koskaan humalassa ollut.
        "Koska krapulathan on parhainta aikaa!!!111121345"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3291
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2878
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      194
      2860
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2444
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1873
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      201
      1763
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      46
      1715
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1249
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1085
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1066
    Aihe